Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Приключението България” на Поли и Лорен

| обновено на 07.01.21 в 06:55
3
Поли и Лорен Барг в Канада.

По някое време през 2020 г. една българка, омъжена в Канада – Павлина Барг и съпругът и Лорен Барг, решават да зарежат всичко в Калгари, където живеят и да "поприключенстват в България".

Продават къщата, половината имущество, едната кола... събират живота си в "цифром и словом" два куфара, вземат кучето и пристигат в България. С идеята, че ще останат да живеят тук една година!

Сред нещата, които изненадват Поли и Лорен в България след като известно време се борят с jetlag-a и се будят по канадско време около 3 през нощта, е произходът на храната – репички от Италия, салата Айсберг от Испания, пипер от Турция, ябълки от Северна Македония, домати от Албания, круши от Южна Африка, банани от Еквадор...“В Канада е голяма скука в това отношение – всичко е или от САЩ, или от Мексико“, уточнява Павлина.

И разбира се, всички Е-та в храната, които открива, когато влезе в магазин. В Канада лесно се намират чисти неща, а тук се чувствам в “шах и мат”, допълва още тя.

И още, голямото предизвикателство оказва се, ще бъде за съпругът ѝ, който макар и да може да чете, все още трудно разбира забързаният български говор. Клатенето на главата наобратно, намръщените лица са нещо, което той вече е виждал при предишните им посещения у нас.

Това, което ще им липсва е добре уреденият живот в Канада, но след среща – макар и в отвъдморски условия с българските институции и любимата ни балканска бюрокрация, вече са подготвени психически и за срещите с нея на българска почва.

 Решението на Поли и Лорен е изненада за семейстовото и приятелите им. То обаче е добре обосновано и следва плавния поток на живота.

„Причината е, че аз и съпругът ми се озовахме в края на един важен етап от живота си. Децата ни пораснаха, напуснаха дома. Едното работи, а другото вече е в университет. Вече не зависят толкова много от нас и финансово и в друг аспект. Ние сме сравнително млади и вече разполагаме с времето си.

Това ни накара да се замислим отсега накъде. Нито аз, нито съпругът ми имаме такива кариери, професионален живот, който да изисква изкачване на кариерни стълбици и това всъщност ни даде свобода да сложим временно край на работата.  Продадохме къщата си, половината от имуществото си, едната си кола. Решихме просто да си дадем почивка, да си дадем шанса да започнем отначало след 1 година“, казва Поли.

И двамата са водени от идеята, че трябва да забавят темпото и да се радват на по-простичките неща в живота.

Очакванията им са в България да си поемат дъх, да презаредят батериите. Да се отдадат на едно ново търсене.

Да си отговорят на въпросите какво следва оттук нататък.  

„В нас се породи желанието да опростим живота си.Защото и ние бяхме от многото хора, които гонят следващото нещо - имахме голям дом, две коли и прочее. Но просто разбрахме, че не е важно с колко разполага човек, а, че най-ценното е да имаме един друг.

По-малко притежание, означава по-малко притеснения - по-малко стрес, дава ти свобода.“

За мотивите и изненадите от живота им тук, който е планиран да бъде приключение в рамките на една година Павлина Барг може да чуете в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20
Факсимиле от проекта за трасе на лекото метро във Варна, публикуван в сайта на Община Варна

Арх. Христо Топчиев: Проектът за бул. „Цар Освободител“ дава приоритет на автомобилите

Разширението на бул. „Цар Освободител“ беше припознато като приоритетно за реализация и от новия екип на Община Варна. Предвидено е да се прави със смесено финансиране, общинско,  държавно и европейско, а най-вероятно и по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). П о този повод днес от администрацията организират  обществено обсъждане,  от..

публикувано на 24.04.24 в 07:58

Ани, която бяга с кауза и заразява с добро!

Да бягаш с кауза, за да помогнеш на друг. Това прави от близо две години Анна Христова, която е успешен маркетинг специалист. Макар и със сериозен дефицит на желязо, чисто здравословно, Анна се мобилизира, за да продължи да бяга с кауза и да заразява с добро още повече хора от своето обкръжение. Тя участва в маратони и полумаратони в..

публикувано на 23.04.24 в 16:08
Анна Заркова

Анна Заркова за събитията от убийството на Луканов и сега: Паметта ни се трие като червило с изтекъл срок на годност

Журналистът Анна Заркова ни връща към убийството на бившия премиер Андрей Луканов с новата си книга "Смъртта на Бялата лисица". Казва, че историята ѝ не е абсолютната истина, но е достоверен разказ, в който всички герои са истински личности - с изключение само на един - предполагаемият убиец. Неговата история е измислена, но в резултат на сериозни..

публикувано на 23.04.24 в 08:30

Проф. Милчо Лепоев: Дали да има леко метро зависи от пътникопотока

Инвестицията в леко метро е първоначално по-голяма, когато се прави подземно, после за поддържането се дават по-малко средства. Когато се прави по открит способ първоначалната инвестиция е по-малка, а след това за поддържане е по-голяма сумата. Именно това е работата на експертите в този Експертен съвет да намерят оптималното, което е..

публикувано на 22.04.24 в 08:15
Илин Димитров

Илин Димитров: Има голяма вероятност заради въздушния Шенген да останем без чуждестранна работна ръка през летния сезон

Туристическият бранш и това лято ще бъде изправен пред проблема с липсата на кадри и това не е новина. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ Илин Димитров, съветник на президента Румен Радев по туризъм, образование и култура. „При вноса на кадри тази година е пълна каша, защото Шенген по въздух, позволява на всички, които влизат в..

обновено на 20.04.24 в 15:34

Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY): Иска ми се холивудските филми за викингите да са по-достоверни

Интервю с Alexander Krull (LEAVES' EYES, ATROCITY) Творческият път на LEAVES' EYES започва преди 21 години. В групата се преплитат съдбите на музикантите от ATROCITY. Няма да сгрешим, ако кажем, че ATROCITY е тяхната по-мрачна, а LEAVES' EYES – по-нежна страна. LEAVES' EYES издадоха „Myths of Fate”, заради който идеологът зад двете групи..

публикувано на 20.04.24 в 15:15