Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Дръндар

| обновено на 13.03.20 в 14:16

Здравейте, уважаеми слушатели!

Слънчево настроение Ви пожелават Милица Панайотова и Ваня Славова.

 Предаването „На село” в съботната сутрин от 9 до 10 часа е посветено на Дръндар.

То се намира в община Суворово, област Варна. Старото му име е Халлач, или ("Върба").

Селото е на 40 км. северозападно от Варна. Името му в превод от турски език означава "чепкало за вълна, дарак".[1]

Населението е изцяло мюсюлманско.

В един ветровит и студен ден случайно отидох в село Дръндар. Без да звъня предварително и да правя уговорки. На влизане в населеното място забелязах колко е чисто. И как се поддържа центърът. Започваме с кмета, на среща в кметството:


Чухте Ибрям Ибрямов-кмет на село Дръндар.



А в края на разговора стана дума за частния имот на Ахмед Доган. Той наподобява замък от приказките със сини покриви. Замък, който обаче остава заключен за всички нас. Един пуст имот, без душа, защото в него няма деца!


Само една крава е останала в Суворовското село Дръндар.

Спокойно и чисто е в това населено място. Тишината е поразителна.

В селото има спретнат център, кметство, читалище, има чешма, от която местните си наливат вода. Няма магазини, няма барове, няма развлечения.

Разхождам се, а най-големият коафьор: вятърът развява косата ми във всички посоки. Влиза нахално в микрофона ми по време на разговора. Местните са сърдечни, и макар да не ме познават, реагират и откликват. Като следващата ми събеседничка.

С нея разговарям през оградата на джамията. Има красиви сини очи. Запознайте се и вие с нея:


След този разговор Имне Реджебова продължи с усърдие да чисти двора на джамията в Дръндар.


Работливи са хората на село, свикнали са с труда, който заема огромна част от ежедневието им.

Трудът едновременно запълва тяхното време, но и краде от минутите за удоволствие и почивка. Последните две думи не са част от битието на много българи. Дано обаче да станат, защото работата край няма, дори когато един ден нас няма да ни има.

Затова налейте си вкусно кафе и се насладете на приятната музика, забавете ритъма, събота сутрин е, време за нещо приятно!

Вървя из улиците на Дръндар. Тихи и спокойни са те. Тихо и пусто е в самото селце. Рядка гледка е на село да видиш младо семейство, рядко е на село да видиш малки деца и бременна жена. Може би имам късмет, късметът на репортера и в кръгозора на моя поглед се вижда една семейна идилия.

Като снимка в рамка: на пейката пред дома си стоят следващите ми събеседници:



Отидох съвсем случайно в село Дръндар, за да правя предаване за селото от Североизтока.

Оказа се, че в Дръндар живеят сто и няколко човека, всички мюсюлмани, които  говорят помежду си на турски език.

Посрещнаха ме сърдечно и с интерес. При тях рядко ходят журналисти. Върнах се с малко интервюта, но пък автентични. Защото и срещите бяха по-скоро първични, простички и истински, с моите любими събеседници, така наречените обикновени хора, за мен съвсем необикновени като следната жена:



Дръндар: живот в контраст.

Стотина души, двайсетина кози, една крава. Сараите на Доган. 

Сърдечната Фатме.

Тишина, смутена от вятъра.

Пусти къщи. Пусто ежедневие. Пустеещо селце...








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненската опера с ателиета за деца всеки месец

„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика.  Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец.  Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..

публикувано на 17.02.25 в 10:27

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20

Православната църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски

На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език.  Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..

публикувано на 14.02.25 в 09:53