Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зад барикада от тоалетна хартия

Като конвулсивна покупка определи масовата истерия за тоалетна хартия психологът от Варна Светлана Павлова. Подобна покупка е породена  от нуждата да контролираш ситуация, която на практика не подлежи на контрол. Тоалетната хартия гарантира хигиена и чистота, но с нея може и да предпазиш ръцете си. Обяснението за истеричните покупки е в желанието на човек да направи нещо в ситуация, в която няма много възможности. Освен това тоалетната хартия е относително евтин продукт, но за сметка на това е обемист. Когато купуваш големи пакети, имаш чувството, че си свършил много голяма работа по своята защита. Можем да разсъждаваме и върху това как страхът свива перисталтиката, оттам пък идва идеята за изпразване на стомаха и последващата защита. Общо взето като поведенчески модел това показва един много дълбинен страх на човека, че в този свят, който той е смятал за познаваем и контролируем, в който той е имал ясни представи как се случват нещата, в един момент всичко това му е изтръгнато.

- В началото на епидемията магазините бяха изпразнени като резултат на масово пазаруване след дълги опашки и риск от заразяване. Може ли да направим извода, че страхът от това да останем гладни е по-голям от страха да се разболеем?

- Хората разсъждават така: Нещата, които се случват на другите, няма да се случат на мен, така че докато другите боледуват и измират, аз поне ще имам какво да ям. Човек трудно вярва, че е смъртен. Идеята за собствената смъртност я приемаме доста трудно. Затова предпочитаме да вярваме, че ако имаме достатъчно ядене и пиене у дома, достатъчно тоалетна хартия, ние ще оцелеем въпреки всичко, каквото и да става с другите и със света навън.  Ние ще се скрием в къщи, ще имаме своята крепост, ще се барикадираме и ще оцелеем, което не е никак лошо. Представете си другия начин, при който всички са убедени, че ще измрат. Тогава паниката ще изглежда по друг начин. 

- На хората с по-лабилна психика да кажем нещо успокоително. Например, каква е вашата работеща формула за щастие като психолог

- Моята формула е казаното от Виктор Франкъл "Ако човек знае защо живее, той може да понесе всяко как". Смисълът е да продължим да вършим смислените неща, които вършихме и до момента, това, което ни дава смисъла като хора. Как ще живеем зависи от много фактори и не всички от тях можем да управляваме. Достатъчно е да запазим здрав разум, уважение към околните, уважение към себе си и да се погрижим в един труден период да си помагаме и да знаем, че не живеем безсмислено. Има смисъл в това да живеем.

Чуйте повече в прикачения файл:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биляна Раева: И магьосник да стане управител на Градски транспорт няма да обърне тенденцията дружеството да е на загуба

Общинската фирма „Градски транспорт“ продължава да е на загуба, при тези обстоятелства и магьосник да стане управител няма да обърне тенденцията. Това каза в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ общинският съветник от ГЕРБ/СДС Биляна Раева. По думите и, общинският съвет продължава да е принципал на дружество „Градски транспорт“, но..

обновено на 14.07.24 в 10:40

Арх. Михий ван Дрийш: Крайбрежната алея във Варна не трябва да изглежда като автомобилна улица

Решенията за оползотворяване на морския бряг в градовете трябва да се основават на природата, смята главният архитект на Грьонинген в Кралство Нидерландия Михий ван Дрийш. Паркът и плажната ивица във Варна са уникални. Крайбрежната алея не трябва да изглежда като автомобилн аулица, а да бъде по-удобна за пешеходци и велосипедисти, както и да..

публикувано на 13.07.24 в 16:15
Петра Димитрова

Изложбата на Петра Димитрова - протест срещу консуматорството в съвременното общество

Летният сезон в Галерия A&G Art Meeting, Варна,  продължава със самостоятелна изложба живопис на една млада художничка – Петра Димитрова.  Все още в началото на творческия си път, Петра вече е разпознаваем автор, който изгражда собствен, провокативен стил на изразяване. Познаваме от предишни нейни представяния интереса и към..

публикувано на 12.07.24 в 08:10
Симеон Димов и Хенри Ескелинен

Симеон и Хенри - новите лица на Варненския театър

Две нови лица ще виждат любителите на театралното изкуство във Варна. Част от трупата на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" от това лято са Симеон Димов и Хенри Ескелинен. Във визитката на 26-годишния Симеон е записано, че е роден в Бургас, където през 2016 завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство "проф. Панчо Владигеров" със..

публикувано на 11.07.24 в 08:00

Писателката Ина Иванова: Изкуството има силата да ни връща базовите човешки настройки

„Не тръгва ли понякога времето срещу търсача, не му ли показва на ъгъла част от лицето си, не разкрива ли в дребна ежедневна случайност забулените следи на предстоящото?  А не е ли любовта единственият възможен начин да прекосиш живота?" Новата книга с разкази на Ина Иванова "И винаги любовта" бе представена пред четящата публика във Варна...

публикувано на 10.07.24 в 08:05
Елина Райнова, Сдружение ЗА ТЕБ - Варна

Сдружение ЗА ТЕБ: Да влезем в обувките на другия и да решаваме проблемите заедно

На 9 юли Сдружение „ЗА ТЕБ“ кани варненци и гостите на града да се включат в едно различно спортно събитие с вход свободен. По време на „Щък тук-там: Адаптирай се!” всеки, който желае, ще има възможност да наблюдава и да участва в спортни дейности, адаптрани за хора с увреждания.  В рамките на 10 часа – от 11 сутринта до 21ч. вечерта, ще бъдат..

публикувано на 09.07.24 в 07:00
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 08.07.24 в 08:00