Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жюстин Томс: Механиката на фалшивата новина е да разчита на нашите страхове

Жюстин Томс
Снимка: Илиян Ружин

Определението „фалшиви новини“ и/или дезинформация трайно се настани в живота ни в последните години - от случайно допуснати фактологически грешки в дадена информация, през изкуствено преувеличаване заради сензацията и до съзнателно подаване на напълно невярна информация с цел да се манипулират хората да предприемат някакви действия.

В днешно време, основният източник на дезинформация (невярна информация) е интернет, който обаче в същото време е и най-големият резервоар на познания в света. Затова е много важно да можем да различаваме   признаците на фалшивата информация. Още повече, че с развитието на технологиите на практика всеки потребител на интернет може да бъде автор на информация и новини. Именно затова е много важно да научим първо родителите, а след това и децата, да не се поддават на дезинформация, смята Жюстин Томс - преподавател в Нов български университет и лектор на online oбучение по проекта "Get Your Facts Straight" на програма "Media Literacy for All" на Европейската комисия и под ръководството на фондация "Глобални библиотеки - България".

"Не се поддавайте на дезинформация", съветва  Жюстин Томс в интервю на Доротея Николова:

Ние, родителите, сме тези, които даваме модел на нашите деца, за това как да се държат в интернет и какво да правят с живота си. Ако ние сме подвластни на фалшивите новини, лесно ще го предадем на децата си. Ясно е, че нашите деца чисто технологично ни изпреварват. Но ние сме тези, които носим отговорност да им показваме верния път. 

Децата или възрастните се поддават на тези информации? 

Еднакво. Но възрастните по-лесно се връзваме на фалшивите новини, въпреки че децата подхождат доста по-чисто и непредубедено. 

Има ли тънкости, за които трябва да внимаваме, дори и да сме медийно грамотни?

Трябва да си проверяваме информацията и много отговорно да споделяме в интернет пространството. Живеем в една сложна медийна среда. На всички национални медии трябва да имаме доверие, а  при всички останали - да проверяваме многократно, преди да изпаднем в паника. Защото механиката на фалшивата новина е да разчита на нашите страхове, за да можем да я споделим, без да сме прочели. 80 процента от хората четат само заглавията на новината. 

Цялото интервю с Жюстин Томс чуйте в звуковия файл:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Най-лошият вариант за страната са поредни предсрочни избори

Повечето политически сили имат интерес поне временно да вкарат държавата в релси и да бъде съставено правителство, за да бъдат успокоени обществените тревоги. Най-лошият вариант пред страната ни са поредни предсрочни избори. При евентуални такива не е изключено Наталия Киселова да бъде избрана на служебен министър-председател. Това коментира в..

публикувано на 06.01.25 в 19:20

Лесни хитрини, с които да намалим сметките за ток

В сезона на дебелите сметки за отопление и изтънелите джобове след празниците е добре да си припомним съветите на специалисти как да спестяваме. От 1 януари цената на електроенергията за битовите потребители се вдигна средно с 8%.  Да проветряваме по няколко пъти на ден за минута с широко отворен прозорец, а да не го оставяме открехнат, което намалява..

публикувано на 06.01.25 в 08:05
Иво Инджов

Иво Инджов: Задълбочава се разломът между хората и политическите елити

Преговорите за съставяне на управленско мнозинство се фокусират върху конкретни мерки, липсва обаче разговор за реформи и за бъдещото развитие на страната. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политическият анализатор доц. Иво Инджов. Според него: „Няма идея как да се развива България от тук насетне, а ние имаме драматични проблеми..

обновено на 05.01.25 в 09:42

Валутите дирхам на ОАЕ и тайландски бат - все по-популярни сред българите

Двете най-търсени валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година.  Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни, на първо място турската лира, след нея румънската лея и сръбския динар. Посещението на коледни базари в северната ни съседка и концерти през лятото в Сърбия имат видим..

публикувано на 03.01.25 в 08:05

Myles Kennedy (ALTER BRIDGE, SLASH): Използвам всеки момент, когато съм буден, да живея и да дишам

Интервю с Myles Kennedy(ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS) Паралелно с успешната кариера като вокалист на ALTER BRIDGE и SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS, Myles Kennedy издаде „The Art of Letting Go“, трети солов албум след „Year of the Tiger“ от 2018 и „The Ides of March“ от 2021 година. „The..

публикувано на 02.01.25 в 08:05
Д-р Здравко Нунев от варненската АГ-болница „Проф. д-р Д. Стаматов“

Д-р Здравко Нунев: Имаме ръст на ражданията, но и повече недоносени бебета

2024 г. беше една нелека година, но имаме хубава статистика - ражданията са с 39 повече в сравнение с 2023 г. и общо са 1 881. За жалост повече са родените недоносени  - общо 263  бебета. Като процент е близък до средния за страната. Ние обаче сме специализирана болница и при нас нерядко идват по-тежки случай, което налага преждевременни раждания...

публикувано на 01.01.25 в 11:50