Двоен празник честват днес варненските подводничари – 66 г. от възстановяване на подводничарското дело у нас и официалното откриване като музей на последната подводницата от някогашния флот - "Слава". Честването е днес от 9:30 ч. на кея в гр. Белослав, в близост до фериботната връзка на града. Съорганизатори са Съюзът на подводничарите, Военноморските сили на Република България и Фондация Белославско стъкло”, която инициира превръщането на подводницата в музей. След дългогодишните спорове и обсъждания от Съюза на подводничарите са доволни, че подводницата ще бъде запазена. Това разказа за Радио Варна Павел Димитров, бивш командир на свързочна бойна част. По думите му след запазването на „Слава” следващата голяма цел на Съюза на подводничарите е да бъде придобита нова подводница за Военноморския ни флот, макар и втора ръка. Само така специалистите от последните екипажи на „Слава”, които са около 50 човека ще могат да осъществят поредното възстановяване на подводния флот на България, след като на 1-ви ноември 2011 г. той беше закрит с бракуването на „Слава”, отбеляза Павел Димитров:
Какви дейности извършихте? Уредите работят ли, ще могат ли да бъдат демонстрирани, или по-скоро бяха козметични като боядисване и претапициране?
И едното и другото. Възстановен е командирският перископ и през него може да се гледа движението на ферибота и едната му стоянка, радиорубките, вкл. щурманска радиорубка в работно състояние с карти и измервателни прибори, възстановени са матроските койки и каютите на командира и старши-помощник командира, камбуза с баките и приборите за хранене. Старали сме се да изглежда реално, както си е било.
Когато се качвате на борда на "Слава" какви чувства изпитвате?
Аз десет години съм служил, и на тази подводница също - една година, но повечето от службата ми мина на подводница "Победа". Най-хубавите години от живота ми. Може би най-трудно ми беше тогава, но пък от тогава имам най-добри приятелства, които са си останали. И сега най-истинските ми приятели, на които мога да разчитам по всяко време са подводничари.
Проверени при екстремните условия, при които се работи под вода.
Абсолютно. Не случайно нашият девиз, на Съюза на подводничарите е "Един за всички, всички за един".
Най-голямото предизвикателство, което сте преживели с вашите колеги под вода?
Те са много. Гасили сме пожари в подводницата неведнъж, спускали сме се на дълбочина под пределната, която беше 280 метра, а имаше случай при едно дълбоководно изпитание преминахме към 300 метра и опряхме в дъното.
Флот без подводница как бихте го определили?
Половин флот. Трябва да има подводница, тъй като и за тренировката на противолодъчните кораби, които трябва да се обучават, за да неутрализират чуждите подводници, които могат да дойдат тук. Належаща необходимост и това е нашата голяма цел, след като направихме "Слава" музей, да бъде придобита нова подводница, макари втора ръка. така ще запазим нашите специалисти, които все още имаме около 40-50 момчета от последните екипажи на "Слава", за да могат да продължат поредното възстановяване на подводния флот, след като на 1 новември 2011 г. , той беше закрит с бракуването на "Слава".
Всички средства получени от продажба на билетите ще бъдат вложени в дейности, свързани с пълното възстановяване на последната ни подводница. Тя е дълга 76 метра и е широка 7 метра, а максималната дълбочина на потапяне е била 300 метра.
От август 2020 е туристическа атракция. Работното време е от понеделник до събота от 09:00 до 15:00 или с предварително обаждане. За да продължи поддръжката и възстановяването й се събира входна такса за възрастни - 12 лева, а за деца - 6 лева.
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..