Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози откриха писмено свидетелство, че римската колония Деултум е имала пристанище

Надписът е върху къс от варовиков саркофаг, датиран от II-III век от н.е. Текстът е на старогръцки език.
Снимка: БГНЕС

Археолозите от Националния археологически резерват Деултум-Дебелт край Бургас откриха първото писмено доказателство, че римската колония Деултум е имала пристанище, предаде БГНЕС. Надписът е върху къс от варовиков саркофаг, датиран от II-III век от н.е. Текстът е на старогръцки език.

Според епиграфа Николай Шаранков той гласи: „На подземните богове. .“ Археолозите са категорични, че надписът доказва, че днешният Дебелт е бил пристанищен град. „Осем от буквите са прекрасно изписани, но както казахме гръцкият не е случаен, в колонията, той се използва, и е съвсем логично един корабособственик или капитан на кораб да изпише гробната си плоча на гръцки, на езика, на който говори“, заяви Красимира Костова, директор на Националния археологически резерват Деултум-Дебелт, който е създаден през 1988 г.

Градът на римските императори

Деултум е най-старата римска колония по българските земи. Тя е основана през 70-те години на I век от новата ера, веднага след Юдейската война. Колонията е разположена по устието на днешната река Средецка, която се влива в Бургаския залив.

Деултум има важно стратегическо значение и служи като връзка между Дунавския и Малоазийския лимес. Населението е съставено от пенсионирани ветерани. Самата колония е пряко подчинена на императора на Рим, което я отличава от останалите градове в провинция Тракия. Разцветът на Деултум се пада на втората половина на I и началото на III век. Колонията има канализация и терми, които са били центъра на социалния живот.

От римска колония до страж на българската граница

Средновековната крепост Дебелт е била погранична. В непосредствена близост до нея се е намирал пограничният окоп Еркесия, построен още от хан Тервел през 705 г. Градът е включен състава на Първото българско царство по времето на хан Крум.

Важен паметник от IX век е местната църква, която е добре проучена от археолозите. Тук е направена сензационна находка – открити са 64 оловни печата. Три от тях принадлежат на първия български християнски владетел. На лицевата страна можем да прочетем следния текст: „Христос помагай на Михаил, архонт на България“, а върху опаката е изобразена Божията майка с надписа „Богородице помагай на Михаил, архонт на България“. Това дава основание на някои учени да предполагат, че в тази църква е покръстен княз Борис I Михаил. През средновековието Дебелт е важен църковен център и функционира като такъв до края на XIII в.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Социалният министър: Индексирането на пенсиите ще продължи по швейцарското правило

Индексирането на пенсиите ще продължи да е по швейцарското правило. В това увери министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който присъства на откриването на Център за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с деменция в троянското село Добродан. "Тъй като в момента инфлацията е по-ниска, има различни виждания на народни..

публикувано на 11.02.25 в 19:25
Снимката е илюстративна

Комисия в парламента одобри забраната на вейповете

Комисията по икономическа политика и иновации с пълно единодушие гласува на първо четене Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, внесен от Костадин Ангелов от ГЕРБ-СДС на 7 февруари. Текстовете предвиждат забрана на продажбата и употребата на вейпове у нас. Комисията гласува за забрана и на..

публикувано на 11.02.25 в 17:58

Обезопасяват изоставения бункер в Морската градина

Община Варна ще обезопаси напълно изоставения бункер в Морската градина и с цел безопасност на гражданите ще затвори дупките, които през миналата седмица се разкриха над него. Съоръжението, което се намира в близост до Делфинариума, е обследвано в детайли, за да се установи на първо място собствеността му. Това съобщи на брифинг за журналисти..

публикувано на 11.02.25 в 17:38

Тепърва ще се правят анализи на проекта за 17-етажна сграда до Окръжна болница

Няма разрешение за строеж на небостъргач в центъра на Варна до Окръжна болница. Тепърва предстои да се изиска цялата документация, пълна обосновка на проекта, анализ на транспортно-комуникационната схема и натовареността на трафика. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев в предаването на Радио Варна "В ефир сте", като подчерта, че засега проектът е..

публикувано на 11.02.25 в 17:20

За ремонта на пътя до болница Карвуна Общината в Балчик все още чака сключване на договор

По инвестиционната програма на общините, финансирана от държавния бюджет, и подадените балчишки проекти, общо два от получилите одобрение са със сключени договори.  Към момента се изпълнява проектът за ремонт на улица "Приморска" в Кранево - подмяна на водопроводи и цялостно асфалтиране, а от пътната мрежа - това е пътят Дропла - Василево, обясни..

публикувано на 11.02.25 в 16:50
архив

Спря ремонтът на тръбопровода във Варненското езеро заради забавени плащания

Поради забавени плащания е спрял ремонтът на тръбопровода във Варненското езеро, съобщи заместник-кметът по инфраструктурата Пламен Китипов по време на брифинг. Над 70% от строително-монтажните дейности вече са приключили, но изпълнителят чака да получи два транша от по 6-7 млн. лв. В момента действа временният тръбопровод и Община Варна ще настоява..

публикувано на 11.02.25 в 16:24

Втора фирма се отказа да строи новата варненска библиотека

Вторият избран изпълнител, ангажиран със строежа на новата сграда на варненската библиотека, не се е явил за подписване на договора. Това съобщи за Радио Варна и предаването "В ефир сте" кметът на Варна Благомир Коцев.  Изпълнението на проекта за изграждане на библиотеката зависи от средствата по държавната програма за финансиране на общините -..

публикувано на 11.02.25 в 15:40