Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2019-а – необичайна, но все пак добра за българския туризъм

България очаква 1.6 милиона чужди туристи в рамките на зимния сезон

Настоящата година е сравнително добра за българския туризъм. Това е годината с най-много доволни туристи в страната. Една от причините за това е по-малкият брой летуващи по Черноморието, отколкото в предходната година. Освен това се радвахме на много хубави месеци и една прекрасна есен, за разлика от предишни години когато дъждове, бури, наводнения, отнесени плажни ивици и човешки жертви се отразиха върху отрасъла. В края на Октомври отчитаме 95000 повече чуждестранни посетители в сравнение с 2018-та, което означава, че по никакъв начин туризмът не върви надолу, тъй като основният параметър – брой туристи се движи добре, заяви за Радио България директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов и добави:


Приходите от туризъм тази година са около 4% повече спрямо 2018-та. Това се дължи на ръста на цените и на разнообразяване на предлагането на туристическия продукт. Действително стартирахме годината с притеснение поради връщането на Турция, Египет и Тунис като конкурентни пазари. При средно около 35-36 милиона чужди туристи посещаващи Турция на година, през 2019-та техният броя ще надхвърли 50 милиона, което означава, че тази страна работи много интензивно за привличането на туристи. Всички останали дестинации също се конкурираха много силно. В същото време фалитът на Томас Кук се отрази негативно в края на сезона не само на България, но и на другите дестинации. Така че годината беше необичайна, но в същото време добра.

Според Румен Драганов все още не се знае с точност какво е финансовото отражение на фалита на Томас Кук върху българския бизнес – хотелиери, летищни оператори, хранителна индустрия и прочее, защото процесът на предявяване на искове към туроператорите от конгломерата Томас Кук ще отнеме година или повече. Предварителните данни на български хотелиери сочат, че щетите се движат между няколко хиляди и 1.5 милиона евро за отделните бизнес субекти в страната. Ще успее ли догодина България да компенсира бройката на чуждестранните туристи през други туроператори?

Животът продължава. Нито един от няколкото милиона туристи, клиенти на Томас Кук няма да се откаже от живота. Те ще продължат да пътуват и въпросът е кой точно и по какъв начин ще замести този туроператор. Това, което със сигурност може да кажем е, че много силно ще се намесят онлайн туроператорите и всички дигитални платформи, които изместват традиционните туроператори. Но и големите европейски туроператори, които са около 350, ще продължат да работят с дестинации като България. Аз лично не виждам някаква сериозна щета вследствие на оттеглянето на такъв голям туроператор.

Очаква се около 3% ръст на влезлите в страната туристи през предстоящия зимен сезон, каза Румен Драганов и допълни:

Ние имаме нагласата около 1.6 милиона чужденци да посетят страната между 22 декември и 22 март. Около 220 хиляди от тях ще дойдат за ски и сноуборд туризъм. Но точно в този период имаме и много празници, свързани с православния календар и с много други събития като фестивала на маскарадните игри „Сурва“ в Перник, на който присъстват около 6000 души. Така че има много събития, които се случват извън зимните спортове. Голям брой туристи идват за културен туризъм в градска историческа среда. Това са основно ползвателите на нискотарифните авиокомпании и те са тези, които допринесоха за ръста на българския туризъм през 2019 година. Има спад на пътуванията през летищата Варна и Бургас, но в същото време отчитаме ръст на пътниците на летище София и нови полети до столицата. Културният туризъм в градска и историческа среда, балнео и СПА туризмът, ловният, екстремният, селският, кулинарният, алтернативният и младежкият туризъм са тези, които привличат туристи към България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Закон за устройство на територията

Вера Стаевска: Три закона се променят тихомълком по неблагоприятен за гражданите начин

Коалиция "За да остане природа в България" остро се противопоставя на промените в Закона за опазване на околната среда и Закона за устройство на територия, които депутати от ГЕРБ и ДПС внесоха между първо и второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите. „Общата нишка във всички промени в тези..

публикувано на 15.04.24 в 09:30

Ed Wynne (OZRIC TENTACLES): В музиката трябва да се усеща радостта от нейното създаване

Интервю с Ed Wynne (OZRIC TENTACLES) OZRIC TENTACLES е английска инструментална рок група. В музиката им се преплитат елементи от разнообразни жанрове, включително психеделичен рок, прогресив рок, джаз, фюжън, електронна музика, дъб музика, уърлд, ембиънт. Създадени в Съмърсет през 1983 година, групата е издала над 30 албума, продадени в над..

публикувано на 15.04.24 в 09:10

БУНА 2 - да разбуним духовете с изкуство

За втора година вълна от съвременно визуално изкуство, музика и дебати ще разплиска варненския залив. А ние ще се изправим на първа линия, ще оставим вълните да ни намокрят и ще се опитаме да съзрем взаимовръзката между съвременната изразност и общочовешкото състояние. Това твърдят организаторите на Фестивала за съвременно изкуство БУНА, който..

публикувано на 15.04.24 в 08:00

Събират средства за третото издание на фестивала Q-jazz във Варна

Варненската школа "Дедал" започна кампания за набиране на средства в полза на предстоящите два фестивала, които организира.  На 11, 12 и 13 юли, в романтиката на рибарско селище "Карантината", ще се проведе третият фестивал  Q-jazz - Джазът на младите.  Както винаги събитието предвижда безплатен транспорт и свободен вход, а ако се осигури..

публикувано на 12.04.24 в 08:30

Експерт: Договори за разлика трябва да има за всички технологии за добив не енергия от морето, не само за вятърна

Предложенията за промени, внесени между първото и второто четене на Закона за енергията от възобновяеми източници в морските пространства, предвиждат името му да бъде променено и той вече да се нарича Закон за вятърната енергия в морските пространства. Това съобщи за Радио Варна Петко Ковачев, който е енергиен експерт в Инициативата „Зелени закони“...

публикувано на 11.04.24 в 08:30
Елица Стоилова

Елица Стоилова: Първият чатбот е създаден още през 1966 година и е "работил" като психотерапевт

Какви са митовете и легендите около чатботовете с изкуствен интелект?  Основателката на единствената българска платформата за създаване на чатбот с изкуствен интелект Елица Стоилова споделя, че тренирането на чатботове вече е много по-бързо и лесно.  Категорията "бот" определя тип софтуерни решения, които са способни да извършват някаква дейност без..

публикувано на 10.04.24 в 08:30

Агроном: Необичайно топлото време е пагубно за овощните дървета, дивите и декоративните растения

Цъфнали люляци в началото на април, дървета, изхвърлящи цвета си - това са само част от нещата, които се случват с растенията заради необичайно топлото време. Горещините преди повече от седмица, когато имаше температури от над 30 градуса, присъщи повече за лятото, може да се окажат пагубни за някои растения. Това каза в ефира на Радио Варна..

публикувано на 09.04.24 в 10:25