Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милко Лазаров: Страхът от новото е като да си болен и да те е страх да се излекуваш, защото пак ще се разболееш

Трябва активно да искаме смяна на това, което не ни харесва, коментира режисьорът на филма „Áга“, по повод протестите в страната

Кинорежисьорът Милко Лазаров
Снимка: Район Средец, Столична община

Трябва активно да искаме смяна на това, което не ни харесва. Страхът от новото, което се задава, е като да си болен и да те е страх да се излекуваш, защото пак ще се разболееш.

За случващото се в страната – екшън, хорър, комедия или треторазрядна сапунка, анализ прави режисьорът Милко Лазаров в интервю на Даниела Стойнова.

Той категоризира действителността у нас сега като политически трилър. В сюжета се засягат темите за нараненото чувство за справедливост.

Лазаров изрази убеждението си, че всеки опит за някаква прогноза, за това какво ще се случи с управлението на страната, и какви биха били новите лидери, е обречен на спекулация.

„Това не е нито политически, нито социален протест. Този протест не е предизвикан от политически недоволства, той  е предизвикан от базисни морални недоволства. Това е отвъд политиката. Не говорим само за грешка на правителство, за социални искания, каза Лазаров.

Той е на мнение, че младите хора у нас вече са направили своята равносметка и изводи, а борбата им за промяна идва в момент, когато вече са осъзнали, че животът им преминава в недоволство и непримиримост.

Според него един от основните проблеми на българина е апатията, а това състояние е продължило прекалено дълго, а всичко това, което се случва пред очите ни трябва вече да спре.

Не е паметта ни, не че забравяме, а че не обръщаме внимание, сякаш сме допускали, че може да се стигне до такива мерзости, твърди режисьорът.

По думите му това, което наблюдаваме сега, са модели, които са до болка познати, а ние дори не ги регистрираме в съзнанието си или ги подминаваме със снизхождение.

Той е на мнение, че историята предполага повтаряемост на ситуации и събития, а България е добър пример за това.

От Освобождението ние сме нямали период, който да е много по-различен. Нямали сме период на справедливост. Войните са заменяли вътрешнополитическите напрежения преди. Ние нямаме 10 години от нашата нова история, в която може да кажем „тези 10 години са спокойни, градивни и честни“, посочи режисьорът.

„На мен ми се гледа напред. Трябва да се възползваме от това, че вече сме част от голямото европейско семейство. Те не искат България да е свободна и силна, но ще бъдат принудени да подкрепят такова желание от наша страна“, категоричен е Лазаров.

Режисьорът отхвърля твърдението, че подобни управленски модели и скандали се случват и в други европейски страни. Според него тук ставаме свидетели на прекрачването на червени линии по отношение на базисни морални категории, а подобно явление липсва в европейския политически живот.

„Ние много дръзко и нескромно очаквахме за 30 години да разберем що е свобода и демокрация, въпреки че 45 години преди това, това беше дефицит, и би трябвало към дефицита да проявяваме интерес. И 100 години са малко за формиране на модел за някакво демократично отстояване. Виждаме, че западните демокрации са на няколко столетия", заключи режисьорът.

Цялото интервю на Даниела Стойнова с Милко Лазаров можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отстраняване на проблем в машина за гласуване.

Експерт: Чрез съпоставката между бюлетините от машините и данните от флаш паметите могат да бъдат хванати манипулациите

Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..

публикувано на 11.12.24 в 07:10

Oliver s. Tyr (FAUN): Важно е да възстановим връзката си с природата

Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..

публикувано на 10.12.24 в 08:40

Alex Taylor (MALEVOLENCE): Не насърчаваме насилието, но създаваме касапници

Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..

публикувано на 10.12.24 в 08:10
Наталия Чешмеджиева

Наталия Чешмеджиева: Да бъде обществено радио - това е съдбата на Радио Варна през всички 90 години

Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..

публикувано на 09.12.24 в 08:40
Огняна Тонева в предаването

Огняна Тонева - посланик на Радио Варна по света

Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..

публикувано на 09.12.24 в 08:30

Кристиян Неделчев: Работата по албума "Идентичност" беше процес-приказка

Днес албумът "Идентичност", създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, е с официална промоция в ефир и  YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси, които създават..

публикувано на 06.12.24 в 15:50
Гергана Димитрова

"Мирина мома" - елегична звукова картина от Родопите

ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси,..

публикувано на 06.12.24 в 13:10