Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Горите - между законната и незаконна сеч

| обновено на 03.09.20 в 09:07

Намаляват случаите на незаконна сеч на територията на Североизточна България. Това коментира за Радио Варна Тервел Стефанов от Североизточното горско стопанство.

По думите му от общо 17 625 проверки през миналата 2019 г., при 420 са били открити дървета, отсечени без разрешение. Незаконно добитата дървесина е била 342 куб.м. Тази година проверките за незаконна сеч са били 292, а иззетата дървесина е била 205 куб.м.

При горската сеч има строги правила, каза още Стефанов.
Дърветата и масивите, които предстои да бъдат отрязани, се маркират предварително. За всяко сечище се поставя и табела, в която трябва да са описани номерът на разрешителното за сечта, територията, в която се извършва добивът на дървесина, видът на дървесния вид и датата на издаване на разрешителното. Не е задължително обаче да е упоменато коя е фирмата, която сече в гората, т.е. изпълнителят, каза Стефанов.

Оценяваме и проверяваме абсолютно всеки сигнал за сеч, за който ни сигнализират гражданите, каза Стефанов. Повече от разговора с него може да чуете в звуковия файл.


И още по темата.

Според природозащитната организация WWF, злоупотребите в горите са ежедневие. Затова, ако станете свидетели на изсичане на дървета и смятате, че това се извършва без необходимите разрешителни или по неправилен начин, може да допринесете за опазването на гората като извършите предварителна проверка - на терен, в горския кадастър и в регистрите на Изпълнителната агенция по горите, и сезирате отговорните институции. Най-лесно, но и несигурно като резултат и обратна връзка е да се обадите на телефон 112, приемащ от 2015 г. сигнали и за нарушения  в горите. При по-сериозни и значими случаи може да сезирате горските служители на място като поискате проверка относно законосъобразността на сечите и информация дали гората е в защитена зона, дали е стара - над 100-годишна, дали е крайречна, как се опазват дърветата с хралупи и гнездата на защитени видове или чрез заявление за достъп до обществена информация до директора на регионалната дирекция на горите (РДГ) с молба за цялата документация, която би трябвало да съпътства извършването на сечта.

По данни на WWF към 2017 г. незаконният дърводобив в България е между 10 и 25% от общия добив.

Според Тервел Стефанов, това, за което трябва да гледаме при сеч в гората е да потърсим табелата, която обозначава сечището и да се провери контролната горска марка.

Тъй като темата за сечта в гората и дърводобива е сред най-често влизащите в полезрението на гражданите, добре е да знаем, че контролната марка, според изискванията на Закона за горите, се поставя на две места с видим знак, оцветен различно от червен и зелен цвят, понякога и в синьо.

Маркирането е на височина от 130 см. върху ствола на дърветата, както и в основата им и само на дървета, чиито диаметър е над 18 см. Целта е марката да остане видима и след изсичането им. Марката, която е в в основата на дървото, е шестоъгълен печат с размер 3 см.

При открита от горските служители незаконна сеч, дънерът им се маркира с червен знак.

Важен индикатор за сечта е и съотношението на маркираните за сеч дървета спрямо общия брой дървета в гората - така покритието на короните на дърветата не трябва да пада под 70 на сто. Отсичането също така трябва да е равномерно. 


Законовите правила за извършване на сеч в горите и инструкция за действия при съмнения за незаконна сеч с илюстрации може да прочетете и да видите в прикачените файлове.

Наредба за извършване на сеч в горите

Инструкция за действие при съмнения за незаконна сеч на WWF 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Варна в събота ще се състезаваме по правопис

Варна посреща за пореден път летния правописен маратон от инициативата “Бъди грамотен”. Събитието ще се проведе в събота - 20 юли, от 10:00 ч. до 13:00 ч. на сцена „Раковина“ в Морската градина. Аганизатори са „Академика БГ“, с подкрепата на Община Варна. По време на състезанието жителите и гостите на морската столица ще имат възможност да проверят..

публикувано на 17.07.24 в 16:41

Манастирът "Св. Марина" край село Ботево събра стотици на празника на светицата

Празникът на света великомъченица Марина събра в манастира, който носи нейното име край село Ботево, община Аксаково, стотици хора от цяла Североизточна България. Освен празничното богослужение акцент на празника е и фолклорен фестивал, организиран от община Аксаково. Четири именички от Добрич, които участват във фолклорния фестивал, споделиха, че..

публикувано на 17.07.24 в 15:21

Рибен фест очаква варненци до неделя в Аспарухов парк

Рибен фестивал с много музика и забавления очаква варнрнци и гости на града от днес до неделя. Мястото е Аспарухов парк. Програмата е през целия ден и вечерта, от днес до неделя, включително. В рамките на фестивала всеки посетител ще може и да  се включи в най-новата инициатива на Пътуващо читалище "Бащино огнище" „Пансион за книги“ - място за обмен..

публикувано на 17.07.24 в 14:21

Синоптикът Любомир Маджаров: 46 години в метеорологията не стигат

46 години трудов стаж на едно и също работно място. Това включва професионалната автобиография на синоптика Любомир Маджаров. Синоптикът с най-дългогодишен стаж сред всички свои колеги. Чуйте повече от репортажа на Ваня Славова: Нито секунда работа на друго място. С отдаденост към прогнозите и към всички тези хора на сушата и в морето, за..

публикувано на 17.07.24 в 14:07

Лекар: Не ходете на плаж в горещниците

В тези горещи дни е по-добре да не ходим на плаж. Това препоръчва д-р Лилия Куртева, анестезиолог-реаниматор с 50-годишна практика като плажен лекар в спешния медицински пункт на южния плаж във Варна. В момента няма вълни, морето е гладко и нямаме удавяния. Здравните инциденти са заради горещото време, най-често поради проблеми със сърцето и..

публикувано на 17.07.24 в 14:00

2 615 лева са необходими за издръжката на семейство с дете

1453 лева е необходимият месечен доход за издръжка на един работещ, който живее сам, а за тричленно семейство от двама възрастни с едно дете сумата е 2615 лева. Това сочат най-новите данни на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ за второто тримесечие на годината, предаде БНР.  За първи път от 2013-та година насам доходът за издръжка..

публикувано на 17.07.24 в 11:45

Футболът в света тръгва от Англия, а в България - от Варна

Изложба, посветена на 130-та годишнина от изиграването на първия футболен мач в България, подготвят от отдел "Нова история" към Регионалния исторически музей. Дворът на училище "Св. св. Кирил и Методий" във Варна е мястото, на което се провежда първата за страната ни футболна среща, макар и неофициална. В нея играят деца. Това сподели в..

публикувано на 17.07.24 в 09:59