Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Игор Лазаренко: Когато туризмът страда, музеите са празни

2
Снимка: Радио Варна

Спад на посещаемостта на музеите във Варна отчитат от сектора. Тенденцията засега не е добра.  Като цяло ние сме много пряко свързани с туризма и когато туризмът страда, няма как музеите да имат висока посещаемост, коментира директорът на Регионалния исторически музей във Варна, Игор Лазаренко.

Края на миналта година имахме приходи, които бяха с 166 хил.лева повече в сравнение с първото полугодие на тази година, което е доста показтелно, посочи Лазаренко.

Той изрази надежда, спадът да бъде компенсиран през юли, тъй-като този месец е бил най-силен през 2019-а, а летният сезон вече започна.

„Но ако се запази тенденцията от края на юни, да имаме по двама или трима посетители в сградата на Археологическия музей и малко повече на Аладжа манастир и Побити камъни,  нещата не отиват на добре“, категоричен е Лазаренко.

По думите му, музеите във Варна основно разчитат на гости на града от цялата страна, както и на чуждестранни туристи. По негови наблюдения варненци се възползват от възможността да си припомнят факти за културно-историческото ни наследство  предимно в дните на „Нощ на музеите“.

За съжаление тази година засега германците са малко, руснаците ги няма, румънците по мои впечатления стигат до Албена или отиват в Гърция, констатира директорът на РИМ.

Според него ако летният туристически сезон по Северното Черноморие се засили, ще се увеличат и посетителите в музеите. „Но ако няма посетители в курортите, няма да има и в музея“.

Той коментира и организацията в пространствата в сградата на музея във връзка с прилагането на противоепидемичните мерки, като каза, че посетителите влизат със защитни маски, осигурени са дезинфектанти, а повърхностите и витрините се обеззаразяват редовно.

Ние стриктно изпълняваме предписанията на здравния министър. Разбира се музеят е голям, а това е плюс, защото нямаме места, където могат да се струпат много хора, допълни Лазаренко.

Като друго предимство той посочи, че залите са пълни с атрактивни находки и посетителите обхождат навсякъде без да се събират на едно място.

Археологическото лято във Варна е в разгара сиa тази година имаме и доста голяма натовареност в самия град, коментира още Лазаренко.

Той обясни, че се работи по няколко трайни обекта, които се проучват още от миналата година, а археолозите са много анагажирани, защото на много от екипите им се налага да ходят на няколко разкопи.

По думите му ковид кризата засяга и бъдещите проекти за археологически проучвания, тъй като още няма яснота как ще бъдат разпределени държавните субсидии.

С тези ограничения, които бяха наложени във връзка с коронавируса, до средата на юни не се провеждаха заседания на комисиите, на които да се определи финансирането на отделните обекти, каза той.

Надява се това да стане до септември, когато може да започне активно работата по обектите, след като и горещите месеци отминат.

Подробности от интервюто на Светлана Вълкова с Игор Лазаренко можете да чуете в звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00