Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аджиджа и Бъняса - туризъм по румънски

42
Манастир "Свети Апостол Андрей" край Бъняса, Румъния

Днес пресичаме държавната граница и се отправяне на задгранично пътешествие в румънските общини Аджиджа и Бъняса. Обиколката е част от проекта "JoyRide" - който представя общи възможности, ресурси и инициативи, посветени на околната среда. Това е съвместен проект между Шабла и Берковица от тази страна на границата и Аджиджа и Бъняса от другата страна на границата.

Началото на канала Черно море - Дунав

Започваме с Аджиджа – оазисът на спокойствието сред румънското крайбрежие се намира само на 8 километра от Констанца и се състои от две населени места – Аджиджа и Лазу, които са разделени от канала Дунав – Черно море. Синята магистрала е и най-голямата забележителност в Аджиджа. Каналът свързва в продължение на над 60 километра Черно Море и река Дунав, като спестява 400 километра обход за плавателните съдове, ако преминават през делтата на Дунав. Открит е през 1984 година. Най –добрият изглед към канала и шлюзовете е от Стария мост в Аджиджа, който е с дължина от 270 метра е до преди време е бил най-дългият мост над Синята магистрала.

Не е за пропускане и плажът на Аджиджа, който е много близо до населеното място, но в същото време и е много изолиран – място за спокойствие.

Немски бункери от ВСВ

В биологичната станция в Аджиджа има пясъчни дюни, които румънските учени се надяват да възстановят. Интересното е, че на това място се намира много добре запазено отбранително брегово съоръжение от Втората световна война. Това са няколко гнезда за оръдия, свързани с подземен тунел и втори подземен етаж, където са се съхранявали боеприпасите.

От Аджиджа заминаваме към Бънася и веднага се прехвърляме в музея в Адамклиси. В него се съхраняват оригинални фрагменти от трофейния паметник „Тропеум Траяни”, издигнат в района около 109 година от новата ера от император Траян, с който той увековечава победата на Римската империя над Даките. През 1977 година е направено копие на паметника в реални размери на мястото, където се е намирал оригиналът. Но автентичните части на монумента са изложени в музея в Адамклиси.

Фрагменти от монумента

Интересен факт за Румъния е, че е много религиозна страна. През последните години тук са постриени десетки манастири и църкви. Един от тях е манастирът „Свети Апостол Андрей” – истински Витлеем за румънците. В манастира се съхраняват мощите на Свети Апостол Андрей, а само на няколко метра от манастирския комплекс има и лечебен извор.

Дервентски манастир, Румъния

На 20 километра от границата с България е разположен и Деревнтския манастир. Той е един от най-посещаваните в Румъния.

Повече за възможностите за туризъм чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бъги ще помага при бедствия и аварии във Варна

Община Варна получи като дарение специализирано високопроходимо превозно средство UTV. Машината ще се използва за нуждите на отдел „Дейности по защита на населението“, както и за Доброволното формирование към Община Варна.  Новата придобивка ще се използва при изпълнение на задачи, свързани с необходимост от специализиран автомобил с по-голяма..

публикувано на 12.02.25 в 12:58

Благотворителен базар до края на месеца организират в Административния съд във Варна

От днес до края на месеца Административен съд – Варна ще е домакин на благотворителен базар. Инициативата се провежда съвместно с Център за социална рехабилитация и интеграция на възрастни с говорно-езикови нарушения при мозъчна увреда "Афазия". Средствата от базара ще бъдат предоставени за закупуването на слушалки с костна проводимост за подобряване..

публикувано на 12.02.25 в 11:55

Варна се включва в националната антиспин кампания

Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..

публикувано на 12.02.25 в 09:35

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32