Международният музикален фестивал „Варненско лято“ продължава в дните на меката крайморска есен с две събития, обединени от личността на един от най-ценените съвременни български композитори – маестро Милко Коларов.
На 4 октомври е неделното матине на ансамбъл „Симфониета” Варна под диригентството на проф. Милко Коларов, което ще се състои в любимото камерно пространство на маестрото – Градската художествена галерия, съобщават от пресслужбата на фестивал "Варненско лято"
В програмата са включени „Вариации върху тема от Франк Бридж” – рядко изпълнявана творба, една от най-представителните произведения за камерен оркестър от 20. век. Както винаги, ансамбъл „Симфониета” изпълнява и българска музика – сега това ще е „Приказка” от Марин Големинов, в оригинала за струнен оркестър. Написана е като самостоятелна пиеса за струнен оркестър и е изпълнена за първи път от Академичния струнен оркестър на Националната музикална академия. Диригент на това първо изпълнение е Константин Илиев,който е бил студент по дирижиране на Марин Големинов. Комбинирането на „Вариациите” на Бритън и „Приказка” в една програма има интересен контекст – познанството и дори приятелството на семейството на Марин Големинов с Бенджамин Бритън.
Концертът представя и едно прекрасно партньорство на ансамбъл „Симфониета” с Детски хор „Добри Христов” - Варна, с диригент Галина Станишева. Те ще изпълнят Кратка меса от Лео Делиб, изключително красиво и мелодично произведение, в духа и стилистиката на изящната балетна музика на Делиб, позната ни от балетите „Копелия” и „Силвия”.
Детският хор и неговата диригентка заслужават адмирации за това, че успяват в тези трудни времена да подготвят Кратката меса от Делиб. За своя принос към музикалното изкуство, Детският хор “Добри Христов“ е награден със Златна лира на Съюза на българските музикални и танцови дейци. През 2019 той е удостоен с наградата на фондация “Йордан Камджалов“, връчена на XI Празници на женските и девически хорове “Проф. Лилия Гюлева“ в Търговище.
Камерният ансамбъл „Симфониета” е създаден през 2005. През тези вече 15 години той се отличава се със своите стилово издържани програми, участие на именити български солисти и млади дарования и респект към българското музикално творчество. Художествен ръководител е композиторът и диригент проф. Милко Коларов. Произведения на Милко Коларов са изпълнявани, записвани и издавани в много страни по света.
Началният час на концерта е 11:00.
На 6 октомври в Концертното студио на Радио Варна новата книга на проф. Милко Коларов „Записки” ще представят проф. Светлозар Игов и проф. Антония Велкова-Гайдаржиева. Това е второто преработено и допълнено издание на книгата, работа на издателство „Славена”. Наред с мислите, споделени в записките на маестро Коларов, публиката ще има възможност да разговаря с композитора, уважаван ерудит и носител на историческо знание за процесите в българската култура, който е и един от последните любими ученици на Панчо Владигеров.
Събитието ще бъде оцветено емоционално с видеозаписи от изпълнения на музика от Милко Коларов. Ще прозвучат симфоничната поема “Елените, ранният край на лятото”, изпълнена от пианиста Йовчо Крушев и оркестър „Симфониета” под палката на маестро Пламен Джуров, както и „Две песни в памет на Васил Арнаудов” и песни от хоровия цикъл “Годишните времена” в изпълнение на Софийски камерен хор с диригент проф. Теодора Павлович.
19 процента ръст на приходите за миналата година са постигнали от Театрално-музикално продуцентски център - Варна. Близо 95 000 са зрителите на операта и на театъра, отчете Даниела Димова, директор на културния институт. 264 са общо спектаклите. Зрителите също са се увеличили, те са 95 000, каза още тя. Тя обаче потвърди, че последния транш от..
На 17 януари започва 17-ото издание на Менар фест. Фестивалът представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка и запознава българската публика с културата и традициите на ислямския свят. Тази година в програмата има пет акцента, като един от тях е турското кино, каза за..
Музеят за нова история на Варна получи като дарение много ценни артефакти в началото на новата година. Наследниците на българския революционер Ташко Костов дариха за музейната експозиция сабята на войводата, негови лични вещи, ордени, снимки и портрет. Официалното представяне на дарението е на 16 януари, четвъртък, от 10:00 часа в Музея за нова история..
Актьори и служители в Кукления театър „Дора Габе“ в Добрич са останали без хонорари в края на 2024 г. Културната институция е завършила годината с печалба от 200 000 лв., но продължава да чака 40 000 лв. да ѝ бъдат върнати от Министерството на културата. През 2024 г. Държавният куклен театър „Дора Габе“ в Добрич има изиграни 310 представления на..
Първият за годината симфоничен концерт във Варненска опера на 24 януари ще представи творби на Брух и Бетовен в изпълнение на Варненския симфоничен оркестър и албанската цигуларка Абигейла Вощина под диригентската палка на Арто Чифчиян. Спектакълът ще бъде на Основна сцена от 19 часа. Абигейла Вощина е специализирала в престижното Музикално училище..
Арт галерия "Le Papillon" с голямо удоволствие започва новия цикъл на изложбения си календар с експозиция на част от творчеството на Магда Абазова (1923-2011) в камерното пространство Le Petit Papillon от 16 януари до 12 март 2025 г. Селектирана е колекция от 15 картини на емблематичната художничка, наричана " аристократът на..
Украинската метъл група JINJER ще направи концерт в България на 17 юни 2025 година . Мястото е клуб "Маймунарника" в София. Известни със своята уникална комбинация от progressive metal и groove metal, JINJER се утвърдиха като една от иновативните групи на съвременната метъл сцена, с над 250 милиона стриймвания във всички платформи в световен мащаб...