Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът, жител на света, който мечтае за изложба във Варна

Аарън Луиджи Роси е германски художник, роден в Италия през 1964 година. От 2012-а живее и работи в Малта, където отваря и най-голямата частна галерия на острова. Известен е с творческия псевдоним Аарън Лу. Следвал е във Фрайбургският университет и този в Боулдър, Колорадо. Първата му самостоятелна изложба в Малта е през февруари 2016-а и оттогава има редица експозиции в цял свят. Тази година трябваше да бъде и първата му изложба в България, но беше отменена заради пандемията с Ковид-19. Решил е да подари картина на институция във Варна и се спира на Радио Варна. В интервю той ни разказа как е стигнал до това решение и ще има ли все пак изложба в морската столица:

Благодаря Ви от името на екипа на Радио Варна за картината, която ни подарихте. Защо избрахте точно тази творба?

Всичко започна с поканата ни към моя приятел, фотографът Христо Русев, да ни посети в Малта и да представи своята фотокнига преди 2-3 години. Той ни покани от своя страна във Варна, но за съжаление избухна пандемията с Ковид-19 и не успяхме да дойдем. Тогава реших да намеря подходящо място на което да изложа мое произведение, с пожелание за една бъдеща изложба и Радио Варна беше най-подходящото място, а вие приехте предложението ми.

Картината се казва „След маратона”. Каква е нейната история?

Да, това е названието на картината и е моето разбиране за това, през какво преминават политиците по време на избори. Обещанията им за богати трапези и светло бъдеще. За компромисите, които правят. Сметнах, че е подходяща за сегашната ситуация в цял свят. Знаете ли, навсякъде политическата обстановка е усложнена, в Малта, България, навсякъде.

А вие виждате ли изход от тази ситуация?

Ще се опитам да отговоря, но въпросът е малко труден. Името ми е италианско, но съм с германски паспорт. Израснал съм в Италия, Германия и Франция. Живея в Малта и съм следвал в САЩ. Затова ми е трудно да отговоря, чувствам се като жител на света. Според мен управлението в САЩ се отразява на европейските държави и ще става още по-зле. Надявам се на драстична промяна Отвъд океана. А по-отношение на Европа, мисля че коронавируса направи възможно, отново да опознаем нашите съседи и истинската красота на живота. А тя се крие в простичките неща, не в сложните.

Възможно ли е да имате изложба през следващата година в България?

В момента моя експозиция е подредена в държавна галерия в Украйна и идеята беше да преместим колекцията отттам във Варна, но коронавируса блокира всичко. Идеята беше да дойда във Варна, за да намеря място на което да изложа творбите си. Може би сега ще ми бъде по-лесно, с новите контакти, които имам. Ще бъде удоволствие да дойда във вашия град, защото Варна е едно от тези места, които носят в себе си някаква магия. За Вас, варненци, може и да не е така, но аз никога не съм стъпвал в България и като чуя Варна и Черно море, започвам да си мечтая.

Чуйте цялото интервю:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00