Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Арх. Явор Панев – между Лодз и Варна, Полша и България

Явор Панев е млад архитект, завършил Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Още като ученик започва да учи архитектура в София. Специализирал е по темата „Устойчива архитектура“ в Барселона, Испания и „Устойчиви строителни материали“ в Лисабон, Португалия. Регистриран е по немската система за сертифициране на устойчиви проекти. Съосновател и заместник-председател е на Сдружение „Таляна“, в което цели да насърчи развитието на историческото ядро на Варна като младежко, артистично и пешеходно пространство. Активен участник и организатор на дискусии за бъдещето на града. Работи като архитект във Варна и София.

Наскоро Явор Панев се върна от Лодз. В презентацията „Ревитализация. Лодз“ в Дома на архитекта във Варна той разказа за впечатленията си от архитектурата, опазването на сградите-паметници на културата и инфраструктурата в полския град. „Опазването на сградите-паметници на културата е тема, ключова за цяла Европа. При поляците ценността на това да опазват е равносилна на възпитанието и първите седем години. Те знаят смисъла на думите, че всеки камък е богатство. Това, което ми направи впечатление е, че собствеността там не се явява частна, а е общинска и държавна. А второто е, че в Полша няма земетръс – пространствена възможност, която в България се оказва проблем. В Лодз правят много подобрения на стари индустриални фабрики, които са инкубатори на младежки проекти. Цялостната политика на Лодз е на индустриален град, загубил индустриалния си апогей преди 150 години. Но през годините държавата се опитва да привлича млади хора, като насочва централната градска част към артистичните изпълнения. Разхождайки се из града, ти виждаш един облик, един характер“, коментира в предаването „Улица „Събота“ арх. Явор Панев.

По думите му, във Варна има изключително много история. „Тази история дори е фиксирана на една локация и това е т.нар. „Дупка“. Това място катализира всички процеси, които се случват в града. Изключително съм благодарен на всички граждани, които попълниха анкетата за бъдещето на „Дупката“ – това бяха над 3 хиляди души. За това място преди години е имало една идея, а погледнете сега как се променят нагласите. Години след това ние осъзнаваме, че е грешка да имаш мол в центъра на града“, допълни Панев.

Архитектът съобщи, че в края на февруари и началото на март ще станат ясни резултатите от Международния конкурс за новата сграда на „Карин дом“. „Има много голям интерес – срещаме одобрението както в Колегията във Варна, така и в страната. Сега тече общо събрание на Камарата на архитектите. И в Полша има голям интерес към заданието. Обяснили сме го така, че независимо от нашата нормативна уредба чуждестранните екипи да са адекватни да получат изходна информация, така че да проектират при равни условия“, каза още Явор Панев.

Целия разговор с него чуйте в прикачения звуков файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00