Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България не поема нов дълг

Снимка: БГНЕС

България не поема нов дълг в рамките на Фонда на ЕС „Следващо поколение”,  коментира за Радио Варна Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика. 12-те милиарда евро от пакета са на разположение на страната ни, без да има  необходимост да се заема целият ресурс, уточни той:

„29-те милиарда евро са сума, която България и досега е получавала. Новата част е малко над 12-те милиарда по плана „Следващо поколение ЕС”. Всички средства се обвързват с реформи. Върховенството на правото е централна обществена тема за България. Целта не е да строим велоалеи и да асфалтираме пътища. Целта е инвестициите да осигурят по-добър живот на гражданите, повече конкурентноспособност, а и възможност за повече инвестиции. За страна като България, която догонва, това е безспорно постижение.”

Средствата не са гарантирани, а представляват максимума, който можем да получим. Условията са да има проекти и разходите да са направени законосъобразно, за да не се налага като страна-членка да връщаме пари. От 27-те държави се очаква максимално бързо да напишат националните си планове за реформи и възстановяване, в които да обяснят защо искат тези средства от фонда „Следващо поколение”. Остава и възможността тези планове да не бъдат одобрени, а да бъдат върнати за преработка.

Връщането на средствата по фонда ще започне от 2027 година и ще продължи около 30 години. При финансирането по многогодишната финансова рамка се запазва принципът за плащане на вноски -  „България като бедна страна е нетен бенефициент,  т.е. плащаме много по-малко, отколкото получаваме.” 

Съотношението „заеми – безвъзмездни средства” е важно, понеже в България се гледа по тотално различен начин на проекти, които са изцяло грант и тези, при които трябва да се търси икономическа рационалност.

Досега не е имало издаване на общ дълг на ЕС. Това е исторически прецедент. Предполага се, че заемите ще са изгодни за страните-членки с нисък лихвен процент

Богданов не вижда пряка връзка между протестите и милиардите евро, които България има възможност да усвои. Със сигурност обаче за него „всяка партия, която се стреми към власт, ще иска да може да разполага с максимална свобода, така че да оформи програмите за разходване на европейските средства по начин, който най-добре приляга на нейната политическа платформа”.

Цялото интервю чуйте в прикачения файл:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35