Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стефан Вълдобрев на 50: Вдъхновяват ме светлите неща

Снимка: Даниел Димитров

Aктьор, филмов режисьор, композитор, текстописец, певец, лидер на групата "Обичайните заподозрени", а от скоро и автор на книга. Стефан Вълдобрев празнува на днешния 20 май 50-годишния си юбилей с "Книга за песните", с която подари на почитателите си историите на 41 песни от неговото творчество.




"Kнига за песните" излиза в навечерието на Вашия 50-годишен юбилей. Това ли е поводът да я напишете?

- Не, не беше това, защото аз започнах да я пиша преди около три години, когато се роди идеята. Но много се забавих и в един момент цифрата 50 се появи пред очите ми и си казах, че може би е хубаво да добавя още малко неща към тези разкази за песните, които бях замислил. Да вкарам някакви биографични моменти и да съчетая с този красив рожден ден.

Може би ситуацията с извънредното положение Ви помогна да я довършите.

- Да, най-парадоксално ми помогна, просто защото ме усмири, вкараме вкъщи, каза ми: Стой тука! Не излизай никъде, не препускай, както до сега! Просто седнах и започнах да се фокусирам, да се отдам на приятни спомени и да живея в някаква паралелна реалност. И мисля, че книгата стана много по-добре, отколкото ако го нямаше това извънредно положение.

Кое Ви подтикна да допуснете публиката толкова близо до себе си?

- Самата публика ме подтикна (...) След концерт винаги оставам и си говоря с тези хора. И усещам, че в тези разговори  те ми споделят техните лични истории, т.е. те първо са разкрили себе си, какво една песен е причинила на някаква тяхна връзка или на момент от живота им. И това, че те първи са ме допуснали, някак си ме задължи и аз да ги допусна обратно към историята, която се крие зад тези песни. Има една такава взаимност.

Пишете песни от 80-те години до днес. Как се промени вкусът на публиката от тогава?

- Като че ли преди години беше по-важно какво пееш, а сега е по-важно как пееш.  Има безкрайно талантливи деца, но имам чувството, че много се обръща внимание на това как се пее, а ние не сме на олимпиада по надпяване, в крайна сметка. Целта и смисълът на една песен е да разкаже някаква вълнуваща история, думите.

Кое е водещото при Вас, когато пишете текст. Максима, която следвате?

- Сядам да пиша песен само ако имам нещо важно да кажа, иначе не. Ако нещо ме вълнува истински, си мисля, че ще развълнува и други хора.

И все пак кое си остава най-голямото вдъхновение за един автор на текстове?

- Чак най-голямото не бих могъл да кажа.  Всяко красиво нещо от деня е вдъхновение. По принцип позитивните неща ме вдъхновяват. Отрицателните... Да, правил съм такива песни. Знам как се правят. Имат сила, но като че ли тя е по-тъмна, по-разрушителна. Вдъхновяват ме светлите неща.

Как планирате да отбележите рождения си ден?

-  Плановете за концерт отпаднаха. То не беше само концерт. Беше замислено като шоу спектакъл с главните герои от книгата. Бях замислил и да има една седмица с театрални представления, в които играя, друга седмица с филми, в които участвам или като актьор, или като композитор, гастрол на Пловдивската опера с операта "Евита", в която участвам, мюзикълът "По-полека " да има специални издания. Обаче в крайна сметка остана само книгата. И аз никак не съжалявам. Изпитвам единствено благодарност, че това се случва, защото по този начин тази книга придобива друго значение. Става много по-важна, по-значима, защото това ще бъде  следващите месеци единствения начин за комуникация с публиката. И наистина се радвам, че я има тази книга!

Цялото интервю може да чуете в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58