"България реагира безупречно по отношение на превенцията срещу коронавируса и много ми се иска да бъде водеща и в лечението на заболяването. А за това има реална възможност." Това каза за Радио Варна ветеринарният лекар, вирусолог и имунолог доц. д-р Волфганг Люпке. Той е създател на първата българска ваксина срещу инфекциозния бурсит при пилетата, участвал е в екипа, създал противогрипното лекарство "Ремантадин". Какво предлага д-р Люпке за лечение на коронавирусната инфекция чуйте в интервюто на Валерия Василева.
Те могат да бъдат произведени чрез инжектиране на възбудителя на телета или други животни. После от животните се придобива кръв, от кръвта серум и този серум се криоконсервира, т.е. превръща се в лед. След стерилна филтрация се превръща в прахообразна субстанция. Тази субстнация се прибавя към овлажнителите на въздуха в апартите за обдишване. Така с въздуха, кислорода, който се използва за обдишване на пациента, антителата ще стигнат до самите клетки на респираторния тракт, където вирусът атакува. И по този начин антитеталата свързват вируса и му пречат да действа, да се размножава и да разрушава клетки. Вероятно сами сте виждали подобно нещо под най-простата форма - спрей, който се впръсква в устата на болния. Аерозолът може да бъде използван и профилактично от персонала, който обслужва болните.
Това би ли могло да създаде имунитет?
Да, по този начин първо се създава пасивен имунитет, защото готовите антитела се вкарват в белите дробове.
Може ли да послужи за по-широка профилактика?
Може. Зависи от мащабите на производството, за да има по-големи количества.
Имате ли опит с подобна интервенция във вашата дългогодишна кариера и практика?
Когато работех в Германия като млад вирусолог имаше полицейски, граничарски и митничарски кучета, които бяха много ценни. Тези кучета се бяха разболели, защото са търсили следи върху нива, наторена със свинска тор от ферма, където е върлувал коронавирус. Тогава използвахме серум от свинете с храната на кучетата и по този начин въведохме антителата в червата на кучетата и така ги спасихме. Тук принципът е същият - трябва да се вкарват антитела там, където коронавирусът атакува. Те засягат или респираторният тракт, или червата. Това е типично за коронавирусните инфекции, които са известни от 40-те години на миналия век. За първи път при пилета е установено, че има коронавирус. Отдавна има и ваксина срещу него. Затова и днес пилетата се ваксинират по специална програма.
Ще трябва да има и клинични изпитвания?
Серумът се изпитва за безвредност. Той се филтрира стерилно, това се прави, изследва се, за да е чист от други вируси, например хепатитен, но това се прави и при изследвания на кърводарители, т.е. това са известни методи и не усложняват процедурата.
Бихте ли го изпробвал върху себе си?
Да, разбира се!
Зная, че във вашата практика сте се сблъсквал с изключително тежки болести и епидемии - изпитвал ли сте някога страх?
Не, цял живот се занимавам с това и не изпитвам страх. Но отчаяние в момента, да, защото не се използват най-ефикасните средства и не разбирам защо. Защо световната наука в момента не реагира адекватно? Моето внимание и всичките ми дейности в момента са насочени изцяло към създаването на този препарат - лиофилизиран имунен серум със специфични антитела срещу вируса КОВИД-19
Събирате българо-германски екип. Кога ще започнете лабораторната работа?
Аз се надявам, че в най-скоро време ще имаме резултат. На мен ми се иска България, както демонстрира в момента едно образцово поведение и борбеност срещу коронавируса, с този метод да стане пример в света.
Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..