Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Носенето на маска продължава и след справянето с COVID-19

| обновено на 11.04.20 в 09:45

Александър Шишков е варненец, който живее и работи в Сеул, Южна Корея от 2014г.  Заминава, за да учи магистратура, а днес вече е щастливо женен за корейка. Работи в една от големите логистични компании в света. Споделя, че българи и корейци си приличат по много неща, като например по пиенето на алкохол и по начина на забавление. И българи, и корейци обичат спорта. Ако у нас на почит са футбол, волейбол и баскетбол, то в Южна Корея се тачи най-много бейзболът.  Александър следи събитията у нас и смята, че са правилни, но трябва и да има момент на разхлабване на мерките, за да може икономиката да се "пробуди" отново. Важен момент, според него, ще е носенето на маски и след извънредното положение. Поне така практикуват в Южна Корея след сваляне на мерките там. И още интересни факти, Александър Шишков сподели пред Нина Милошевич:



Тук в Корея не изолираха хората така, както в България. Имаше само в третия по големина град около 5 хиляди заразени и всички поискаха този град да бъде буквално затворен, изолиран. Президентът обаче реши, че това не е правилното решение. Чрез много дисциплина, работа с добровлци успяха да овладеят ситуацията. В момента има по-малко от 50 нови заразени.

Какви информации получавате от медиите в Южна Корея? Говорят ли много за цифрите и епидемията, повече на числата ли наблягат или повече за добрите новини?

О, по цял ден за това говорят. Хубавото е, че тук хората имат имат тази култура на поведение да носят маски.

По твое мнение кога човечеството ще се завърне към нормалния си начин на живот?

Честно казано не допусках, че ще достигне Европа и САЩ тази епидемия. Тук до края на този месец или следващия ще има минимален брой заразени. Тук в Корея няма паника или нещо подобно. Моловете работят, заведенията също, просто всеки носи маска и така се разхожда навън. Когато хората приемат, че ако носят маски, ще са по-защитени, отколкото без маска, няма да има проблем. Южна Кроея е същата по размер като България, но живеят седем пъти повече хора. Милиони носят маски и ходят на работа.

Предполагам, че следиш какво се случва тук - как ти се струват мерките, които бяха предприети в България?

Да изолират хората, да не напускат домовете си, беше правилно. Вече мина месец и трябва да се измислят други мерки, така че хората да могат да ходят на работа и да получават пари. Защото не трябва да се забравя, че здравето е на първо място, но сиренето е с пари.

И на финал ми се иска да кажеш нещо на корейски на слушателите ни.

Всички бъдете здрави и щастливи!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30