Явор Панев е млад архитект, завършил Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Още като ученик започва да учи архитектура в София. Специализирал е по темата „Устойчива архитектура“ в Барселона, Испания и „Устойчиви строителни материали“ в Лисабон, Португалия. Регистриран е по немската система за сертифициране на устойчиви проекти. Съосновател и заместник-председател е на Сдружение „Таляна“, в което цели да насърчи развитието на историческото ядро на Варна като младежко, артистично и пешеходно пространство. Активен участник и организатор на дискусии за бъдещето на града. Работи като архитект във Варна и София.
Наскоро Явор Панев се върна от Лодз. В презентацията „Ревитализация. Лодз“ в Дома на архитекта във Варна той разказа за впечатленията си от архитектурата, опазването на сградите-паметници на културата и инфраструктурата в полския град. „Опазването на сградите-паметници на културата е тема, ключова за цяла Европа. При поляците ценността на това да опазват е равносилна на възпитанието и първите седем години. Те знаят смисъла на думите, че всеки камък е богатство. Това, което ми направи впечатление е, че собствеността там не се явява частна, а е общинска и държавна. А второто е, че в Полша няма земетръс – пространствена възможност, която в България се оказва проблем. В Лодз правят много подобрения на стари индустриални фабрики, които са инкубатори на младежки проекти. Цялостната политика на Лодз е на индустриален град, загубил индустриалния си апогей преди 150 години. Но през годините държавата се опитва да привлича млади хора, като насочва централната градска част към артистичните изпълнения. Разхождайки се из града, ти виждаш един облик, един характер“, коментира в предаването „Улица „Събота“ арх. Явор Панев.
По думите му, във Варна има изключително много история. „Тази история дори е фиксирана на една локация и това е т.нар. „Дупка“. Това място катализира всички процеси, които се случват в града. Изключително съм благодарен на всички граждани, които попълниха анкетата за бъдещето на „Дупката“ – това бяха над 3 хиляди души. За това място преди години е имало една идея, а погледнете сега как се променят нагласите. Години след това ние осъзнаваме, че е грешка да имаш мол в центъра на града“, допълни Панев.
Архитектът съобщи, че в края на февруари и началото на март ще станат ясни резултатите от Международния конкурс за новата сграда на „Карин дом“. „Има много голям интерес – срещаме одобрението както в Колегията във Варна, така и в страната. Сега тече общо събрание на Камарата на архитектите. И в Полша има голям интерес към заданието. Обяснили сме го така, че независимо от нашата нормативна уредба чуждестранните екипи да са адекватни да получат изходна информация, така че да проектират при равни условия“, каза още Явор Панев.
Целия разговор с него чуйте в прикачения звуков файл:
Интервю с Trym Torson (EMPEROR, ÞRYMR) Trym Torson е известен като първия барабанист на ENSLAVED, а в последствие като постоянния ударник на EMPEROR. Способностите му зад барабаните не подлежат на коментар, но Trym изненада блек метъл социума с дебютен самостоятелен албум, който няма нищо общо с екстремизма, с който обикновено е свързван. „Saga..
В началото на годината стана ясно, че отделението по детска хирургия в МБАЛ „Света Анна – Варна“ преустановява приема на пациенти до 9 февруари, включително. В периода, докато отделението не приема пациенти, тече планов ремонт и екипът е в отпуск. По този повод, в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, адвокатът по медицинско..
Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...