Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горите - между законната и незаконна сеч

| обновено на 03.09.20 в 09:07

Намаляват случаите на незаконна сеч на територията на Североизточна България. Това коментира за Радио Варна Тервел Стефанов от Североизточното горско стопанство.

По думите му от общо 17 625 проверки през миналата 2019 г., при 420 са били открити дървета, отсечени без разрешение. Незаконно добитата дървесина е била 342 куб.м. Тази година проверките за незаконна сеч са били 292, а иззетата дървесина е била 205 куб.м.

При горската сеч има строги правила, каза още Стефанов.
Дърветата и масивите, които предстои да бъдат отрязани, се маркират предварително. За всяко сечище се поставя и табела, в която трябва да са описани номерът на разрешителното за сечта, територията, в която се извършва добивът на дървесина, видът на дървесния вид и датата на издаване на разрешителното. Не е задължително обаче да е упоменато коя е фирмата, която сече в гората, т.е. изпълнителят, каза Стефанов.

Оценяваме и проверяваме абсолютно всеки сигнал за сеч, за който ни сигнализират гражданите, каза Стефанов. Повече от разговора с него може да чуете в звуковия файл.


И още по темата.

Според природозащитната организация WWF, злоупотребите в горите са ежедневие. Затова, ако станете свидетели на изсичане на дървета и смятате, че това се извършва без необходимите разрешителни или по неправилен начин, може да допринесете за опазването на гората като извършите предварителна проверка - на терен, в горския кадастър и в регистрите на Изпълнителната агенция по горите, и сезирате отговорните институции. Най-лесно, но и несигурно като резултат и обратна връзка е да се обадите на телефон 112, приемащ от 2015 г. сигнали и за нарушения  в горите. При по-сериозни и значими случаи може да сезирате горските служители на място като поискате проверка относно законосъобразността на сечите и информация дали гората е в защитена зона, дали е стара - над 100-годишна, дали е крайречна, как се опазват дърветата с хралупи и гнездата на защитени видове или чрез заявление за достъп до обществена информация до директора на регионалната дирекция на горите (РДГ) с молба за цялата документация, която би трябвало да съпътства извършването на сечта.

По данни на WWF към 2017 г. незаконният дърводобив в България е между 10 и 25% от общия добив.

Според Тервел Стефанов, това, за което трябва да гледаме при сеч в гората е да потърсим табелата, която обозначава сечището и да се провери контролната горска марка.

Тъй като темата за сечта в гората и дърводобива е сред най-често влизащите в полезрението на гражданите, добре е да знаем, че контролната марка, според изискванията на Закона за горите, се поставя на две места с видим знак, оцветен различно от червен и зелен цвят, понякога и в синьо.

Маркирането е на височина от 130 см. върху ствола на дърветата, както и в основата им и само на дървета, чиито диаметър е над 18 см. Целта е марката да остане видима и след изсичането им. Марката, която е в в основата на дървото, е шестоъгълен печат с размер 3 см.

При открита от горските служители незаконна сеч, дънерът им се маркира с червен знак.

Важен индикатор за сечта е и съотношението на маркираните за сеч дървета спрямо общия брой дървета в гората - така покритието на короните на дърветата не трябва да пада под 70 на сто. Отсичането също така трябва да е равномерно. 


Законовите правила за извършване на сеч в горите и инструкция за действия при съмнения за незаконна сеч с илюстрации може да прочетете и да видите в прикачените файлове.

Наредба за извършване на сеч в горите

Инструкция за действие при съмнения за незаконна сеч на WWF 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Сняг във Великобритания

В големи части на Обедиенното кралство е в сила оранжев предупредителен код за сняг и леден дъжд. Той може да остане в сила до понеделник вечерта. Метеоролозите предупредиха, че има реална опасност по-отдалечени селища да бъдат откъснати от света, тъй като на места може да падне сняг до 40 сантиметра и да бъде прекъснато..

публикувано на 04.01.25 в 18:05

И днес опашки, макар и по-малки, за карти за транспорта

Опашките пред пунктовете за карти за безплатно пътуване на ученици и пенсионери с градския транспорт във Варна вече са по-малки, в централния пункт до училище „Димчо Дебелянов“ има обособени отделни гишета за пенсионери, за учениците и за хора с увреждания.  Кметът на града Благомир Коцев..

публикувано на 04.01.25 в 13:09

Дърво на желанията има в Букурещ

В Букурещ има дърво на желанията. То се намира на улица “Луи Пастьор” 30 в квартал “Котрочени”. По клоните му са окачени десетки послания и пожелания - от такива за здраве, нова къща или пътуване до много лични - за намиране на любовта и подходящия партньор. Идеята принадлежи на собственици на магазин за десерти в квартала. Те осигуряват на..

публикувано на 04.01.25 в 12:12

Световен ден на Брайловата азбука

Отбелязва се от 2019 г. с резолюция A/RES/73/161 на Общото събрание на ООН от 17 декември 2018 год.  Целта е да се повиши информираността на обществеността за значението на Брайловата азбука като средство за комуникация на незрящите и слабо виждащите хора.  Годишнина от рождението /1809/ на френския педагог Луи Брайл, създал Брайловата азбука..

публикувано на 04.01.25 в 09:49

Започва записването за безплатно начално обучение по кънки на лед и хокей на лед

В понеделник, 06.01.2025 г., започва записването за безплатния курс по „Начално обучение по кънки на лед“ за деца до 8 години. Началото на тренировките за „Клуб по ледени спортове – Варна“ е на 14.01.2025 г., обучението се провежда във вторник и четвъртък от 18:00 до 19:00 ч. „Клуб по ледени спортове – Одесос“ започва обучение от 13.01.2025 г., което..

публикувано на 03.01.25 в 13:31

Йор­да­нов­ден в Балчик

На то­зи ден все­ки, кой­то ис­ка да е здрав през го­ди­на­та, се окъп­ва или по­не се из­ми­ва на ре­ка. Къ­де­то има во­доем, се из­вър­шва ри­туал­но хвър­ля­не на кръс­та от мес­тния све­ще­ник. След из­важ­да­не­то му се слу­жи тър­жес­тве­на ли­тур­гия, на­ре­че­на Ве­лик во­дос­вет. На нея се об­но­вя­ва све­те­на­та во­да в хра­мо­ве­те, а..

публикувано на 03.01.25 в 12:44
Лебеди, Варна

Първи излет за наблюдение на птици във Варна

Първи излет за наблюдение на птици ще се проведе тази неделя, на 5 януари, във Варна. Организатори са Bulgaria Bird Walks . Планирани са два похода в Морската градина от 9 и от 13 часа, които ще бъдат водени от орнитолог от Българското дружество за защита на птиците.  Излети за наблюдение на птици се провеждат от години в София и..

публикувано на 03.01.25 в 09:15