Стартира „Проект 48“, вдъхновен от антиутопията на Джордж Оруел – „1984“, който има за цел да повиши медийната грамотност на ученици и на други застрашени от влиянието на фалшивите новини възрастови групи.
Идеята се заражда от рецензия на романа, публикувана в сайта "Аз чета", създаден от журналиста Александър Кръстев, който още през 2006 година изследва възможностите, които предоставят блоговете за развитието на медиите по това време.
10% от отпечатания тираж ще бъде дарен на училищни библиотеки в страната, а с приходите от продажби на изданието ще се финансира поредица от срещи и уроци по медийна грамотност – в училища (за ученици) и библиотеки (за ученици и възрастни).
“1984” е класика, която формално влиза в рамките на жанра “научна фантастика”. Уви, Оруел се оказва по-добър пророк, отколкото е предполагал и 71 години след излизането на романа, той е все така актуален“ , казват инициаторите на кампанията.
През 2021 г. книгата ще излезе в нов превод на български от младия преводач Борислав Стефанов и в подкрепа на каузата за медийната грамотност.
Предупрежденията за страшно бъдеще на Оруел да останат само в литературата. На това се надява Диляна Денева, отговорен редактора на сайта "Аз чета". Тя изказва убеждението си, че всеки един от нас може да даде своя принос в борбата с фалшивите новини, като се противопоставя на яростната атака с информираност.
Във време, в което постоянно сме заливани от вълни от фалшиви новини, които са трудно разпознаваеми дори за професионалистите, имаме нужда от по-висока медийна грамотност, казва още Диляна Денева.
Според нея познанията в тази област ще ни помогнат по-лесно да се ориентираме в медийната среда. Определя задачата на кампанията като много амбициозна и подчертава, че отговорността е на всички.
В поредица от статии в сайта се обръща сериозно внимание на ключови елементи от медийната грамотност. Всеки лутащ се в морето от информация може да намери ценни насоки как да различи истинските от фалшивите новини.
На страницата е публикувана част от „Пътеводител на проверка на факти в дигитална среда“ на Асоциацията на европейските журналисти, казва още Денева.
В една от статиите медийният експерт Александър Кръстев разяснява и колко бързо се разпространява и едно от новите явления и мощно оръжие за манипулация, т.нар. deepfake, разказва още Денева.
Чрез този способ се манипулират видеа, чрез които се симулират видеоизказвания на публични личности, които всъщност никога не са се случили, обясни тя.
Цялото интервю на Светлана Вълкова с Диляна Денева чуйте в звуковия файл.Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..
Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов". Лекарите, които според съществуващото..
Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..