Излезе от печат на румънски език книгата на балчиклията Радостин Мирков "Кървавата бразда на Добруджа" (Румънските репресии над мирното население на Добруджа през 1916-1918г.)
В края на 2019 г. изданието излезе и на турски, събират се средства за издание на английски.
Книгата разкрива истината за отвличането и страданията на добруджанци през Първата световна война.
Авторът Радостин Мирков припомня, че през 1916 г. над 40 хиляди мирни граждани - възрастни, деца, мъже, жени, са откарани в концлагери в румънска Молдова, където две трети от тях намират смъртта си. Това продължава до 1918 година.
Радостин Мирков написва книгата по спомените на своя дядо - Радослав Мирков, който е бил откаран в Молдова. Спомените и на други хора доказват, че жестокостите са били огромни. За това свидетелстват и думите: по-лошо от турското е румънското робство.
Чуйте в звуковия файл интервюто на Албена Иванова с автора, защо Двореца в Балчик не трябва да е само място за разходка, а и памет за геноцида над добруджанци:
Преводачката на книгата Иванка Унгуреану - която е един вид председател на българската диаспора в Румъния, пое ангажимента да я разпространи на различна места в страната, по нейна преценка. Румънците нито приемат, нито отричат събитията. За мен това значи, че ги признават, споделя авторът.
На паметната плоча в центъра на Балчик са изписани имената на откараните от 19 селища. Според Радостин Мирков имената на жертвите трябва да "опашат" бившата лятна резиденция на кралица Мария, а самият Дворец да се върне под управлението на община Балчик.
Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..
Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.
Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..