Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художникът, жител на света, който мечтае за изложба във Варна

Аарън Луиджи Роси е германски художник, роден в Италия през 1964 година. От 2012-а живее и работи в Малта, където отваря и най-голямата частна галерия на острова. Известен е с творческия псевдоним Аарън Лу. Следвал е във Фрайбургският университет и този в Боулдър, Колорадо. Първата му самостоятелна изложба в Малта е през февруари 2016-а и оттогава има редица експозиции в цял свят. Тази година трябваше да бъде и първата му изложба в България, но беше отменена заради пандемията с Ковид-19. Решил е да подари картина на институция във Варна и се спира на Радио Варна. В интервю той ни разказа как е стигнал до това решение и ще има ли все пак изложба в морската столица:

Благодаря Ви от името на екипа на Радио Варна за картината, която ни подарихте. Защо избрахте точно тази творба?

Всичко започна с поканата ни към моя приятел, фотографът Христо Русев, да ни посети в Малта и да представи своята фотокнига преди 2-3 години. Той ни покани от своя страна във Варна, но за съжаление избухна пандемията с Ковид-19 и не успяхме да дойдем. Тогава реших да намеря подходящо място на което да изложа мое произведение, с пожелание за една бъдеща изложба и Радио Варна беше най-подходящото място, а вие приехте предложението ми.

Картината се казва „След маратона”. Каква е нейната история?

Да, това е названието на картината и е моето разбиране за това, през какво преминават политиците по време на избори. Обещанията им за богати трапези и светло бъдеще. За компромисите, които правят. Сметнах, че е подходяща за сегашната ситуация в цял свят. Знаете ли, навсякъде политическата обстановка е усложнена, в Малта, България, навсякъде.

А вие виждате ли изход от тази ситуация?

Ще се опитам да отговоря, но въпросът е малко труден. Името ми е италианско, но съм с германски паспорт. Израснал съм в Италия, Германия и Франция. Живея в Малта и съм следвал в САЩ. Затова ми е трудно да отговоря, чувствам се като жител на света. Според мен управлението в САЩ се отразява на европейските държави и ще става още по-зле. Надявам се на драстична промяна Отвъд океана. А по-отношение на Европа, мисля че коронавируса направи възможно, отново да опознаем нашите съседи и истинската красота на живота. А тя се крие в простичките неща, не в сложните.

Възможно ли е да имате изложба през следващата година в България?

В момента моя експозиция е подредена в държавна галерия в Украйна и идеята беше да преместим колекцията отттам във Варна, но коронавируса блокира всичко. Идеята беше да дойда във Варна, за да намеря място на което да изложа творбите си. Може би сега ще ми бъде по-лесно, с новите контакти, които имам. Ще бъде удоволствие да дойда във вашия град, защото Варна е едно от тези места, които носят в себе си някаква магия. За Вас, варненци, може и да не е така, но аз никога не съм стъпвал в България и като чуя Варна и Черно море, започвам да си мечтая.

Чуйте цялото интервю:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15

Лекото метро по бул. "Цар Освободител" може да се замени и от електрически автобуси, ако е целесъобразно

"Лекото метро" във Варна ще бъде предимно „потопено“, по земя, а не чрез повдигнато на колони. Шумовото натоварване ще бъде многократно намалено. Това предвижда проектирането на разширението на варненския булевард „Цар Освободител“ според инж. Кольо Червенков. Като част от инженерния екип в проекта, в обзорното предаване на РВ „Позиция“,..

публикувано на 20.04.24 в 15:03

Собствените несгоди в България карат хората да се съмняват в Европейския съюз

Иван Люцканов е създател на проекта "Землевеж" , който представя статистически данни, представени по достъпен начин. Той у частва в подкаста "Европеец", посветен на евроизборите и перспективите пред Европейския съюз,  а домакин на събитието беше Концертното студио на Радио Варна.  "Х аресва ми да мисля, че мотото на подкаста е: "Светът и..

публикувано на 19.04.24 в 08:25
Пламен Манушев

Пл. Манушев: Липсват технически кадри у нас. И със средно образование, и с висше

За много сериозна липса на интерес да се изучават и работят професиите на корабни строители и инженери, алармира Пламен Манушев, вицеадмирал от запаса, който сега работи като консултант военни проекти и развитие в корабостроителния и кораборемонтен завод „Делфин“ във Варна. Според Манушев отливът от тази професия е от доста години, а в момента..

публикувано на 18.04.24 в 09:26