Романът на румънската писателка Чела Серги „Паяжината на паяка“, издаден през 1938 година, за първи път се среща с българската публика на български език през 2020 година благодарение на преводача Христо Боев и балчишкото издателство «Нордиан». "Романът, наред с изобразяването на Букурещ между войните, предлага изумителни описания на Балчик през 30-те години на миналия век", споделя преводачът. Художник на корицата е Йон Теодореску-Сион, един от най-значимите художници за Балчик в периода между войните.
На 19 октомври в Художествената галерия на Балчик Христо Боев представи книгата,чиято авторка е добруджанка с български корени.
Чела Серги (рождено име Чела Маркоф) е родена на 22 октомври 1907 г. в Констанца, умира на 19 септември, 1992 г. в Букурещ, Румъния. Тя е писател, публицист и преводач, един от най-забележителните майстори на прозата в румънската литература между войните. Чела Маркоф приема псевдонима Чела Серги по името на дядо си. Серги Маркоф от български произход. Семейство Маркоф са от стар добруджански род и авторката остава привързана през целия си живот към родния край, като морето оказва силно влияние върху детството й.
С началото на Първата световна война семейството е принудено да търси убежище в Браила, след кратък престой се премества в Букурещ.
Романът е автобиографичен. Основната му героиня, Диана Славу, следва бежанските движения на семейството на авторката, като така пред читателя изникват автентично пресъздадените бит и култура на местата.
В книгата присъстват силно и българските градове София, Силистра и Балчик, като последните два са по онова време в Румъния. Над всичко е морето, Балчик и една любовна история.
Няма и една дума за кралицата. Романът е до голяма степен пробългарски, особено като става въпрос за войната, каза преводачът Христо Боев.
„Авторката е наполовина българка. Нейната пробългарска позиция е видима, особено когато подкрепя баща си, който се противопоставя доста гръмко спрямо включването на Румъния във войната против България 1916. Бащата на Диана Славу и казва в книгата, че той няма да отиде на тази война и няма да отиде да убива своите племенници, което е изключително силно изказване от човек, който живее в Румъния“, отбеляза Боев.
„Паяжината на паяка“ е 20-ата румънска книга, преведена на български от Христо Боев. „Балчик присъства в доста румънски романи, но те не си поставят за цел едно етнографско изследване, както може да бъде счетен романът на Чела Серги и то по забележителен начин.
Изданието е достъпно в централната библиотека „Паисий Хилендарски“ в Балчик.
Всеки истински балчиклия трябва да има тази книга, сподели впечатлен читател, прочел я на един дъх. „Човек може да попълни историческите си знания с нея. Не съм родом от Балчик, но тя предизвика още по-голям интерес към града. Тръгнах да издирвам описаните места, вживях се в персонажа“, сподели той.
Подробностите чуйте от репортажа на кореспондента ни Албена Иванова:
Радио Варна и Арт салоните на Радио Варна са част от новия екскурзионен градски тур, който е и художествен. Казва се „За Варна с поезия и изкуство“, а Радио Варна е част от 17-те локации, които се посещават с него заради целогодишната културна програма, на която е домакин. Художествен пешеходен маршрут организират за първи път във Варна..
Благотворителен концерт "Жената - вдъхновение за сила" ще се проведе на 7 март от 18 часа в зрителната зала на Народно читалище „Христо Ботев-1872” в Нови пазар в помощ на Димитрина Колева, която участва в дамска хорова формация "Лира" към читалището и страда от тежко заболяване - тумор на гръбначния стълб. Към момента Димитрина е претърпяла няколко..
На 21 февруари 2025 г. Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ ще представи премиерата на концерт-спектакъла „Стъпяй, пристъпяй“ . Събитието ще се състои от 18:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна и ще предложи на публиката вълнуващо пътешествие в света на българските сватбени традиции. Спектакълът е..
С конференция във Варна ще бъде отбелязан Международният ден на екскурзовода. Събитието започва от 10 часа в петък, 21 февруари, в зала 4 на Фестивалния и конгресен център при вход свободен. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
С новия игрален филм "Залог" ще бъде открит 16-ият София филм фест във Варна. Лентата на Светослав Овчаров е с премиерна за Варна прожекция в зала 1 на Фестивалния и конгресен център на 21 март. Главните роли във филма са поверени на Захари Бахаров, Асен Блатечки, Деян Донков и румънската актриса Офелия Попии, в актьорския екип са още Иван..
Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър. Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..
"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г. Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас, като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..