Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕС ще вкара регулации в изкуствения интелект

Снимка: techopedia.com

В последните години Изкуственият интелект играе основна роля в дигиталната трансформация. Дори и да не знаем, той вече е навсякъде и всички ние се срещаме с него всеки ден.

Изкуственият интелект вече променя работните места, бизнеса, финансите, здравеопазването, сигурността, земеделието...

Изкуственият интелект също така ще бъде от решаващо значение за Зеления пакт на ЕС и възстановяването от COVID-19.

Именно затова европейския парламент вече подготвя първия си набор от правила за управление на възможностите и заплахите от него.

Новите правила също имат за цел да осигурят среда, в която европейските изследователи, разработчици и фирми могат да просперират в следващите години. Много европейски държави, вкл. и България, вече одобриха концепция за развитието на изкуствения интелект до 2030 г.

„Изкуственият интелект отдавна не е абстрактно понятие и страхът от него е ирационален. Много от бизнесите, които са фокусирани върху рестартирането на Европейския съюз във времето на и след пандемията covid-19, са ангажирани със създаването на иновации, базирани на изкуствен интелект, коментира Йонко Чуклев от Професионалната асоциация по роботика и автоматизация.

По думите му, някои от секторите в резултат на развитието на изкуствения интелект ще бъдат обект на пълна трансформация, други ще бъдат променени завинаги. При все това има такива, в които достъпът на изкуствен интелект трябва да бъде ограничен и това е една от точките, в които ще бъдат и предстоящите за обсъждане и приемане регулации на Европейския парламент (ЕП), казва Чуклев.

Основната цел на концепцията на Европейските депутати е да обедини усилията по разработка и внедряване на системи с изкуствен интелект чрез създаване на научен, експертен, бизнес и управленски капацитет, допълва и Кристиян Михайлов от асоциацията.

Технологията на изкуствения интелект е огромна точка на фокус от известно време. Но през 2021 г. ще видим, че се появява на още повече места. И не, не по ужасяващ начин в стил „Черното огледало“. Представете си например всичко, което изкуственият интелект може да направи, за да ни помогне да интерпретираме и използваме медицински и научни данни, добавя Михайлов.

Няколко са акцентите в регулациите, подготвяни от Европейския парламент и те включват и баланс между защита на личните данни на гражданите и технологичното развитие, ефективна система за интелектуална собственост и етично използване.

Законодателното предложение за подготвяните европейски регулации по отношение на изкуствения интелект се очакват още през първите месеци на годината.

Репортаж в рамките на рубриката "Рестартирай Европа".



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Засилват проверките за нерегламентирано паркиране на коли по и в близост до велоалеите

Във Варна засилват проверките за нерегламентирано паркиране на автомобили по и в близост до велоалеите. Това стана ясно след сигнал по време на приемния ден на кмета Благомир Коцев. По думите на граждани, най-чести нарушения има на алеята за велосипеди в близост до стадион „Спартак“, по протежението на бул. „В. Левски“. Те поискаха при възможност..

публикувано на 17.07.24 в 19:40
Галя Кондева, служебен  министър на здравеопазването

Здравният министър за казуса с медикаментите за химиотерапия във Варна: Това е проблем на самото лечебно заведение

От март беше предвидена промяна в нормативната уредба за реимбурсиране на безплатните лекарства от Здравната каса, лечебните заведения бяха наясно с тези процеси. Така коментира казуса с връщаните с отказ да им бъде проведена химиотерапия пациенти на Специализираната болница за активно лечение "Д-р Марко Марков" във Варна министърът на здравеопазването..

обновено на 17.07.24 в 19:33

Земеделци призовават за оставката на заместник-министъра Таня Георгиева

Земеделци призовават за оставката на заместник-министър Таня Георгиева. От  Национална асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) изпратиха декларация до президента Румен Радев, премиера Димитър Главчев и министъра на земеделието и храните Георги Тахов. Земеделски производители от месеци наред недоволстват заради редица неуспехи в работата на ресорния..

публикувано на 17.07.24 в 17:22

Пожарът в ямболското село Воден унищожи къщи

Изключително сложна е ситуацията в ямболското село Воден заради бушуващия пожар, съобщава БНР. Изгорели са къщи и стопански постройки, а по-голямата част от жителите са изведени от селото.  Обитателите на дома за възрастни хора във Воден са преместени в кметството на село Малко Шарково, обяви директорът на дома Златка Янева. Тя описа обстановката в..

публикувано на 17.07.24 в 17:02
Синята зона в Балчик

Какви са цените за паркинг и синя зона в Балчик, Албена и Кранево

През летния сезон цените за паркиране в курорта Албена са актуализирани – паркинг Автогара до края на септември струва 8 лева, след което ще се върне на 6 лева през октомври. Зелената и синя зона за 24 часа е съответно 20 и 10 лева (юни-септември), като през октомври ще се изравнят на 10 лева, пише на сайта на курортния комплекс до Балчик. Капацитетът..

публикувано на 17.07.24 в 16:29

Варна с температурен рекорд днес, живакът мина 36 градуса

Във Варна днес е отчетен температурен рекорд. Живакът на термометрите стигна до 36,2°. Подобрено е постижението от преди 86 години, когато на този ден през 1938 година са измерени 34,8°. Точно преди 20 години обаче времето е било необичайно хладно за сезона - 13,5°, сочат данни на Националния институт по хидрология и метеорология - Варна. В Добрич..

публикувано на 17.07.24 в 16:08

Горещини във Варна и областта и в четвъртък

През нощта ще е ясно и почти тихо, по Черноморието със слаб северен вятър. Минимални температури от 19° до 24°, по Черноморието с 2-3 градуса по-високи, за Варна около 25°. Утре ще е предимно слънчево и много горещо. Следобед, главно във вътрешността, ще се развива купеста облачност и на отделни места е възможно да превали краткотраен дъжд. Ще..

публикувано на 17.07.24 в 15:53