Карантината по време на пандемия роди в българския език четири глагола – карантирам, карантинирам, карантизирам и карантинизирам. От тях само карантинирам може би ще остане да съществува, смята проф. Владко Мурдаров . Според него обаче по-добре би било да се използва словосъчетанието "оставам под карантина". През последните дни се наблюдава засилената употреба на страдателните причастия на всички тези глаголи. В езика ни влязоха и думите самокарантинирам /сам се поставям под карантина/ и таблетирам /правя на таблетки/. "Това са думи-еднодневки, които няма да се задържат дълго", категоричен е езиковедът.
От началото на извънредното положение в езика ни навлязоха термини от медицина, психология и социология като социална изолация, социална дистанция, изравняване на кривата и скрининг. "Не можем да кажем, че езикът ни се обогатява съществено, но интересното е, че във всекидневния ни език се заемат думи от различните терминологични системи, които започваме да употребяваме."
Професор Мурдаров е притеснен от използването на словосъчетания като "шествието на смъртта" или "мор по хората" - "това са увлечения на журналистите да описват със зловещи краски всичко, което се случва, това са ефектни думи, които трябва употребяваме по-внимателно."
Имунизиран ли е българският език и как отговаря на COVID-19 чуйте в прикачения файл:През месеца на българската просвета и култура т.г. в Балчик отвори врати едно малко пространство, където изкуството се чувства уютно у дома. "Център за изкуство и култура "Чаршията" е частно арт пространство и като такова не е в конкуренция с никоя институция в Белия град, а изповядва максимата, че народ без култура е народ без бъдеще" -..
За четвърти път от Българска илюстрация организират изложба с избраните творби от Биеналето на илюстрацията. 416 произведения от 194 автори ще бъдат разположени в двете зали на "Триъгълна кула на Сердика". Изложбата ще бъде открита на 26 ноември 2024 година от 18:00 до часа. Четирима творци ще бъдат наградени в категориите „Реализирана творба“ и..
Детската театрална академия "Питър Пан" представя премиера на спектакъла "Измислици-премислици" от 18 часа на 24 ноември, неделя, на сцената на Държавния куклен театър във Варна. "Измислици-премислици" е необикновено пътешествие в света на приказките. Какво би станало, ако на детската площадка, в играта на децата, се намесят трима малки..
Документалният филм "Отвъд предела" за житейския и професионален път на проф. Христо Пимпирев и историята на българската изследователска база на остров Ливингстън беше представена в рамките на фестивала "Киномания" във Варна. Лентата е дело на режисьора Еленко Касалийски и разказва за историческите предпоставки, формирали проф. Пимпирев и първото..
"Нощно кино" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение предлага различно кино преживяване и създава уютно пространство за ценителите на седмото изкуство. В петък, на 22 ноември, в зала 5 на ФКЦ-Варна,..
"Два вкуса" е дебютна изложба на младите варненски художници Лилия Кунева и Крис Николов, която ще бъде открита днес от 18:30 часа в Морско казино. Основен акцент в картините, които ще са 17 на брой е красотата на град Варна , каза в интервю за Радио Варна художникът и графичен дизайнер Лилия Кунева. Тя допълни, че двамата рисуват по два..
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..