Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Читалището в Невша очаква дарители на нови книги

Разнообрази са дейностите, които се развиват в Народно читалище „Нива-1901“ в с. Невша. 

За 120-годишната си история то е стожер на българщината. В момента се нуждае от спешно обновяване на библиотечния фонд. С наближаването на 3 март – Ден на Освобождението на България от османско иго и национален празник, невшанци призовавават всеки, които има желание да дари една нова българска книга, която да обогати читалищната библиотека.

Единственото условие е книгата да е нова и тематично да е свързана с българската история, култура, бит и фолклор.

Дарявайки книга, Вие дарявате знание, а знанието е сила. Сила, която отстоява свободата и независимостта на духа и личността.

Чуйте още от разговора на Ваня Славова със Зоя Атанасова-кмет на село Невша, община Ветрино: 



Читалището в село Невша е създадено в първата година на новия XX в. Негови създатели са будни невшанци, начело със свещеника на селото Георги Николчев. Читалището е наречено „Нива“ – нива, в която невшанци ще засеят семената на знанието и културата. През следващите 120 години читалището в с. Невша се утвърждава като храм на духовността и знанието, съхранявайки българските традиции, обичаи, бит и фолклор.

Повече от 30 години читалището в селото няма своя собствена сграда и се помещава в частни домове или училищни сгради. Независимо от този факт, то развива самодейна и благотворителна дейност. Поставени са и основите на библиотеката. Едва през 1936 г. започва строежът на самостоятелна читалищна сграда, средствата, за която са набирани от дарения в продължение на 17 години. Строителството се осъществява с безвъзмездния труд на всички жители от селото. Сградата е завършена през 1937 година,  а театралният салон – през 1939 г. Читалището отваря официално своите врати на 7.1.1938 г. В новата сграда местните самодейци разгръщат своя потенциал, изнасяйки представления не само в Невша, но и в съседните села.
В началото на 50-те години е създаден танцов колектив, който много бързо завоюва редица награди. Малко след средата на 60-те години е създадена и женската певческа група „Медни гласове“ с ръководител Г. Бонев. Това е най-дълго просъществувалият и активен и в момента самодеен състав към читалището, носител на множество награди и призове. В началото на 70-те години е създаден и сатиричен състав.
През 1973/74 г. читалищната сграда е ремонтирана, а последващи ремонти са осъществени през 2006, 2008 и 2012 г.


През годините към читалището са създадени множество самодейни състави за деца и възрастни. Развива се активна самодейна дейност, представяща самобитния невшански фолклор. Създаден е и етнографски кът, демонстриращ бита и културата на местните жители.
През 2016 г. кметството и читалището са домакини на първия празник на селото „Невша пее и танцува“, превърнал се в ежегодна среща на любителите на българския фолклор. Читалището участва и в установяването на тесни културни връзки със с. Криничное в Украйна, където живеят множество български изселници от региона.
Наред с художествената самодейност през годините се развива и активна библиотечна дейност. Във фондовете на библиотеката се съхраняват над 8000 тома литература. На разположение на читателите е и оборудвана компютърна зала.
Днес Народно читалище "Нива - 1901" продължава да бъде страж на българщината, подслонявайки под своя покрив певчески и танцови групи. Невшанци ревностно пазят своите традиции и обичаи. В годишния културен календар на читалището са заложени повече от 30 събития и прояви.

Независимо от ограниченията, наложени от пандемичната обстановка, Народно читалище "Нива - 1901" в с. Невша, продължава да развива своята общественополезна дейност, отстоявайки изконното място на традиционната българска култура в съвременния живот.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В събота започва 15-ото издание на Дните на класиката в Балчик

От 20 до 28 юли в Балчик ще се проведе поредното 15-о издание на Дните на класиката. Първата фестивална вечер е посветена на пианото и поверена на Аглика Генова и Любен Димитров. В неделя край морето в Белия град ще гостуват Стоян Караиванов и неговият оркестър "Либертанго". Барокови превъплъщения в изпълнение на Добричкия камерен оркестър ще звучат на..

публикувано на 19.07.24 в 14:54
Художествената галерия в Балчик

Откриват изложбата "Хоризонти" на Николай Тихолов в Балчик днес

От 19 юли до 16 август Художествената галерия в Балчик представя "Хоризонти"- изложба на Николай Тихолов. Откриването е днес, 19 юли, от 18:30 часа. Николай Тихолов е роден в гр. Кюстендил. Завършил е Средно художествено училище по приложни изкуства, гр. София (1987) и Педагогически колеж по изобразително изкуство в гр. Дупница (1991). Притежава..

публикувано на 19.07.24 в 08:50

Магърдич Халваджиян представя автобиографията "Без реклами" във Варна

Автобиографията "Без реклами" представя Магърдич Халваджиян в Концертното студио на Радио Варна от 18 часа днес.  В автобиографията си „Без реклами“ Магърдич Халваджиян повдига завесата и разкрива всичко от своето минало - без сценичен грим, откровено, лично. Като в приятелски разговор телевизионният визионер грабва вниманието на книжните зрители и..

публикувано на 18.07.24 в 17:12

Мюзикълът "Дух" с премиера на открита сцена днес във Варна

С две премиерни дати - на 17 юли и 28 август, Държавна опера Варна включва най-новия мюзикъл „Дух“ в програмата на XV Опера в Летния театър. "Дух" е създаден по едноименния холивудски филм с Деми Мур, Патрик Суейзи и Упи Голдбърг. Автор на либретото е Брус Джоел Рубин, а музиката е на Глен Балард и Дейв Стюарт.  Сюжетът разказва за влюбените Сам и Моли,..

публикувано на 17.07.24 в 13:52

“Моят Балчик” на Надежда Александрова до 1 август в ХГ

Надежда Александрова експонира свои творби за втори път в Художествена галерия – Балчик. Изложбата е озаглавена ,,Моят Балчик" и представя 36 живописни платна. Вдъхновението е черпено от суровите варовикови скали, прекрасната архитектура, тихите и стръмни улици, които спират дъха и носят една особена енергия, присъща само за Балчик. Копнежът и към..

публикувано на 15.07.24 в 16:41

Концерт в "Аладжа манастир" на 29 юли

На 29 юли (понеделник) от 14 часа, в музеен комплекс "Аладжа манастир", ще се проведе концерт на Дамския камерен хор при храм "Св. Атанасий" под надслов "Духовен полет на крилете на църковните песнопения и българските народни песни". В програмата ще прозвучат произведения от български и чужди композитори. Диригент: Евгения Григорова; с олисти: Светлана..

публикувано на 15.07.24 в 15:19

Съвместна изложба между няколко галерии в Балчик

Художествената галерия Ротенберг-Узунов и галериите A. Ръдулеску в Букурещ, в партньорство с Културен център "Двореца" в Балчик представят изложба , която е свързана с румънското междувоенно изкуство. Изложбата включва 52 творби, снимки и документи, които улавят забележителни моменти от „черноморската художествена школа“, термин, въведен през 1923 г...

публикувано на 15.07.24 в 13:51