Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Капалъ чарши се връща към живот в понеделник

Зловещо мълчание притисна един от най-старите, най-големите и най-посещаваните пазари в света, където от векове се наблюдава бурна смесица от езици, култури и търговия - Капалъ чарши в Истанбул.

Но на пазара вече има признаци на живот, докато общинските работници обикалят по пустите му алеи, пръскайки пода, колони и стени преди отварянето на вратите в понеделник за първи път от два месеца.

Базарът - дом на почти 3 000 магазина, където работят повече от 30 000 души - беше закрит на 23 март като част от мерките за спиране на разпространението на новия коронавирус, който е убил над 4 300 души в Турция.

Властите твърдят, че това е най-дългото затваряне в историята на пазара, която е над 550 години, с изключение на принудително спиране след пожари и земетресения.

Пазарът обикновено се посещава от 150 000 души всеки ден - и от 42 милиона миналата година - докато търговците сключват сделки на десетки езици, за да примамят туристите в техните магазини.

Сега магазините са затворени, с изключение на около 20 борсови бюра и бижутерски магазини, които останаха отворени по икономически причини, като само специални клиенти бяха допускани по предварителна заявка.

Капалъ чарши е дезинфекциран всяка сряда по време на спирането, докато разсилните почистват всяка сутрин.

"С Божията воля ще отворим пазара си по здравословен начин на 1 юни", каза в интервю за АФП Фатих Куртулмуш, председател на борда на Капалъ чарши.

"Вярвам, че страната ни ще започне да приема туристи от средата на юни, като обръща внимание на хигиенните правила", каза той.

Куртулмуш добави, че макар да не се очаква много активност през първите седмици, "вярвам, че туристите ще започнат да летят до Истанбул до края на юни, защото не могат без ... Капалъ чарши, „Света София” и Синята джамия."

Пазарът е разположен на историческия полуостров в Истанбул, където се намира джамията Султанахмет, наричана още Синята джамия, и древната църква, превърната в джамия, превърната в музей „Света София”.

Сърцето на икономиката

Капалъ чарши е построен през 1455 г., две години след като османците превземат Истанбул - тогава известен като Константинопол - от византийците.

Пазарът процъфтява, бързо се разраства с надигащата се османска империя и до 17 век придобива сегашния си вид, и се сдобива с турското име Капалъчарши (покрит пазар).

„Нашият Гранд базар - сърцето на икономиката, културата, историята и туризма - никога не е затварян, освен при природни бедствия“, каза Куртулмуш.

"Трябваше да направим пауза заради COVID-19, който разтърси света, защото трябваше да дадем приоритет на безопасността и здравето пред икономиката."

След като Турция обяви първия си потвърден случай в средата на март, са извършени здравни сканирания на търговците на пазара.

Седем души бяха потвърдени, че имат коронавирус, каза Куртулмуш и добави, че те биха могли да бъдат заразени от многото туристи при ограниченията на пазара.

Как ще плащаме наем?

Базарът ще се отвори отново при строги правила, определени от здравното министерство, които включват задължителното използване на маски за лице и ограничение на броя на клиентите, разрешени вътре.

Търговците са притеснени, тъй като едва ли базарът за известно време ще види много туристи, въпреки че Турция постепенно облекчава ограниченията си, включително отварянето на търговски центрове.

"Туризмът е гръбнакът на икономиката на Капалъ чарши. Ще видим кога ще дойдат туристите", каза Айхан Огюз, бижутер на основната алея на базара.

„2020 г. изглежда година на икономически загуби за нас. Ако бизнесът се върне към нормалното, туризмът се отвори и полетите се възобновят до септември, вярвам, че също ще се върнем към нормалното“, каза той.

Намик, друг бижутер, гледа на нещата мрачно: "Ние сме в тежко положение. Как ще платим наемите?"

"Моят магазин остава отворен, но няма клиенти, няма бизнес", добави той.

Куртулмуи сочи цялата история като пример как пазарът вече е оцелял.

"Имам увереността, че на Капалъ чарши ще заработи с пълна пара и ще компенсира икономическите загуби до края на годината."/АФП


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Общинските съветници не приеха актуализацията на план-сметка "Чистота"

С 16 гласа "за", 0 "против" и 28 "въздържали се" актуализацията на план-сметка "Чистота" не беше приета на редовното заседание на Общинския съвет във Варна.  В предложението беше предвидено закупуването на 20 съда и разполагането им в райони, вилни зони и населени места, в които липсва изградена система за тяхното разделно събиране. Компенсираната..

публикувано на 29.08.24 в 14:05

Инспектор „Строителен контрол“ във Варна със спрени права за три години заради взет подкуп

Бившият инспектор „Строителен контрол“ в Община Варна Камен Ел-Хаббал  се изправи пред Варненския окръжен съд по внесен обвинителен акт за поискан и приет подкуп чрез злоупотреба със служебното си положение. Според обвинението, на 30 януари тази година мъжът проверил незаконен строеж на тераса. За да не изготви констативен протокол и заповед за..

публикувано на 29.08.24 в 13:08

Регионалните здравни инспекции със спешни проверки на обектите, където се продава т. нар. "енергиен сниф"

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева разпореди на Регионалните здравни инспекции да извършат проверки в спешен порядък във физически обекти, за които има информация за продажбата на енергиен прах, т. нар. „енергиен сниф“. Проверките ще се реализират съвместно с представители на Комисията за защита на потребителите. Междувременно експерти на..

публикувано на 29.08.24 в 13:06

Предлагат с допитване да се реши кога да е празникът на Варна

Да се направи допитване до варненци дали празникът на Варна да бъде на 15 август или на друга дата. Това предлагат от групата "Експертен център" в местния парламент. Искането беше представено от Христо Атанасов  в началото на днешното заседание на Общинския съвет в морската столица.  Решението за настоящата дата за празник на града е взето от Общинския..

публикувано на 29.08.24 в 12:58
Мика Зайкова

Мика Зайкова: Нужен е друг начин за формиране на пенсиите

Хроничен недостиг на средствата за пенсии прогнозират от Националния осигурителен институт в доклада си за тази година.  Там е посочено, че постоянното им увеличение в последните години, не съответства на демографските реалности. Пред Радио Варна икономистката Мика Зайкова коментира:   "Няма пари, защото над 50% се вземат от бюджета,..

публикувано на 29.08.24 в 12:31

Над 400 ученици ще ползват новите класни стаи в VII СУ „Найден Геров“

Над 400 ученици от 2, 3 и 4 клас ще влязат в чисто нови, модерни класни стаи в новата пристройка на VIIСУ „Найден Геров“. Тя е на четири етажа с РЗП от 6 553 кв. м.  Пристройката беше изградена по проект ”Изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища на територията на Община Варна” по Програма на МОН...

публикувано на 29.08.24 в 10:53

Доган за изключването на Пеевски: Беше крайно време това да се случи

От "ДПС Доган Пресцентър" разпространиха във Фейсбук страницата си видео с изказването на почетния председател Ахмед Доган на проведеното във вторник заседание с Централното оперативно бюро на ДПС.  "Беше крайно време това да се случи" - заявява Доган по случай изключването на Делян Пеевски, както и Халил Летифов, Искра Михайлова-Копарова, Йордан..

публикувано на 29.08.24 в 08:59