Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Галеристът Борис Стателов: Много от шумните художници бързо изгряват и залязват

| обновено на 30.12.20 в 14:12

Галерия 8 е първата частна галерия в България след 1944 година. Открита е на 18.06.1988 в 18.00 часа с творби – живопис, рисунка, графика и скулптура, представящи творчеството на автори от три генерации на българското пластично изкуство. От 1994-а във варненската галерия се експонира и художествена фотография.  Създателят на галерията Борис Стателов казва, че тя е сбъдната мечта за него. Идеята му хрумнала по време на разходка в Гданск, където видял няколко интересни пространства за изкуство. Така проектирал в мислите си и трансформацията на помещение в къщата си, което да стане дом за изкуството на интересни художници. И така вече близо 33 години.

През 2020-а Борис Стателов е един от призьорите в шестото  издание на годишните награди за култура и изкуство Media AwARTs. Номинациите се извършват от варненски журналисти, които отразяват културния живот в морската столица. С отличията се удостояват актьори, художници, скулптори, режисьори, издатели, танцьори, културни институции и др., които имат значими постижения и заслуги в областта на културата.

Каква е стойността на тази награда за Вас?

Награди не ме ласкаят. Аз повече се радвам на публиката, която оценява това, което върша вече 33 години.

Оценява ли публиката това, което вършите?

Голяма част от хората, които посещават галерията, разбира се че оценяват и мисля, че така задоволяват своите духовни потребности.

А Вашите духовни потребности?

Получава се така, че това, което допада на мен, допада и на кръга публика, която има подобни или близки до моите интереси.

Аз работя с определен кръг художници и в началото имаше само един професор, после станаха 5-6. Някой ще каже – „той работи само с имена“. Голяма част от тях преди да станат големи имена, започнаха при мен като художници, които ми допадат много.

Това означава, че имате много добър усет.

О, не, усетът се изгражда в продължение на времето. Тогава, когато тръгнах, за мен беше много важно мнението на Милко Божков, с когото бяхме много близки приятели, също Иван Кирков, Ванко Урумов. Благодарение на тях се запознах с други художници.

Как се изгражда критерий за изкуство?

Лесно задаван въпрос, но с труден отговор. Критерий се изгражда с това да има някой, който да те посъветва, да ти каже кое е хубавото, кое е лошото.  Когато ти не си професионалист (а аз вече се броя за професионалист, казано нафукано, защото съм събрал достатъчно голям опит за тези 33 години, и независимо че нямам художествено образование, имам критерии,  които мисля че са точни за ситуацията в България.

А каква е тя?

Ситуацията е много разностранна. Демокрация и т.н. Много от художниците в кавички се взимат много насериозно. Правят много неща, които не ми допадат, както и на голяма част от публиката. Не искам да цитирам имена, но определено много шумни имена излизат. Както излизат, така и се скриват. Има галерии, които толерират такова изкуство.

Аз не съм от тях. Аз съм почитател на кавалетното изкуство, а не на т.нар. съвременно изкуство, това не означава, че не показвам изкуството и на тези младежи.

След тъй наречения водораздел, след като дойде демокрацията или избухна демокрацията, мислите ли, че изкуството стана по-свободно?

За изкуството свободата дойде в началото на 80-е години, когато се разкрепостиха художниците. Властта вече не определяше кое е добро и кое лошо.

Все пак разкрепостяването не е ли в главата, в мисълта?

Не бих казал. Разкрепостяването е да можеш да правиш това, което искаш, и което в крайна сметка публиката, приятелите, близките оценяват като добро или лошо.

Въпрос на лични критерии, а те се изграждат с течение на времето. Има от т. нар. съвременни художници българи, които са с европейска известност, но на мен не ми допадат. Аз съм от поколението, което е възпитано в оценка на качествата на кавалетното изкуство.

Може ли да говорим за такъв тип възпитание и образование днес?

Факт е, че преди много години, за да влезеш в Академията, трябва предварително да се подготвяш. Първата година не те приемат.

За едно място се борят поне 10 човека, а сега Академията търси хора,  които да обучава. Насила хубост не става.

Многократно през годините имахте като че ли желание да затворите галерията. Кое Ви накара да не го направите?

Пенсионирането. Когато човек няма други ангажименти, си  търси занимание, това е занимание, което ме обогатява духовно.

Мога с часове да си гледам картините, особено през последните месеци правя изложби, които на мен ми харесват, неща от личната ми колекция.


Цялото интервю на Светлана Вълкова с Борис Стателов чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Василев: Волейболът винаги ще е част от живота ми, но днес нямам време за него в живописта

Бившият волейболист и треньор Георги Василев представя до 19 август във Варна своя самостоятелна изложба живопис. 24-те творби са подредени на ул. "Шейново" 3. Това е четвъртата експозиция на автора, който за първи път се изявява творчески във Варна, а не в родния Добрич.  Първата изложба на Георги Василев беше преди година и половина в..

публикувано на 30.07.24 в 09:20

Д-р Баева: Стомашните неразположения през лятото са най-често от развалена храна

През юли във Варна и областта не се отчита повишаване на случаите на стомашно-чревните неразположения, но ентероколитите остават най-високия брой при заболяванията в сравнение с останалите, сочи седмичната информация на Регионалната здравна инспекция във Варна. При високи температури на въздуха храната се разваля много бързо, особено ако не са..

публикувано на 29.07.24 в 07:15
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Настоящото служебно правителство е изключително изгодно за ГЕРБ и ДПС

„Първата разпоредба, която е отменена от Конституционния съд, е член 23 от основния закон. Той постановява, че културата, образованието и науката са национални ценности. Това решение ми се струва доста куриозно, но може да бъде прието и като метафора за цялостното поведение на съда“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна политологът..

публикувано на 27.07.24 в 14:04

Галина Станишева след успеха във Виена: Хорът ни единствен се представяше с различна програма на концертите

Варненският детски хор „Добри Христов“ към Общинския детски комплекс спечели първата награда и златния медал в 13-ото издание на Световния фестивал за мир в австрийската столица Виена.  Варненски хор спечели голямата награда на конкурс във Виена (ВИДЕО) В тазгодишното издание участваха 42 хорови формации от 16 държави - хорове  от Китай,..

публикувано на 26.07.24 в 12:25

Peter Tägtgren (PAIN, HYPOCRISY): Твърде лесно е просто да се предадеш

Интервю с Peter Tägtgren (PAIN, HYPOCRISY) Няма смисъл да обясняваме кой е Peter Tägtgren. Композитор, музикант, продуцент, лидер на индъстриъл бандата PAIN и дет зверовете HYPOCRISY. Истински работохолик. Това е напълно достатъчно за неговото представяне. Поводите за интервюто с Peter Tägtgren или както мило му казват българските фенове –..

публикувано на 26.07.24 в 11:07

Patrick Mameli (PESTILENCE): Рутината е проблем!

Интервю с Patrick Mameli (PESTILENCE) За първи път дет легендите от Нидерландия PESTILENCE ще свирят в България на 27 юли като част от „Sofia Metal Fest 2024” по покана на „BGTSC”. Водената от Patrick Mameli група ще излезе на сцената на „Арена София” преди TESTAMENT и BEHEMOTH. Преди тях феновете ще видят DJ Eric Hutchence и MALTWORM. В..

обновено на 26.07.24 в 09:33

Варненският лекоатлет Християн Касабов: Психиката в този спорт е изключително важна

За да надбягаш съперниците си в леката атлетика, трябва да имаш здрава психика, която е най-важното нещо в този спорт. Това коментира в интервю за Радио Варна лекоатлетът Християн Касабов. Успешният варненски лекоатлет преди броени дни спечели б ронзовия медал в дисциплината 110 метра с препятствия на Европейското първенство по лека атлетика за юноши..

публикувано на 25.07.24 в 10:05