Тази събота гостуваме на жителите на село Гроздьово. Едно от най-големите села във варненска област, намира се в община Долни Чифлик. В селото има църква, читалище, пенсионерски клуб, детска градина, училище, джамия и уникална ботаническа градина, в която виреят нетипични за нашите географски ширини растения. Селото има богата история, много паметници и паметни плочи. В него са родени известни българи, посещавано е от височайши особи, а в близост се намира местността Бункера, където се е криела партизанската чета водена от Гроздьо Желев. Партизанинът на чието име е кръстено селото. Повече от 30-сет години след прехода Гроздьово запазва облика си на село от социалистически тип, а местните жители го харесват точно такова, каквото е. Не отричат историята си, не премахват паметниците си, поддържат и джамията и църквата си, живеят задружно въпреки религиите, преживяват и възродителния процес заедно – с изпращане и сълзи на тъга и с посрещане и сълзи, но вече на радост. Много интересни срещи и разговори имах в това село. Ще ги чуете и вие. В две предавания за Гроздьово - днес и следващата събота. За да чуем всички.
Село Гроздьово е разположено в китната Камчийска долина в подножието на Стара планина. Мястото е хубаво и в облачно време, но не и първото, което се вижда преди табелата – обширно поле с купища боклуци. Това е от едната страна, от другата е чисто. Първата ми среща е с кмета Ирхан Хасан. Кмет е за първи път. Съдейства ми във всички срещи с местните. А аз от разговорите си с тях разбрах, че хората залагат много големи надежди на него. Дали ще ги оправдае – времето ще покаже. Кметът е местен. Познават го. Бил е малко в чужбина, след това се прибира на село. Държал е три магазина, сега има един, с който се занимава съпругата му. А защо се е кандидатирал за кмет, чуйте в звуковия файл.
Разказваме за паметниците на село Гроздьово в деня на Голяма Задушница, когато почитаме паметта на починалите ни близки и прадеди. А историята знае и помни много събития, за едно от които си спомниха местните жители на селото.
Както много селища в страната, така и село Гроздьово има отпечатък в историята си от времето на Възродителния процес. Местните помнят всичко и разказват миналото си, като че е било вчера. В една от срещите ми с жените от местни пенсионерски клуб случайно разбрах, че едната дама е била 16 години кмет на селото. Теменужка Ангелова си спомня за един от най-трудните моменти преживяни в миналото.
Село Гроздьово е едно от малкото села посещавани и от цар и от държавен глава, от известни личности, както от страната, така и от чужбина. В него са родени кмет, артист, архитект и сценарист – все известни имена, за които разказва още краеведът Стефан Димитров.
Бях гост и на жените от Клуба на пенсионера. Изключителни жени, гостоприемни, усмихнати – всяка преживяла различна съдба в едно общо село, което ги сближава дотолкова, че да се чувстват като сестри. Клубът на пенсионера в Гроздьово се оказа малко по-различен от всички клубове, които съм виждала досега. Той е един, но разполага с две помещения – в едното се събират жените, в другото мъжете. Жените през деня, мъжете след 6 часа вечерта. Заедно са по големите празници, а в делнични дни – разделени. Така мъжете не се бъркат в женските работи и обратно. И едните са доволни и другите. Само, че не можах да се срещна с мъжете. Защото тяхната среща е късно. Сега ще чуете едната част от дамите. Другите следващата седмица, когато ще чуете и как пеят автентичните песни от техния край.
Предаването за село Гроздьово продължава следващата събота. Тогава ще разкажа за църквата, детската градина, училището и читалището. Както и за най-голямата местна атракция – уникалната Ботаническа градина на Иван Иванов.
Изложбата „Проблеми и решения в дизайна на градската среда“ беше открита снощи в Дома на архитекта във Варна. В нея млади архитекти и студенти представят свои идейни проекти и виждания, касаещи развитието на дизайна на градската среда. Тя се организира от "Дизайн Хъб Варна" със съдействието на различни институции и организации...
За 30-а поредна година "Български пощи" организират конкурса "Най-красиво писмо до Дядо Коледа". Срокът за участие е 18 декември. В него ще участват писма с правилно изписан адрес на подателя, а за получател трябва да бъде посочено само "За Дядо Коледа" и да бъде заплатена пощенската услуга. Всички писма, отговарящи на условията, ще получат отговор..
На 26 ноември Православната църква почита паметта на св. Стилиян, когото наричат още Детепазител. Светецът е закрилник на децата и особено на кърмачетата. Според преданията той е имал чудотворна сила да лекува болни деца. Името му на чудотворец още се прославило и с това, че с молитвата му бездетните жени придобивали прекрасни и..
26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир. Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са..
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..