Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Домът е там, където е семейството!

5
Веселин и Лора Русеви, заедно с двете си дъщери
Снимка: личен архив

Окланд в Нова Зеландия е най-гостоприемният град на планетата. Това бе мнение на читателите на сп. "Конде Наст травълър" през 2014г. Днес можем да говорим по същия начин, защото градът е един от най-предпочитаните като туристическа дестинация от хора от цял свят.

За произхода на името на Нова Зеландия се знае малко.Причината затова е, че северният и южният остров в близост до Австралия са били открити през 1940 година от холандския мореплавател Абел Тасман. Той обаче подобно на Христофор Колумб изобщо не е разбрал, че е открил непозната земя, а си мислел, че е стъпил на остров Естадос от архипелага Огнена земя в Аржентина. Скоро след това обаче двама сънародници на Тасман - картографите Хендрик Броуер и Йоан Блю, разкрили объркването на известния мореплавател, а съответно и необходимостта двата големи острова, разделени от протока Кук, да бъдат наречени някак си.

В крайна сметка името Нова Зеландия е измислено от Блю. Според него живописната зеленина на островите много напомняла на най-западния регион на Нидерландия - Zeeland (морска земя).


Веселин и Лора Русеви живеят от 6г. в Нова Зеландия, град Окланд. Заминават за далечната островна държава, за да подсигурят по-добро бъдеще за децата си. Бързо свикват с живота там, общуват и с други българи, за да успяват да поддържат езиковата си култура и най-вече тази на децата си. България и Нова Зеландия не си приличат по нищо, споделя семейството, което едва през тази година е имало планове да се върне за ваканцията си в България, но уви, ще почакат още. Веселин е родом от Бургас, а Лора е от Стара Загора. Запознават се като студенти във Варна, учат в Икономическия университет. След появата на двете им дъщери решението за емигриране е на дневен ред.

"Нова Зеландия е много красива страна, която е мултикултурна. Има хора от всякакви нации", споделя Веселин. "Нямахме затруднения при идването си тук, свикнахме много бързо", добавя съпругата му Лора. "Преди работих в банка, а сега съм част от екипа на голяма фирма за мебели и черна техника. Чувствам се добре и съм удовлетворена", добавя Лора. Тя не крие, че събота и неделя обича повече да общува с българите в Окланд, но има и много местни приятели. Според последните изчисления, българите в Нова Зеландия са около 2000, разказва Веселин, но добавя, че има много българи второ, трето поколение, родени там и осъзнаващи се вече като новозеландци.


"Не съжаляваме, че сме взели това решение да живеем далече от България. Има повече плюсове, отколкото минуси. Щастливи сме, че децата ни имат спокойно детство и светло бъдеще", разказва още Веселин Русев.

По отношение на извънредното положение в Нова Зеландия, едва от вчера там ситуацията е вече в 3-ти етап. Предварително правителството обяви четири етапа на извънредна ситуация. Социалните контакти бяха ограничени, излизането - също. Островната държава успя бързо да изолира заразата, тъй като няма сухопътни граници, а най-близката държава, Австралия, е на 4000км. по вода.

От днес семейство Русеви може да използва хубавото време за разходки сред природата и край океана.

Още за ситуацията в Нова Зеландия, за живота на хиляди километри от Родината,  може да чуете  в звуковия файл по-горе.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35