Текущата икономическа ситуация не е много ясна. Ако ограничителните мерки бъдат върнати, няма начин това да не рефлектира отново върху икономиката. Проблемите с КОВИД-вируса ще продължат поне една-две години. Това каза за Радио Варна проф. Зоя Младенова, директор на Научно-изследователския институт към Икономически университет - Варна.
"Уважавам подхода на правителството и оперативния щаб, които поставиха много ясно приоритетите си - на първо място да са животът и здравето на хората. Това е до известна степен ново за мен, като икономист, защото обикновено, когато става въпрос за социални процеси и явления, икономическите съображения излизат на преден план. "
На въпрос какво различава сегашната криза от тази през 2008-2009 година, професор Младенова отговори:
"През 2008 година имаше икономическа причина за кризата. Тя тръгна от балоните във финансовия сектор и строителството. Започна като икономическа криза и се разрази като икономическа криза с изключителна дълбочина. Сега причината е замирането на стопанската дейност след принудително и изкуствено спиране с декрет, с правителствено решение. Първата разлика е причината. "
Проф. Зоя Младенова, както и повечето икономисти, е на мнение, че продължителността на кризата не може да се прогнозира. Според нея, докато не се намери ваксина или лекарство, трудно може да се говори за овладяване на ситуацията и за възвръщане към една истинска нормалност. Много е трудно да се предвиди какво ще се случи в икономиката ни:
"Българската икономика е малка, отворена икономика и голяма част от БВП минава през външния оборот. Това ни прави свързани с икономиките, на първо място ЕС. Автомобилостроенето е добър пример, понеже у нас има десетки заводи, които произвеждат възли, части и детайли за големите автомобилни компании. Ако в Германия, Франция или Швеция заводите са затворени, то няма полза да работят българските производители на възли, части и детайли, защото няма на кого да ги продадат. Смятам, че да се нормализира ситуацията в Европа е също толкова важно, колкото и в България."
Чуйте повече в прикачения файл:
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..