Романът на румънската писателка Чела Серги „Паяжината на паяка“, издаден през 1938 година, за първи път се среща с българската публика на български език през 2020 година благодарение на преводача Христо Боев и балчишкото издателство «Нордиан». "Романът, наред с изобразяването на Букурещ между войните, предлага изумителни описания на Балчик през 30-те години на миналия век", споделя преводачът. Художник на корицата е Йон Теодореску-Сион, един от най-значимите художници за Балчик в периода между войните.
На 19 октомври в Художествената галерия на Балчик Христо Боев представи книгата,чиято авторка е добруджанка с български корени.
Чела Серги (рождено име Чела Маркоф) е родена на 22 октомври 1907 г. в Констанца, умира на 19 септември, 1992 г. в Букурещ, Румъния. Тя е писател, публицист и преводач, един от най-забележителните майстори на прозата в румънската литература между войните. Чела Маркоф приема псевдонима Чела Серги по името на дядо си. Серги Маркоф от български произход. Семейство Маркоф са от стар добруджански род и авторката остава привързана през целия си живот към родния край, като морето оказва силно влияние върху детството й.
С началото на Първата световна война семейството е принудено да търси убежище в Браила, след кратък престой се премества в Букурещ.
Романът е автобиографичен. Основната му героиня, Диана Славу, следва бежанските движения на семейството на авторката, като така пред читателя изникват автентично пресъздадените бит и култура на местата.
В книгата присъстват силно и българските градове София, Силистра и Балчик, като последните два са по онова време в Румъния. Над всичко е морето, Балчик и една любовна история.
Няма и една дума за кралицата. Романът е до голяма степен пробългарски, особено като става въпрос за войната, каза преводачът Христо Боев.
„Авторката е наполовина българка. Нейната пробългарска позиция е видима, особено когато подкрепя баща си, който се противопоставя доста гръмко спрямо включването на Румъния във войната против България 1916. Бащата на Диана Славу и казва в книгата, че той няма да отиде на тази война и няма да отиде да убива своите племенници, което е изключително силно изказване от човек, който живее в Румъния“, отбеляза Боев.
„Паяжината на паяка“ е 20-ата румънска книга, преведена на български от Христо Боев. „Балчик присъства в доста румънски романи, но те не си поставят за цел едно етнографско изследване, както може да бъде счетен романът на Чела Серги и то по забележителен начин.
Изданието е достъпно в централната библиотека „Паисий Хилендарски“ в Балчик.
Всеки истински балчиклия трябва да има тази книга, сподели впечатлен читател, прочел я на един дъх. „Човек може да попълни историческите си знания с нея. Не съм родом от Балчик, но тя предизвика още по-голям интерес към града. Тръгнах да издирвам описаните места, вживях се в персонажа“, сподели той.
Подробностите чуйте от репортажа на кореспондента ни Албена Иванова:
През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа. Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата..
XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..
Самостоятелна изложба на Деница Янева открива афиша на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна за 2025 г. Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала..
Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..
Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник. И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..