Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 20 май 1923 г. откриват Морския музей

Началото на Военноморския музей е поставено в дунавския град Русе през 1883 г.

В същия град през 1879 г. е създаден военният флот на новоосвободеното българско Княжество.

Първата сбирка на музея е съставена в Русе, като първият документ за музея е рапортът на капитан-лейтенант Зинови Рожественски – командир на Дунавската флотилия, до военния министър от 12 (24) октомври 1883 г. В него е обявено, че вече е започнало събирането на старини и морският музей е в „зачатък“. Заедно с новосформираната библиотека музеят ще съдейства за „образованието на съответстващите среди“ във Флотилията. През 1885 г. за уредник на морската музейна сбирка е определен инженер-механикът Павел Кузмински. Първите експонати са предимно образци на въоръжение и технически пособия. От това време има съхранено лично оръжие и лични вещи.

Чуйте в звуковия файл какво още разказа директорът на музея д-р Мариана Кръстева:

Идеята за морски музей във флота се развива. В края на Първата световна война във Варна има реални предпоставки за откриването му: набрани са експонати, намерени са реализатори и поддръжници на инициативата, осигурено е помещение. Отварянето на музея е предшествано от решение на Управителния съвет на Българския народен морски сговор (БНМС) от август 1921 г. музейната сбирка да бъде преместена от Русе във Варна. Издействано е да бъдат предоставени две стаи в тогавашната Девическа гимназия, където сбирката остава до средата на 50-те години на миналия век. Инициаторите са офицерите Георги Славянов, Иван Михайлов, Сава Иванов. Сред първите уредници са имената на Протаси Пампулов, Ст. Цанев, Джеферов. Привлечен е видният археолог Карел Шкорпил. Чертежите, плановете, диаграмите и легендарното „Морско дъно” се дължат на руския полковник Александър Полубояринов, археолог по образование.


Официалното откриване и освещаване на Морския музей (както се нарича тогава) става на 20 май 1923 г., с което може да бъде определен за първия публичен морски музей в България. Осветен е от Варненския и преславски митрополит Симеон. В словото на Карел Шкорпил четем: „Целта на музея е да разучи и представи на обществото развитието на българското мореплаване… има да пропагандира идеята за любов към морето, нуждите от неговото опознаване и грамадните облаги от него. В музея ще се запознае посетителят с историята на бившия ни военен и търговски флот…“.

В следващите десетилетия постоянен служител, който е и уредник, и охранител, е Олга Полубояринова.

Дълго време съществуването на музея и оцеляването му се дължат на обществената подкрепа в лицето на БНМС. Сговорът основава фонд „Музей“ и чрез него и доброволни дарения издържа музея.

С министерска заповед № 46/10 април 1955 г. Морският музей влиза в системата на Министерството на народната отбрана под названието Военноморски музей като филиал на Централния музей на народната армия (днес Национален военноисторически музей). Разположен е в сградата на бул. „Приморски“ № 2.


Официалното откриване става със заповед на министъра на народната отбрана от 9 август 1956 г. Скоро заложената още в началото идея започва да се налага – съхраняването и популяризирането на достойното минало на морска България в по-широкия смисъл – корабоплаване, корабостроене, прояви в морските спортове и в художествената маринистика. Днес музеят съхранява колекции от морско оръжие – мини, брегова и корабна артилерия, от униформи и отличия, от корабни модели, голям брой фотографии и др.


С Военноморския музей са свързани първите подводни археологически проучвания в България. Първата такава експедиция е организирана през 1959 г. при нос Калиакра. През следващите десетилетия са проведени поредица от изследвания– край нос Калиакра, при Шабла, във Варненския залив и пр.

Музеят е носител на орден „Кирил и Методий“ І степен, с който е награден през 1973 г. по случай 50-годишнината от откриването на експозицията му във Варна.

Стотици хиляди посетители са минала през откритата и закритата експозиция, където са изложени общо около 1200 предмета. След ремонт на сградата през 2012 г. постоянната експозиция е изцяло обновена.


В цялото си съществуване музеят се ползва със специалното отношение на варненската морска гилдия. Няма момент от историята му, в който да не е усещана грижата от страна на командването на Българския военен флот. Днес сред най-близките съмишленици на Военноморския музей е Сдружение „Национален морски музей“.


Още истории за създаването на Военноморския музей, експозициите в него, колекции и издания може да прочетете в офциалния сайт на музея. Снимките в публикацията са от сайта на музея.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аромат на Коледа" - музикалният подарък на Яница Кънева

Магията на Коледа оживява в новата песен на Яница Кънева – "Аромат на Коледа" , която е вдъхновена от топлината и уюта в семейния дом. Посланието, което носи е за надежда, споделеност и обич. Тя се появява спонтанно, без да има предварителна идея за нея: Никога не съм си представяла, че ще направя коледна песен. Една сутрин се събудих  с фразата..

публикувано на 20.12.24 в 21:57

Коледните истории за брас и глас на сдружение “Брас перспективи” продължават с "Тиха нощ, свята нощ" на синдерин

Този път творческият  екип се отправя към Северна Европа, за да продължи музикалното пътешествие за брас и глас, което започна през 2021, с най-красивите старинни песни на Скандинавия, Германия и Нидерландия. Обогатяваме зимните ни празнични традиции с нови идеи и нов подход към любими песни и писатели, от чийто светове се възхищаваме, разказват от..

публикувано на 20.12.24 в 20:31
Музей за нова история-Варна

Музеят за нова история на Варна с вход свободен в подкрепа на Рали

Музеят за нова история на Варна и Центърът за специална образователна подкрепа във Варна се присъединяват към каузата "Приятелите на Рали" днес, 19 декември, в сградата на Музея за нова история на Варна с благотворителен базар, творчески занимания и представяне на книга. От 11 до 17 часа Центърът за специална образователна подкрепа ще предлага..

публикувано на 19.12.24 в 09:44

Представят в Скопие постерите от изложбата за находките от Провадия-Солницата

"Повелителите на солта" - изложбата, която представя находките и откритията от Провадия-Солницата, първият градски център в Европа, първият солодобивен център и т.нар. фабрика на хората, населявали района на Варна и притежавали "най-старото обработено злато в света" ще бъде показана в Археологическия музей в Скопие. Експозицията ще бъде открита днес -..

публикувано на 19.12.24 в 08:56

Във Варна учредиха средношколски патриотичен клуб "Капитан Петко войвода"

Средношколски патриотичен клуб на името на Капитан Петко войвода беше учреден днес в ЧСУ "Аз съм българче" във Варна днес, когато отбелязваме 180 години от рождението на Войводата.  Това е вторият клуб в града, част от клубната мрежа на Регионалното тракийско дружество във Варна.  В учебното заведение днес беше открит и кът, посветен на Капитан..

публикувано на 18.12.24 в 19:49

Robbie Williams с концерт в София на 28 септември

Robbie Williams в София на стадион „Васил Левски“ на 28 септември 2025 година. България става част от поредно голямо световно турне: „Robbie Williams Live 2025“.  Продажбата на билети за стадионното шоу на суперзвездата започва в петък, 20 декември в мрежата на "Тикет Стейшън".  Лошото момче на британския поп Robbie Williams, обяви дългоочакваното си..

публикувано на 18.12.24 в 13:03

Пускат допълнителни билети за концерта на GODSMACK

За по-малко от два месеца билетите за концерта на GODSMACK, P.O.D. и DROWNING POOL бяха изчерпани. Sully Erna и групата му започват европейското си турне от България на 22 март в зала „Арена София 8888“. Поради големия интерес, организаторите от "Bulgarian Live Music" отварят ниво три на залата и пускат последните билети. „GODSMACK, са обичани в..

публикувано на 18.12.24 в 12:54