Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Операта "Симон Боканегра" на 23 април с Кирил Манолов, Дария Масиеро, Деян Вачков и Иван Момиров

В „Споделени представления“ на 23 април 2020 година Teатрално-музикален продуцентски център Варна ще върне почитателите на Джузепе Верди към красивата творба „Симон Боканегра“ с една забележителна постановка, копродукция на Държавна опера Варна с Националната опера и балет на Северна Македония, под диригентството на Маестра Николета Конти от Болоня и режисурата на Деян Прошев от Скопие.

Една от кулминациите на ММФ „Варненско лято“, премиерата на „Симон Боканегра“ на 8 август 2019 година, поднася вълнуващи мигове с изкуството на прекрасни гласове. Баритонът Кирил Манолов, признат за един от най-добрите съвременни интерпретатори на Симон Боканегра, впечатлява с вокално изваяната интерпретация и драматизма на превъплъщението си. За големия, във всяко едно отношение, артист, ролята на генуезкия дож, сега една от коронните роли в репертоара му, е причина за първата му среща с Рикардо Мути. Още при дебюта си като Симон Боканегра в Римската опера през 2005 година, под диригентството на великия маестро, ролята му приляга, „като ръкавица“, по собствените му думи. Оттогава досега той продължава да навлиза все по-дълбоко в характера на своя персонаж, чиято драма се развива на фона на задъхващата се от размирици Италия от XIV век.

Противоположния на Симон Боканегра образ на аристократа Якопо Фиеско пресъздава Деян Вачков.За наследника на българските баси на световната сцена, в дните на изолация заради Covid-19, балконът също се оказва добра сцена, носеща му популярност в социалните мрежи.

Тенорът Иван Момиров, комуто нито една публика не може да устои, изпълнява ролята на благородника Габриеле Адорно, влюбен в дъщерята на дожа Амелия Грималди. Италианското сопрано Дария Масиеро покорява с образа на нежната млада жена, въвлечена в сложните екзистенциални и политически интриги на мъжете около нея. За

цялостното въздействие допринасят също солистите Добромир Момеков, Петър Петров, Марина Иванова, оркестърът с концертмайстор Анна Фурнаджиева и хорът на Варненския оперен театър, с диригент Цветан Крумов.

"СИМОН БОКАНЕГРА" 20 ГОДИНИ ПО-КЪСНО

Операта „Симон Боканегра“ е великолепен пример за това как един сюжет захранва въображението на композитора толкова дълго време, колкото е необходимо, за да получи своята точна интерпретация, в случая 20 години.

Предисторията отвежда до едноименната пиеса на Антонио Гутиерес, както и до патриотичните писма на поета Франческо Петрарка до дожа на Генуа Симон Боканегра и до дожа на Венеция, с които ги упреква, че водят братоубийствена война, въпреки че и двамата са синове на една и съща майка – Италия. Вдъхновен от този сюжет, Джузепе Верди сам написва първия сценарий и го изпраща на либретиста Франческо Мариа Пиаве. За съжаление първите две постановки на „Симон Боканегра“ през 1857 г. във венецианския театър Ла Фениче и през 1859 г. в Миланската Скала не се приемат добре.

Но Верди е привързан към тази своя опера и 20 години по-късно публикува нова партитура, по либрето на Ариго Бойто. В тази втора редакция композиторът и либретистът постигат онова задължително творческо единение, от което се раждат големите оперни творби. За пръв път в оперната литература се появява нова конфигурация на враждуващите антагонисти. Ако дотогава обичайно баритонът и тенорът са били противопоставяни един на друг, то в „Симон Боканегра“ един срещу друг се изправят баритонът и басът. И така, с премиерата в Миланската Скала на 24 март 1881 г. идва дългоочакваният успех за „Симон Боканегра“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Музеят в Бяла представя уникална скулптурна изложба, вдъхновена от Черно море

Общинският културен институт /музей/ - гр. Бяла организира авторска изложба „ОГЪН МОРЕ“, представяща творчеството на скулпторката Гергана Фауст. Родена в София, в семейство на творци, Гергана Фауст израства закърмена с голяма любов към природата и като дете мечтае да стане алпинист. Но следването ѝ в УНСС в София, я отвежда в Швейцария, където след..

публикувано на 13.07.24 в 13:49

Младежи от кино школа „Братя Люмиер“ с награди от Международния фестивал „Арлекин“

Децата от киношкола „Братя Люмиер“ на Общински детски комплекс - Варна, защитиха своите проекти пред компетентното жури на Международния детски и младежки медиен фестивал „Арлекин“.  Доц. Юрий Дачев, драматург, театрален критик и режисьор връчи наградите за операторско майсторство за филма „Д-И-Ш-А-Й“ и за режисура за „Тръгваме ли?“ на Божана Станева и..

публикувано на 12.07.24 в 17:16

Два концерта в събота и неделя от международния фестивал „Трикси“ в Балчик

С конкурсна програма започна първият ден от международния фестивал на изкуствата “Трикси”. В рамките на три дни  Мелницата  е домакин на това артистично събитие, включено в културната програма на Община Балчик. Организатор е артцентър "Стринджендо" в лицето на Емил и Светлана Струнджеви. Музикалния форум, който започва своето начало от 2007 година,..

публикувано на 12.07.24 в 16:47

Варненската градска галерия представя ретроспектива на Николай Николов

Графики и рисунки на една от знаковите фигури в графичното изкуство на Варна и България са събрани в изложба ретроспекция по повод 20-годишнината от кончината на художника. Николай Николов (1950 - 2004 г.) - едно от признатите имена, оформили облика на българското графично изкуство през 80-те и 90-те години на ХХ век, ще бъде почетен с..

публикувано на 12.07.24 в 10:54

Пленер и джаз на Русалка

Традиционният художествен пленер на ВС "Русалка" се проведе от 1 до 10 юли. Години наред там гостуват майстори на четката и длетото като сем. Паневи, Владо Пенев, Иван Парасков, Джузепе Страдо, Самадага, Румен Статков, Гроздан Грозев, Радостин Дамасков, Борислав Данев, Анатолий Станкулов и много други известни автори.  Тази година в пленера участваха..

публикувано на 11.07.24 в 18:25

XVII Международен фотографски салон Варна на входа на Морската градина

Откриване - 13.07.2024 г., от 18:30 ч.  Площад "Антон Новак", вход на Морска градина, Варна. В експонираната на открито изложба ще бъдат представени 124 великолепни кадри, за да радват всички любители на фотографията, жители и гости на града. Изложбата може да бъде разгледана до 27 юли. Международен фотографски салон Варна е..

публикувано на 11.07.24 в 14:51

Варна е домакин на Еврохор 2024

Тази година Варна е един от домакините на Еврохор 2024 – проект на Европейската хорова асоциация, съвместно с Българския хоров съюз. Всяка година той се провежда в различна държава и има за цел да популяризира европейската хорова музика и да насърчи културния обмен в Европа. Хоровото събитие води началото си от 1982 г. и предлага възможност на млади..

публикувано на 11.07.24 в 14:45