Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Томислав Дончев: Варна трябва да се развива дръзко

Снимка: БГНЕС

„Опитваме се да планираме, организираме, финансираме по най-добрия начин всичко, което има да се случва във Варна и около Варна в следващите 4-5 години. Има амбиции от страна на общината, на ръководствата на всички академични институции в града и на други фактори Варна да се развива дръзко. И държавата трябва да осигури цялата възможна помощ това да се случи – целенасочени инвестиции в научна инфраструктура през следващите години. Това са сложни мероприятия, затова имаме поредица от срещи тук.“ Това заяви Томислав Дончев, заместник министър-председател, който е на работно посещение и днес във Варна.


По време на срещата вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че потенциалът на Варна е уникален. „Градът  дава почти 10% от БВП на страната, но аз съм убеден, че това би могло да бъде много повече именно заради потенциала от университети и студентите, които се обучават в тях. Работим по всички тези неща – за уникално научно-лабораторно оборудване, за изграждане на нов сграден фонд, с може би високотехнологичен център“. Той подчерта, че инвестициите в научна инфраструктура са изключително коварни, защото в много от случаите няма адекватен сценарии как  да се използва в бъдеще и най-вече какви приходи ще генерират. „Дори да е изградено с публично финансиране, едно уникално съоръжение трябва да носи приходи и поне в частична степен да се самоиздържа. Затова трябва да бъдем умни и всичко това да трябва да бъде планирано и бързо, и внимателно. Пари ще има, аз искам те да бъдат инвестирани по най-добрия начин. Акцент в следващите години, освен политиките по декарбонизация и енергийна ефективност, ще бъдат иновациите. Затова екипът, който работи във Варна, трябва да е готов с максимална степен на конкретика до края на 2020 г.“, заяви той.

„Има два модела за развитието на потенциала на Варна. Първият е да се продължи както досега – всеки университет, научен център, местна власт да разработва свои проекти в своите области. Вторият модел е това да става заедно, но не като механичен сбор от субекти, а с ясна цел, конкретни идеи и приоритети, координиране и бранд. Това е по-добрият сценарий, който трябва да напишете Вие. Така добавената стойност ще е по-висока за всички. Важен елемент е всичко това да бъде интегрирано с бизнеса“.

Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев по време на работна среща с кмета Иван Портних и ръководствата на Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“, ВВМУ „Н. Вапцаров“, Техническия университет, ВСУ „Черноризец Храбър“, Икономическия университет, Висшето училище по мениджмънт, Института по океанология и Института по хидро- и аеродинамика. В срещата участваха Деница Николова, зам.-министър на МРРБ, представители на Института за пазарна икономика. Събитието е част от работното двудневно посещение на Томислав Дончев във Варна, по време на което той посети Медицинския университет и Морското училище.

По време на разговорите бе представена проектната готовност на висшите училища и институти. „Много съм впечатлен от това, което видях тук във Варна през тези два дни. Пари ще има, но те трябва да бъдат използвани умно и да носят стойност. Инвестициите трябва да имат конкретно пазарно измерение, да водят до подобряване на икономическия живот“, заяви вицепремиерът.

„Посоката на развитие на Варна е правилна, респект за изключително мащабното мисленето тук“, заяви Деница Николова, зам.-министър на МРРБ. „Вие можете да бъдете международен еталон, включително за обмяна на опит на модела за затваряне на цикъла от образование до реализация на младите хора“, обърна се тя към участниците в срещата. Деница Николова подчерта, че е необходима голяма и прецизна подготовка на проектите за новия програмен период, както и по отношение на очаквания план на Европейската комисия за възстановяването на Европа след пандемията.

Вчера акцент на срещата бе „Варна – град на знанието. Траектория на развитие на града към зелена, социална, дигитална иновативна Европа“. Тогава бяха представени новите проекти на общината, за които се търси финансиране – нов образователен кампус с нова сграда на Математическа гимназия „Д-р Петър Берон“ и реконструкции на Професионалната техническа гимназия и на Професионалната гимназия по електротехника; новата сграда на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“; изграждане на конгресен и експо център в зоната на пристанището; икономическа зона „Варна“; квартал на иновациите в района на „Малка чайка“; втори мост над Варненското езеро; разширението на бул. „Цар Освободител“ с изграждането на електрически транспорт.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

La Banda - трима варненски диджеи с хаус парти в Деня на Варна

DJ Burlak : Това е петото парти с мое участие, което организираме на празника на Варна през последните пет години. Южният плаж е много специален за мен с широката си пясъчна ивица и с това, че е малко встрани от лудницата на заведенията по Централния плаж. През годините Cuba Beach Bar се превърна в една от емблемите на хаус музиката във Варна и аз..

публикувано на 12.08.24 в 08:20

Соня Йончева: Душата ми се отвори, щом пристигнах в България

Соня Йончева в една от най-въздействащите опери на Пучини – „Мадам Бътерфлай“, е кулминационен момент в програмата на Опера в Летния театър – Варна 2024. След главната роля на Мими в „Бохеми“ на 6 август, във второто заглавие с нейно участие на 10 август оперната дива, под диригентството на Найден Тодоров, ще изпълни ролята на Чо-Чо-Сан за първи път в..

публикувано на 09.08.24 в 08:00

Константин Вълчев от WWF: Борбата с пожарите е като война

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на ЕС от началото на 2024 г. Това сочат данни на Европейската информационна система за горски пожари н ад 38 хил. хектара или 380 хил. дка българска земя вече са били изпепелени от огъня през тази година. Това е над два пъти повече от площта, пострадала от горски пожари в страната за..

публикувано на 08.08.24 в 09:00

Капка Панайотова: 20 години, отдадени на гребането

През далечната 1976 година на Олимпийските игри в Монреал две варненки в четворката с кърмчия в академичното гребане донесоха сребърен медал за България. Сред тях е и рулевият Капка Панайотова, която още си спомня с огромно вълнение за случилото се. Знае, че са били на крачка от златото, но е щастлива и от второто място.  Медалът и днес стои на специално..

публикувано на 07.08.24 в 07:00
Провадия-Солницата

Започна 20-ият археологически сезон на „Провадия-Солницата“

В началото на месеца започна 20-ият археологически сезон за Праисторическия солодобивен и градски център Провадия-Солницата. С неговото начало обектът отваря врати и за посещения на туристи. Посещения ще се организират всеки ден, без неделя, като на всеки кръгъл час може да влиза група до 50 души. Посетителите се водят от екскурзовод, който ги..

публикувано на 06.08.24 в 09:30

Rick Casais Miranda (BLANKET HILL): Постепенното израстване е по-добро за една група

Интервю с David Masion и Rick Casais Miranda (BLANKET HILL) BLANKET HILL е хардкор банда от Люксембург. Предстои й първи концерт във Варна. Заедно с BLANKET HILL на сцената ще се качат родните BEHIND BARS и MILLION SUSPECTS. Датата е 9 август. Мястото – „Хале 3”. През 2023 BLANKET HILL стигат и до Япония. Иначе са били на една сцена с TERROR,..

публикувано на 05.08.24 в 09:00

Марина Великова представя "Ледовете на Антарктика" във Варна

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на колегата Марина Великова от Българското национално радио е подредена на входа на Морската градина във Варна.  Снимките са направени по време на участието и в 32-рата антарктическа експедиция, ръководена от проф. Христо Пимпирев. Представянето е по повод отбелязването на три години от влизането на..

публикувано на 04.08.24 в 07:40