Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Всеки човек си има път и мисия

| обновено на 18.04.20 в 15:05

Вече няколко години Димитър Димитров посещава Атон по няколко пъти годишно. Тръгва случайно през 2013-та ггодина.  Последно е бил там през февруари т.г., а следващата си визита планира за месец юни. Отдавна вече не е сам, а заедно с група от още около 10-тина варненци.

Димитър Димитров, за приятелите Джимбо, е част от пилотската станция във Варна и председател на Асоциацията на морските капитани.


Атон е едно много различно място, не просто поради правилата, които са наложени, но и защото това е място, в което хората, които живеят там, водят много по-различен живот от нашия, казва Димитров. Чуйте цялото интервю на Доротея Николова с  Димитър Димитров:

Всичко материално на Атон няма такава стойност. 
За монасите животът е спрял в момента, в който са влезли в Атон. Там е място изключително благодатно. Дори миряните, стъпвайки на Атон сякаш се променят, защото атмосферата е друга.
    Колко пъти си бил на Атон?
След като отидох за първи път през 2013-та, се старая на годината 3-4 пъти да отивам . Там вече няма много монаси и те се нуждаят от помощ. Ние сме една група от Варна около десетина човека и се стараем всяка пролет и есен да отиваме, за да помагаме на нашия манастир "Св. Георги Заграф" в ежедневните дейности. Това е така нареченото харизанство, т.е. човек помага със своя труд, а който може и със средства
Как се стига до Атон - географски Гърция е близо, но достъпът е специален?
По суша не може да се влезе, само с ферибот. Всеки манастир в монашеската република си има пристан и от там ни поемат монасите. Всеки поклонник се регистрира в ахондарника и вече  живее по правилата на манастира. Там молитвата започва по византийско време, което е три часа през нощта. Сутрешната молитва продължава до 7 и половина. След това е времето за работа или каквото и да е друго. После има и следобедна молитва.
Вече 6-7 години посещаваш Атон - след връщането променят ли ти се възприятията по отношение на църковните празници?
Когато човек вярва, в Атон  вярата му се усилва. Самата атмосфера  и животът сред монасите преполагат човек да отдели повече време на чисто православните начини на водене на живот.  Ако тук в ежедневието човек понякога забравя да си каже молитвата сутрин, вечер, преди и след хранене, и да благодари за всичко, което Бог ни е дал, то там обстановката предполага човек да израстне във вярата. Помага на човек да осъзнае, че всичко на този свят идва от Бог.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30