Министър-председателят Бойко Борисов и членовете на Министерския съвет проведоха чрез видеоконферентна връзка извънредно правителствено заседание. Прието беше Решение за обявяване на извънредна епидемична обстановка, считано от 14 май 2020 г. до 14 юни 2020 г., съобщиха от пресслужбата на МС
Пандемията от Covid-19 представлява тежка извънредна ситуация, свързана с общественото здраве в национален и световен мащаб и представлява непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите.
Заболяването поставя системата на общественото здравеопазване в извънредна ситуация, в която е необходима и изключително важна своевременната реакция и въвеждането на мерки за намаляване на риска от разпространение, както и възможността за тяхната промяна и адаптиране според новите научни данни за заболяването и причинителя му, подчертават от пресслужбата.
Промените в Закона за здравето дават възможност министърът на здравеопазването по предложение на главния държавен инспектор да внесе предложение в МС и той да вземе решение за обявяване на извънредна епидемична обстановка, поясни на извънреден брифинг здравният министър Кирил Ананиев и допълни:
„Ние се възползвахме от тази възможност веднага, тъй като няма рязка промяна в развитието на болестта. Ние считаме, че прилаганите досега мерки трябва да продължат да се прилагат и сме убедени от оценката, която направи главния държавен здравен инспектор…за развитието на заболяването в България и света, прави анализ на мерките, които сме предприели, на промяната в епидемичната обстановка, и на базата на неговия доклад правителството смята, че пандемията от Covid-19 представлява наистина тежка извънредна ситуация, свързана с общественото здраве и запазването на здравето и живота на българските граждани“.
„На базата на тази оценка внесох решение днес в Министерския съвет и той прие решение за обявяване на такава извънредна епидемична ситуация“, каза още министър Ананиев.
Той допълни, че първата нова мярка, включена в заповедите, е разрешаване на трансплантациите: „Втората е, че вече може свободно да ходят всички в градските градини и паркове. Това са двете нови мерки“.
Всеки един кмет на град е предвидил със своя заповед съответните изисквани за социална дистанция, за сядане по пейките, за струпване на хора при посещение на градини и паркове.
На днешното заседание не е обсъждано връщане на противоепидемични мерки при над 100 заразени на ден.
„Убеден съм, че ако в продължение на определен период от време, според мен поне една седмица, има такива високи стойности на новозаболели, ние ще предприемем и обратните мерки“, отбеляза още министърът.
Преценили сме, че един месец е достатъчен период да преценим ситуацията, изтъкна Ананиев.
Всичко, което е разрешено да функционира, продължава и занапред. Това, което е забранено на този етап – училищата и моловете, няма да функционират до второ нареждане.
„Няма да има разлика между чужденци, идващи в България, и българи – 14-дневна карантина ще има за всички. Предстои разговори с балканските колеги, за да въведат еднакви мерки.
Според мен за всеки, който влиза на територията на България, трябва 14-дневна карантина“, посочи още той.
На работодателите се препоръчва персоналът им да работи дистанционно, доколкото е възможно.
Прави се алгоритъм съвместно с министерство на образованието за отварянето на детските градини с групи максимум 10-12 деца. Прави се анкета сред родителите, дали желаят децата има да ги посещават, посочи Ананиев.
Ефективна присъда от шест години затвор получи шофьор, причинил катастрофа в Добрич, при която загина 3-годишно дете. Инцидентът от 2021 г. предизвика масови протести на жители на града с настояване за справедлива присъда. Експертизите по делото показват, че шофьорът на причинилия катастрофата автомобил се е движил със 71 км/ч в населеното място...
Липсата на пешеходна пътека на пътя за село Тополи около сп."Пивоварен завод" всекидневно крие опасности за пътниците, работещи в Западна промишлена зона. За да пресекат, хората разчитат на толерантността на шофьорите, които ги изчакват, обясни Пепа Жекова, която подаде сигнал за проблема в редакцията на Радио Варна. Сигнал до общинската..
Единодушно Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане по същество и обедини в общо дело петте искания за частично или пълно касиране на изборите за 51-во Народно събрание. Назначени са експертизи с различни задачи и различни срокове, като най-отдалеченият е 10 януари догодина, съобщава БНР. Между 2 седмици и месец и половина варират..
Ноемврийското заседание на общински съвет в Балчик се свиква този четвъртък от 9.00 часа в заседателната зала на администрацията. Първата точка от дневния ред е предложение за удължаване срока на договор, подписан между Община Балчик и Фонда за органите на местното самоуправление в България -ФЛАГ през 2019 година за реализация на проект за ремонт..
Среднощна ВиК-авария събуди преди дни жителите на белославския кв.Акациите. В постове в социалните мрежи те пуснаха снимки и споделиха притеснението си от наводняване на мазета и дворове, така както се е случило преди около 10 г. отново с авария по този магистрален водопровод. Впоследствие стана ясно, че аварията е била локализирана и овладяна..
Над 200 автомобила са били проверени по време на Специализираната полицейска операция в област Добрич. Участие в нея взеха служители на ОД на МВР-Добрич, агенция „Пътна инфраструктура“, изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ и агенция „Митници“. Специализираната полицейска операция се извърши на републиканския път I-9, в близост до село..
Инцидент с автобус от градския транспорт е възникнал на пешеходната пътека до кръстовището на улица "Братя Миладинови" и бул. "Осми Приморски полк", до Община Варна. Сигнал е получен 20 минути преди 12 часа днес, когато автобус от линия 31 блъска 50-годишна велосипедистка. Жената е с фрактура на стъпалото, съобщиха за Радио Варна от пресцентъра на..