Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Васил Тенекеджиев: Нося името на дядо - капитан Васил Мачев, който ме научи да обичам земята и народа си

4
Васил Тенекеджиев (в центъра) по време на историческа възстановка
Снимка: Радио Варна

Честитим си Новата година Васил Тенекеджиев,археолог в РИМ-Варна. От години проучва живота на предците ни не само в района на Варна. От няколко години той е част и от екипа на историческо сдружение "Чигот”. Как празнува имения си ден, за желания късмет от баницата, плановете за 2020-та и за предизвикателствата пред един археолозите във Варна - Васил Тенекеджиев, гост в предаването ”Новият ден” на 1 януари:

Честита Нова година! Днес на 1 януари, Васильов ден, традиционно се върти баница с късмети, вие какъв късмет си пожелавате?

Честита Нова година! Знаете в България първият късмет, който се пожелава е здравето, така че пожелавам си здраве, а оттам нататък просто една добра късметлийска година!

Във вашето семейство имате ли някаква специална традиция, която е част от този първи ден на годината?

Празникът на Васильовците е доста сложен, тъй като е на 1 януари и целокупното българско население днес не е съвсем на себе си. Но все пак още от дете съм свидетел, че се събираме вечерта на 1-ви и въртим баница с късмети. Преди това се правеше в къщата на баба ми и дядо ми. Аз съм кръстен на един от моите дядовци – капитан Васил Мачев, съответно там се правеше баницата. Сега вече я правим при мен, вкъщи. Става много весело.

Кажете ни за вашия дядо, чието име сте наследил.

Той е много интересна личност, родом от Сопот, Вазовския Сопот. Капитан Васил Мачев първо е бил летец, а след това се преориентира към флота, още като млад и достига до капитан първи ранг. Премества се със семейството във Варна. Аз се появявам в този период, когато вече семейството е тук. Той е бил известно време началник тил на флота. Един човек много родолюбив, опитваше се всячески да възпита всички в семейството и многото внуци в любов към България, нали рода е и от Сопот. Много сме ходили там, летни и зимни ваканции, съответно да се отиде в Сопот е като едно потапяне в „Под игото”. В романа, имам предвид, защото той се развива именно там – Бяла черква от романа е всъщност Сопот. Така че, заради този мой дядо в мен, а и в другите внуци се разпали интереса към историята, към миналото, към България.

Какъв е най-важният урок, който имате от него?

Най-важното послание е „Обичай Родината си”. Не в този краен патриотичен смисъл, който в момента даже има лош привкус в България. А в съвсем нормалния, топъл, хубав, български смисъл – да обичаш земята си, да обичаш страната си, да обичаш народа си.

Какво виждате във вашата 2020-та година, какво сте заложили вече?

Планът е доста ясен, дали ще се реализира е отделен въпрос. Ние работим по проекти, които трябва да се планират доста по-рано. Заложено е и в 2020-та да имаме разкопки е месността Джанавара, а също очакват ни доста спасителни разкопки в старата част на Варна.

Имате предвид градинката до ДЗИ?

О, не само. Т.нар.”гръцка махала”, но и прилежащите й части влизат в археологически и архитектурен резерват „Одесос” и всички строителни дейности там задължително минават под наблюдението на археолози. Напоследък строителния бизнес в града очевидно излезе от всякакви кризи, защото много се строи и буквално екипът на РИМ-Варна трудно успява да покрие всички строежи. Градинката до ДЗИ е само един от тях. Има подготовка за строеж на ул.”Софроний”, където колегите разкопават една късноантична баня. Екипът, в който аз участвам работи на ул.”Сан Стефано”, недалеч от църквата „Св.Атанасий” и в момента проучваме една от римските улици на Одесос.

Какво се случва с тези находки?

Има ясен регламент. Когато се разкопаят структури Комисия към Института за опазване паметниците на културата решава каква ще бъде съдбата на развалините. Това не е наше решение, защото се предполага, че археологът винаги иска всичко да се запази.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Наградиха победителите от Националните състезания по професии за млади таланти

Приключиха Националните състезания по професии за млади таланти.  До 17 април Професионална гимназия по текстил и моден дизайн във Варна беше център на младежката мода и красота. 21 професионални гимназии в страната се срещнаха във Варна, за да участват в националните състезания по професии „ Млади таланти в модата“ и „Най-добър млад фризьор и..

публикувано на 17.04.24 в 19:22

Писателката Здравка Евтимова гостува на балчиклии с последната си книга "Луничави разкази"

Библиотеката при Народно читалище "Паисий Хилендарски -1870" организира среща-разговор с писателката Здравка Евтимова, която на 22 април от 14.30 часа ще представи най-новата си книга "Луничави разкази" в Балчик. Авторката ще сподели прозрения за своя творчески процес и вдъхновение, а вие ще имате възможност да получите автограф лично от нея...

публикувано на 15.04.24 в 11:28

Задава се 32-рият международен театрален фестивал "Варненско лято"

Международният театрален фестивал „Варненско лято“, който тази година ще се проведе между 1 и 15 юни, отново е приготвил за публиката богата и интересна програма, наситена с  театрални събития от България и чужбина, улични спектакли и концерти. Официалното откриване на фестивала ще бъде на 1 юни на сцената на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ – Варна,..

публикувано на 12.04.24 в 14:54

"България пее" в Мелницата на Балчик тази събота

Балчик се включва в инициативата „България пее” с концерт на Детската вокална студия и Дамска камерна формация “Music & Joy”. За осма поредна година в рамките на месец април, под егидата на Български хоров съюз, вокалните формации в цялата страна ще изнасят концерти, за да ЗАПЕЕ БЪЛГАРИЯ. Датата е 13 април от 11.30 часа в туристическия информационен..

публикувано на 12.04.24 в 14:29

Публиката даде криле на балчишките театрали за три представления за по-малко от месец

За по-малко от месец три представления на „Боряна“ от Йордан Йовков представя възобновеният балчишки театър. Самодейците от Белия град, които репетират под режисурата на Красимир Ранков в последната година и половина при НЧ „Паисий Хилендарски 1870“, пожънаха голям успех след предпремиерата на 28 март. За да отговарят на големия интерес от страна на..

публикувано на 12.04.24 в 12:29

"Beyond the Flesh" на JP3 - Живко Петров трио с премиера във Варна

“Beyond the Flesh” е заглавието на новия проект с авторска музика на пианистa и композитор Живко Петров . Тя е създадена специално за саундтрака на филма „Плът“ на режисьора Димитър /Дими/ Стоянович , чиято премиера се очаква през 2024г. Част от композициите са записани в студиото на Радио Варна и сега за първи път ще прозвучат пред публика...

публикувано на 12.04.24 в 11:57

Изложбата "Духовната вселена на кралица Мария" предстои в Балчик

Държавният културен институт "Двореца" организира изложбата "Духовната вселена на кралица Мария", Румънската културна асоциация DAR Development. Това е първото от поредицата събития, посветени на 100-годишнината от началото на изграждането на Двореца в Балчик, съобщават домакините. Пред публика изложбата ще бъде представена на 15 април от 17 часа в..

публикувано на 11.04.24 в 14:54