Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световен ден на Снежния човек

Снимка: Владимир Костадинов

На 18 януари се празнува международния ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек.

Най-простият снежен човек се състои от 3 части, които представляват 3 големи снежни топки – най-голямата служи за основа, след това се слага втората по големина и служи за гърди и накрая най-малката за глава. Понякога за ръце служат клони, но може да бъде и без ръце. Снежният човек „държи“ лопата или метла. За очи най-често се ползват въглени, носът е желателно да е от морков, а за уста могат да се ползват малки камъчета. На главата му има шапка, а около врата шал.


Обичайната практика е да се облече снежния човек с камъчета, въглища, пръчки и зеленчуци. Моркови или череши са най-често използвани за направата на нос, пръчките са използвани за ръце, а камъчетата за очи (традиционно се използват парченца въглища или ако няма налични се използва изгорял въглен). Някои хора обичат да обличат своите снежни човеци с дрехи като шалове, якета и шапки.

Други предпочитат да не оставят неща навън, тъй като лесно биха могли да бъдат откраднати или да замръзнат под топящия се лед. Има вариации на стандартните форми, като например, главното действащо лице в популярната песен „Frosty the Snowman“, което включва кочан от царевица, димяща лула, нос от копче, очи от въглища и стара копринена шапка. Другите форми варират от снежни колони до изразителни снежни скулптури.

Легендата

Според легендата, първият снежен човек е направен на 7 януари 1809 г. от Вернън Н. Пол и 9-годишната му дъщеря Йети в Ю Клер, Уисконсин. Пол обяснил на дъщеря си, че снежният човек е предназначен да държи надалеч елфите, който присвоявали коледните подаръци на този празник. Така постепенно пред всяка къща в града се появил по един снежен човек.

История на снежния човек

Сведенията за създаването на първия снежен човек остават твърде неясни и непълни. Въпреки това Боб Екстайн, автор на книгата „Историята на снежния човек“, споменава за наличието на подобни снежни скулптури още от средновековието. Той се позовава на различни изображения намерени в европейски музеи, галерии и библиотеки. Най-ранните сведения за наличието на снежен човек, които Екстайн успява да намери са в библиотеката „Koninklijke“ в холандския град Хага в творбата „Book of Hours“, която датира от 1380 г.

Най-големият снежен човек в света

Понастоящем рекордът за най-голям снежен човек в света е поставен в град Бетел щата Мейн. Скулптурата се издига на височина от 37,21 м (122 фута) и е кръстена на Олимпия Сноу, сенаторът, представляващ щата. 

В литературата темата за снежния човек се прокрадва около 1590 г. – в драмата на Шекспир „Ричард Втори“. Крал Ричард казва, че би искал да е снежен крал, направен за игра, който да се разтопи на капки под слънчевите лъчи.

През Викторианската епоха, снежният човек става изключително популярен символ на ваканционния сезон. Има хиляди изображения, останали от тази епоха под формата на картини, поздравителни картички и реклами.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

На село в Поляците

Село Поляците се намира в края на Варненска област, в недрата на Стара планина.  Посещаваме го на 26 март, в малко мрачно време. Първото ни впечатление е за спретнато село.  В делника няма много хора из тихите улички. Чуват се птици, кукуригат петли. Айше чисти и боядисва бордюрите в бяло. По време на Рамазана тече подготовката за..

обновено на 28.03.25 в 14:06

Балчишки фестивали набират участници

20-о издание на фестивала Лазаровден На 12 април от 10.00 часа в читалище „Васил Левски 1959“ – Балчик ще се проведе поредното издание на общинския фестивал „Лазаровден“. Покана за участие се отправя към всички любителски състави при пенсионерските клубове и читалищата в общината. Те могат да се включат с две песни и едно индивидуално участие, уточни..

публикувано на 28.03.25 в 14:02
НАОП

Национална младежка астрономическа конференция започва във Варна

До 30 март Националната астрономическа обсерватория и планетариум "Николай Коперник" във Варна е домакин на 51-вата Национална младежка астрономическа конференция. Във форума младите астрономи представят наблюденията и проектите си от Националната лагер - школа "Бели брези" и от астрономическите наблюдения и изследванията, които са правили в народните..

публикувано на 28.03.25 в 10:15

Разпродажба "Между приятели" в ДКС-Варна от днес

Десета поредна разпродажба "Между приятели" започва от днес, 28 март, и ще продължи до неделя във Варна. Тя ще се състои в Двореца на културата и спорта, зала "Конгресна".  "Между приятели" предлага запазени детски дрехи, бебешки и детски стоки.  Благотворителни организации могат да се свържат с организаторите на разпродажбата, а при приключването на..

публикувано на 28.03.25 в 07:30

Традиции и култура се преплетоха в кулинарен форум във Варна

Съчетаването на традиции и иновации в гастрономията бяха сред акцентите в международния гурме фестивал във Варна. Едни от най-добрите български готвачи и техни колеги от чужбина, включително и такива със звезда "Мишлен", обмениха опит и идеи, от които имаха възможност да "почерпят" и млади и бъдещи готвачи. Във Варна най-младият носител на Мишлен..

публикувано на 27.03.25 в 13:45

Ще закрият ли солните стаи в детските градини?

През последните няколко години солните стаи навлязоха масово в големите хотели и СПА курорти. Модата се пренесе и в учебните заведения.  В солната стая се разпрашават фини частици фармацевтична алпийска нейодирана сол с помощта на специализирана медицинска апаратура. Смята се, че това помага при белодробни заболявания, кожни и неврологични..

публикувано на 27.03.25 в 09:58
Дадоха старта на регата „Бриз

Търсят се доброволци за ветроходни събития във Варна

Фондация „Кор Кароли“ отправя покана към всички, запалени по морето и ветроходството, да се присъединят като доброволци. Срещата с желаещите ще се състои днес от 18:00 часа в Яхтклуб „Кап. Георги Георгиев – Порт Варна“ на Морска гара Варна. Като организатор на най-дългото и масово ветроходно състезание по българското Черноморие – регатата „Кор..

обновено на 27.03.25 в 09:44