Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Пенков: Народът обича "Дунавското хоро" и ще го танцува и още, и още...

| обновено на 31.12.19 в 17:00

Наричат Дунавското хоро неофициалният химн на България. То е създадено през април 1937 г. от военния музикант, композитор и баща на духовата музика у нас Дико Илиев. Хорото, превърнало се в един от символите на българската култура, е неизменна част от посрещането на Новата година. Дунавското – най-специалното хоро, което танцуваме на Нова година, освен всичко друго носи и своята символика – стъпките напред са повече от тези настрани. "Нека така да е и през новата година" сякаш си казват хората, хванати за ръце на празника. Ще го правят и следващата, и по-следващата година...

Трудно ли се научават стъпките на Дунавското хоро, каква е неговата история и има ли Нова година, в която не сме го танцували? Попитахме Петър Пенков, дългогодишен хореограф и бивш художествен ръковител на детския фолклорен ансамбъл „Китка цвете“. Започваме разговора от създателя на музиката – Дико Илиев:

Той е бил диригент на военен духов оркестър и автор на музиката на "Дунавското хоро". Именно тази музика е накарала хората да създадат хорото, то е създадено от народа. То не е авторско като самата музика. Народът го е обикнал толкова много и ще продължава да го танцува - и още, и още! Това хоро много добре легна на самите хора, на самите слушатели. А радиото и телевизията го разпространиха и то стана обичано от всички.

Има ли момент, в който да сме пропускали Дунавското хоро на Нова година?

За всички тези повече от 80 години само един път не се е играло "Дунавско хоро" - заради катастрофата в Бяла на 7 декември 2006 г.

За колко време един начинаещ може да научи стъпките на Дунавското хоро?

Зависи от човека – имал съм различни случаи. Веднъж при мен дойде един човек и каза, че иска да го научи. Мъчих го две седмици. Справихме се със задачата, но както и да го обясняваш – когато човекът иска да го научи, го научава. Зависи кой как чува музиката. Преди хорото се играеше много, особено когато имаше срещи. Ние му казвахме "Хорото на бай Тошо". Иначе предимно се играе в Северняшката област. 

Разговора с Петър Пенков чуйте в звуковия файл:








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Зеница Филипова

Зеница Филипова: Бог ще посочи правилния духовен водач на България!

Зеница Филипова работи в храма "Свети Атанасий" във Варна. Тя е от първия випуск жени богослови, тогава ректор  на духовната академия е бил патриарх Неофит. Нейни състуденти са митрополитите Николай и Наум.  По професия е учител, филолог, но на 40 години решава да се посвети на богословието и на служението на Бог. Надява се коментарите за..

публикувано на 29.06.24 в 12:25

„СИГНАЛ Symphonic“ с премиера във Варна

Група Сигнал представя за първи път във Варна програмата „СИГНАЛ Symphonic“ заедно с Русенска филхармония .  Проектът бе представен с грандиозен успех в Зала 1 на НДК в края на миналата година по повод творческия юбилей на бандата и включва най-големите  ѝ  хитове в нов и различен вариант. Повече за предстоящото събитие може да чуете в прикачения..

публикувано на 28.06.24 в 08:10
Петър Ганев

Петър Ганев: Важно е дали чисто политически запазваме курса към еврозоната

Европейската комисията смята, че България не изпълнява условията за приемане на еврото по отношение на ценовата стабилност - това гласи доклад на комисията за конвергенцията на страните-членки, които предстои да въведат единната валута. Предвид оценката в доклада, страната ни няма как да въведе единната валута в началото на следващата година.  В..

публикувано на 27.06.24 в 09:25

Явор Гърдев ще снима игрален филм по "Ян Бибиян"

Явор Гърдев ще снима игрален филм по "Ян Бибиян". "Това е мое желание отпреди няколко години. Харесвам романа на Елин Пелин, защото дава много интерпретативни възможности. Сценарият на филма ще е заедно със Захари Карабашлиев - инициатор на проекта", съобщи за Радио Варна режисьорът Явор Гърдев.  Проектът има частично финансиране от Националния филмов..

публикувано на 27.06.24 в 08:10
Георги Тошев

Георги Тошев за Татяна Лолова: Тя беше човек, избрал да бъде от страната на светлината

Във философията на Татяна Лолова, в нейния начин на мислене, открих много подходящи парченца живот, чрез които съм си помагал в трудни ситуации. Това каза в интервю за Радио Варна журналистът Георги Тошев. Във Варна той беше водещ на вечер, посветена на голямата ни актриса, под надслов "Празнуваме Татяна Лолова". Събитието бе в рамките на театралния..

публикувано на 26.06.24 в 08:25

Robin McAuley (MICHAEL SCHENKER FEST, BLACK SWAN, екс-MSG): Винаги трябва да си професионалист

Интервю с Robin McAuley (MICHAEL SCHENKER FEST, BLACK SWAN, екс-MSG) В   края на тази седмица на 30 юни срещу 1 юли на много места в страната ще бъде посрещнат единственият и неповторим Джулай морнинг. На Камен бряг по традиция също ще има концерт. Тази година там ще бъдат и ERIDAN с вокалиста на Michael Schenker и BLACK SWAN Robin..

публикувано на 26.06.24 в 08:05

Художникът Анатолий Станкулов: Там, някъде зад всички проблеми, ни чака морето

„ Там някъде зад къщите е морето“ – така се нарича изложба живопис , с която художникът Анатолий Станкулов гостува в  Художествената галерия на Балчик. Тя ще продължи до 3 юли. Тя съдържа картини от два негови цикъла „Бряг“ и „Там, някъде зад къщите, е морето“. Общо 36 живописни платна на автора, който е със завидна биография – над 600 участия в..

публикувано на 25.06.24 в 08:15