Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2-годишен гратисен период за задължителното предучилищно образование?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

От следващата година предучилищната подготовка може да стане задължителна и за 4-годишните деца.

Пред БНР министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че темата не е нова и отдавна се говори колко важно е за децата предучилищното възпитание, особено за тези, чийто говорим език в семействата не е български.

„Предучилищната възраст е периодът, в който в най-голяма степен се формират когнитивните социално-емоционални, най-вече езикови способности. В най-голяма степен тогава се формират нагласи за учене, създават се най-много мозъчни връзки, които формират интелигентността, езиковите способности. Лишаването на децата от образователна среда в този период може да има отрицателни последствия“, каза министър Вълчев в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.

Той допълни, че причините за отпадане на деца от образователната система са много: „Има социално-икономически причини – невъзможност да се поемат разходите. Но основната част от причините са социално-културни – липса на отношение към образованието, ранни бракове“.

„Не очакваме 100% обхват догодина – такъв нямаме и при 5 и 6-годишните. Имаме ангажимента да достигнем 95% обхват за възрастовата група 4-7 години. Това са някъде около 15 000 деца, които допълнително трябва да обхванем“, уточни министърът.

Много малко родители са били санкционирани за това, че децата им – 5-6-годишни не са влезли в системата.

„Санкциите са минимални – от 50 до 100 лв., и в минимален процент – 3-4, тези санкции се налагат. По значителната санкция е спирането на социалните и семейните помощи, от тази година и енергийните“, допълни Вълчев.

И посочи, че все още се работи по текстовете: „Ще търсим разумни изключения, може да има 2 години гратисен период, в който общините да решат дали да се включат в мярката. Така че не говорим за задължително повсеместно идната учебна година“.

Има ли достатъчно детски градини?

От своя страна Антонина Кенова от Инициативния комитет за качествена и иновативна образователна система заяви в предаването, че е абсолютно невъзможно в София да се построят за 2 години детски градини, така че да няма недостиг.

„За последните 10 години са строени детски градини – около 100, но това не са цялостни сгради. Няма нито една година, в която да са построени 10 нови детски градини, а темпът на строене е изключително бавен“, допълни тя.

Кенова подчерта, че в момента в групите в София има по 30-40 деца по списък, въпреки че има наредба на министерството на образованието, според която не могат да бъдат повече от 25, но това се заобикаля със съгласието на Регионалното управление на образованието.

„Част от недостига на детски градини бе преодолян с по-голям брой деца в групите и създаване на подготвителни групи към училищата“, отбеляза на свой ред Вълчев. 

Ще останат ли децата без детство

„Темата не е нова. Няма нищо страшно в това. Никой няма да отнеме на децата детството. Това е една прекрасна възраст. Колегите, специалистите по предучилищно образование, знаят как да съчетаят и да намерят баланса между играта, детството и знанията, и компетентностите, които малките трябва да усвоят. Каквото и решение да вземем, винаги ще има хора, които да го подкрепят и да го отхвърлят. Системата е обезпечена и с кадри, и с материална база. Има още какво да се желае. Това е обвързано и с финансова програма за отделяне на едни 70 млн. лева, които ще подкрепят общините в изграждане на материална база, която липсва… Колкото по-рано децата са в детската градина, толкова по-добре те се социализират… Проблемът с местата има само в големите градове“. Това коментира в предаването „12+3“ Галя Захариева от ГЕРБ, зам.-председател на комисията по образование в НС.

Колегата ѝ в комисията и депутат от БСП Ирена Анастасова каза:

„Предучилищното образование трябва да стане задължително и за четиригодишните. Въпросът е какво ще означава задължително. Необходимо е за т.нар. деца билингви… Има проблем обаче с липсата на места в детските градини. Има и скрита липса на места… Дали ще може в този гратисен двегодишен период да се навакса с тези места, защото 4000 недостиг в София само за тази година, това са 30 нови детски градини“.

Мненията на Красимир Вълчев и Антонина Кенова и интервюто с Галя Захариева, с Ирена Анастасова и анкета на Калоян Гуглев можете да чуете в звуковите файлове.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Красимир Вълчев

Задължително предучилищно образование и за 4-годишните

Държавата обяви намерението си от есента на следващата година предучилищната подготовка да стане задължителна и за 4-годишните деца.  За целта до 2 месеца ще бъде променен Законът за предучилищното и училищното образование. От началото..

обновено на 16.12.19 в 19:21
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво,..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата...

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES –..

публикувано на 20.04.24 в 15:15