Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС ще вкара регулации в изкуствения интелект

Снимка: techopedia.com

В последните години Изкуственият интелект играе основна роля в дигиталната трансформация. Дори и да не знаем, той вече е навсякъде и всички ние се срещаме с него всеки ден.

Изкуственият интелект вече променя работните места, бизнеса, финансите, здравеопазването, сигурността, земеделието...

Изкуственият интелект също така ще бъде от решаващо значение за Зеления пакт на ЕС и възстановяването от COVID-19.

Именно затова европейския парламент вече подготвя първия си набор от правила за управление на възможностите и заплахите от него.

Новите правила също имат за цел да осигурят среда, в която европейските изследователи, разработчици и фирми могат да просперират в следващите години. Много европейски държави, вкл. и България, вече одобриха концепция за развитието на изкуствения интелект до 2030 г.

„Изкуственият интелект отдавна не е абстрактно понятие и страхът от него е ирационален. Много от бизнесите, които са фокусирани върху рестартирането на Европейския съюз във времето на и след пандемията covid-19, са ангажирани със създаването на иновации, базирани на изкуствен интелект, коментира Йонко Чуклев от Професионалната асоциация по роботика и автоматизация.

По думите му, някои от секторите в резултат на развитието на изкуствения интелект ще бъдат обект на пълна трансформация, други ще бъдат променени завинаги. При все това има такива, в които достъпът на изкуствен интелект трябва да бъде ограничен и това е една от точките, в които ще бъдат и предстоящите за обсъждане и приемане регулации на Европейския парламент (ЕП), казва Чуклев.

Основната цел на концепцията на Европейските депутати е да обедини усилията по разработка и внедряване на системи с изкуствен интелект чрез създаване на научен, експертен, бизнес и управленски капацитет, допълва и Кристиян Михайлов от асоциацията.

Технологията на изкуствения интелект е огромна точка на фокус от известно време. Но през 2021 г. ще видим, че се появява на още повече места. И не, не по ужасяващ начин в стил „Черното огледало“. Представете си например всичко, което изкуственият интелект може да направи, за да ни помогне да интерпретираме и използваме медицински и научни данни, добавя Михайлов.

Няколко са акцентите в регулациите, подготвяни от Европейския парламент и те включват и баланс между защита на личните данни на гражданите и технологичното развитие, ефективна система за интелектуална собственост и етично използване.

Законодателното предложение за подготвяните европейски регулации по отношение на изкуствения интелект се очакват още през първите месеци на годината.

Репортаж в рамките на рубриката "Рестартирай Европа".



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Варна: Няма издадени нови заповеди за премахване на дървета до Паметника в кв. "Бриз"

Няма издадени нови заповеди за премахване на дървета до Паметника на българо-съветската дружба в квартал „Бриз“, информират от пресцентъра на Община Варна. Във връзка с опасенията на гражданите за горичката под паметника на "Почивка", мога да заявя, че на Жеравен хълм няма да се секат повече дървета, коментира с пост във Фейсбук кметът на Варна..

публикувано на 25.02.25 в 20:50

Варненски бащи на протест с искане за законодателни промени

Бащи ще излязат на протест във Варна с искане за равни родителски права при отглеждането на децата си. Те ще изразят своето недоволство от 9 до 10 часа в сряда, 26 февруари, на  бул. "Владислав Варненчик" 108, пред офиса на Районния съд във Варна, "Синя стая",  и от 10:15 до 11:00 ч. пред Районния съд във Варна, на бул "Владислав Варненчик" 57...

публикувано на 25.02.25 в 20:23

15 км/ч максимална скорост за велосипеди и електрически тротинетки в Добрич

Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..

публикувано на 25.02.25 в 17:12

Безплатни прегледи за диагностика на сънна апнея и хъркане във Варна

Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане.  Прегледите ще се проведат в периода  4-2 1 март  в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...

публикувано на 25.02.25 в 17:10

Според данни от камера тролейбусният стълб във Варна е паднал преди появата на автомобила (ВИДЕО)

Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..

публикувано на 25.02.25 в 16:50

Списание ЛИК с брой, посветен на 90-годишнината на БНР

Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно". То ще..

публикувано на 25.02.25 в 15:00

Рисково кръстовище на варненския бул. "Левски"

Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..

публикувано на 25.02.25 в 14:59