Светът претърпява шесто масово изчезване на животински видове, оповестиха учени. За разлика от други масови изчезвания, причинени от изригвания на вулкани или удари на астероиди, за това сме виновни само ние – хората, казва проф. Герардо Кебалос от Националния университет на Мексико в Мексико Сити пред Би Би Си. 515 вида животни, които сега наброяват 1 000 или по-малко екземпляра вероятно ще изчезнат много скоро, прогнозира проф. Крис Джонсън от университета в Тасмания. А глобалното затопляне принуждава много животни да бягат от местообитанията си към полюсите. Събирайки данни от 258 партньорски проучвания, изследователите сравняват над 30 хиляди промени на местообитанията на повече от 12 000 вида бактерии, гъби, растения и животни. По този повод за Радио Варна екологът Димитър Попов от природозащитната организация "Зелени Балкани" коментира:
Промяната в климата е сериозен проблем. По-критичното и притеснителното е, че за съжаление има политици на високо ниво, които го отхвърлят. Но всъщност единият от видовете, който най-много ще пострада е именно нашият вид човешкият. Повече от 10 години херпетолозите алармират за проблемите със земноводните, при които масово се развиват нови заболявания. И то пандемии които са много по-тежки, вкл. от настоящата за човечеството от Covid-19 и гъбични заболявания, които водят до масово заболяване и измиране на тези видове, точно в резултат на повишаване на температурите в определени зони на Земята. За съжаление в човешката история случаите с изчезнали видове са изключително много и то някои от тях не са просто косвени жертви, както в случая ще се случи с много от видовете от климатичните промени, които са резултат от човешката дейност. Те са били обект на масово и целенасочено изтребване. За много хора сигурно е емблематичен случаят с бизоните в Северна Америка, но не по-различна е и ситуацията с океаните. Китоловът като човешка интензивна, икономическа и печеливша дейност в големи мащаби, е спрял не защото хората са започнали да оценяват ролята на китовете в Световния океан, а просто защото е загубила своята икономическа стойност. Същото се отнася и за делфинолова в Черно море. Свръхуловът на риба е довел до това, че всяка нова година, ние виждаме нови видове да се предлагат на пазара. Просто защото популациите на традиционните видове видове риба, които са намерили място на нашата трапеза намаляват все повече и повече.
Новина от последните дни подсказва подобна насока - хиляди животински видове бягат към полюсите. Едно изместване на естествените местообитания както на сухоземни, така и на земноводни, вкл. и на видове в океаните. При червеногушата гъска, ако погледнем този застрашен вид, зимуващ в България, възможно ли е тя да започне да избягва страната ни и да остава по на север за гнездене през зимата, освен другите прогонващия ефект на бракониерството и изчерпване на ресурсите за храна тук?
Абсолютно, да. Това го наблюдаваме, именно през последната зима причината за изключително ниската численост на червеногуши гъски, които дойдоха в България беше, че зимата беше незапомнено мека. Тази висока зимна температура намали миграционния път на гъските и те си останаха на север. Останаха в Украйна, Крим, някои стигнаха до Румъния, но само единични птици стигнаха и прекосиха политическата граница между Румъния и България. Това само по себе си вероятно ще има малко благотворен ефект върху такъв далечен мигрант, какъвто е червеногушата гъска, но за по-слабо подвижни видове, като случаите със земноводните, особено пък за растителните, които няма как да се преместят току така, това ще бъде доста тежък период. Той ще доведе до масово измиране, най-вероятно и само най-адаптивните ще успеят да се нагодят към новите условия.
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..