Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Що е то изолация

Откъснати от света

В началото на март Италия въведе карантина. Няколко дни по-късно примерът ѝ беше последван от Франция, Испания, Белгия и Германия.

Домашното заточение за много хора е тежко изпитание. Но някои вече знаят прекрасно, що е то изолазия и как може да се справим с конфликтите вътре в малката общност. Става въпрос за доброволци, участвали в различки експерименти в рамките на подготовки за космически полети.

Заради изкуствения Марс

Повече от година – от 3 юни 2010 г. до 4 ноември 2011 г., прекараха шестима участници в известния международен експеримент „Марс 500“ в затворено пространство и практически напълно изолирани от света. Проектът беше своеобразна репетиция за полет на Червената планета, който, според учените, би отнел около година и половина.

Експериментът беше разделен на три етапа. Първата група прекара в изолация две седмици, а втората – 105 денонощия. Най-трудно им беше на шестимата доброволци от третия етап, които издържаха 520 денонощия.

На тяхно разположение беше неголям комплекс, състоящ се от четири модула, но в действителност те можеха да се придвижват свободно само в три от тях - жилищния с дължина около 20 м, медицинския и склада, съответно, по 12 и 24 м.

Четвъртият модул, предназначен за кацане, е използван по време на експеримента само от трима доброволци, „посетили“ Марс и взели от там почвени образци.

Всеки от участниците имаше право да вземе на борда на „космическия кораб“ ограничено количество лични предмети – книги, музика, филми и настолни игри. Но те нямаха време да скучаят – за 17 месеца „полет“ доброволците трябваше да направят стотици експерименти, включително за влиянието на дългата изолация върху човешкия организъм.

Както споделят участниците, да се прекара толкова време на заточение не е никак лесно. Особено трудно им е било в началото. По време на „обратния път“ даже играли Counter-Strike, за да свалят напрежението.

Живот до вулкана

Няколко години по-късно подобен експеримент провеждат специалистите от НАСА. На склона на един от угасналите вулкани на Хаваите те построили куполообразен дом с площ 111 квадратни метра, в който няколко отбора от доброволци прекарали в пълна изолация, съответно, 4, 8 и 12 месеца.

Проектът беше наречен HI-SEAS (Hawai’i Space Exploration Analog and Simulation) и подобно на „Марс 500“ имитираше полет на земни жители до Червената планета. Участниците в него си приготвяха храна от дълбокозамразени продукти, провеждаха планирани научни експерименти и при всяко излизане извън купола обличаха неудобни скафандри.

Забранени бяха абсолютно всякакви контакти с външния свят. Участниците в експеримента общуваха единствено с представителите на проекта, които изпълняваха ролята на служители от центъра за управление на полетите.

Всички съобщения бяха предавани със закъснение от няколко минути, подобно на истински полет на Марс.

Към всеки доброволец беше закрепен специален датчик, отчитащ нивото на стрес, тона на гласа и разстоянието до останалите хора от екипа. Това позволяваше да бъде фиксирана евентуална канфликтна ситуация.

Както отбелязват специалистите от университета на Хавай, проучващи влиянието на продължителната изолация върху поведението и емоционалното състояние на човека, не е било възможно да се избегнат конфликти. Въпреки че всички участници били внимателно подбрани от почти 700 кандидати, от време на време е имало спречквания. Един от най-ефективните начини да се справят със стреса станала виртуалната реалност, която позволявала на доброволците да се пренесат в по-приятна обстановка – на брега на морето или в тропическа гора.

На Луната – само момичета

През 2015 г. в почти пълна изолация били поставени шест рускини – служители на Института по медико-биологични проблеми на академията на науките. В рамките на експеримента „Луна 2015“ те трябвало да прекарат 8 денонощия в наземен комплекс, имитиращ космически кораб, отправил се към Луната.

Пространството било по-малко, отколкото на „Марс 500“, нямало баня, а личната си хигиена дамите трябвало да поддържат с помощта на влажни кърпички.

По време на „полета“ участничките в него трябвало да направят няколко опита, които да изследват влиянието на изолацията върху функционирането на женския организъм.

Оказало се, че един от най-трудните от психологическа гледна точка моменти станало неочакваното удължаване на експеримента с още едно денонощие.

Мястото не достига

Неуспешен беше американският проект „Биосфера 2“ в пустинята Аризона, продължил от 1991 до 1994 г- Изследователите построили модел на затворена екологична система, разделена на 4 блока, сред които сектор с тропическа гора, малък океан с необичаен химически състав, пустиня и савана.

Учените искаха да разберат, може ли човек на живее и работи в подобни условия, близки до бъдещите космически селища. Очаквало ги, обаче, пълно разочарование.

Заради екстремното размножаване на микроорганизмите и насекомите вътре в комплекса загинали много видове растения, които трябвало да бъдат използвани за храна. Нивото на кислород паднало до критични нива и авторите на проекта бяха принудени да доставят вътре в купола кислород и храна.

Самите участници в експеримента – четирима мъже и четири жени, се скарали помежду си. Те се разделии на няколко противоборстващи групи, което поставило на изпитание изследванията.

Първият етап на „Биосфера 2“ трябваше да бъде прекратен предсрочно, а вторият опит за провеждане на експеримента не се реализира поради липса на средства. /БГНЕС, РИА Новости




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30

Голям кукерски празник на 22 февруари в Балчик

Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..

публикувано на 06.02.25 в 11:51

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о. Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34