Днес една от артистичните емблеми на Варна – художникът Тодор Игнатов, щеше да навърши 70 години. Тони Игнатов загуби битката с COVID-19, докато подготвяше нови работи за своя юбилей и артистичната общност в морския град още страда за раздялата с него.
Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна, припомня годишнината с онлайн представяне на творчеството на Тони Игнатов и с проникновените думи на директора на ГХГ – Варна, изкуствоведа Пламена Димитрова-Рачева, посветени на изкуството на обичания артист:
„Тони Игнатов е свързал своето творческо присъствие с Варна. След 1977 г. той трайно се установява и реализира своята кариера на сценограф във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров“ с над 140 постановки. Завършил Художествената гимназия „Илия Петров“ в София и Националната художествена академия със специалност „Сценография“, художникът не се ограничава творчески в една област на пластичните изкуства. Той е много активен, участва в различни национални и регионални изложби с живопис и пластика. Прави стотици сценографски проекти за оперни, балетни, музикални, телевизионни постановки, реализира дизайн на интериори в различни обществени градски пространства. Има авторитетно признание за творческите си постижения като носител на много национални, регионални и международни награди за сценография и за живопис от участията си в различни пленери и симпозиуми в България и чужбина.
Творчеството на Тони Игнатов се гради на няколко опорни елемента – концептуално обединява пространствени, образни и естетически художествени похвати от два вида изкуство – на живописта като класическо кавалетно изкуство и на сценографията, която сама по себе си е едно изкуство на универсалните умения и творчески идеи, изкуство, постигащо нова реалност в реалността, в която да се развие пърформанс с драмата на живота, заложена от произведението на литературата, режисурата и актьорската игра. Сценографията, в която художникът има истински творчески находки и постижения, както и живописните произведения на Тони Игнатов ни въздействат със силата на творческото му въображение, вълнуват ни с енергията на свободният му дух и ни респектират с уменията на богатия му артистичен му талант.
В творчеството си на сценограф и живописец Тони Игнатов търси на вечно променящата се „сцена на живота“ връзката на човека с пространството, драматургията на човешкото изживяване между фантазността, красотата на натурата и загадката на артефактите. Затова в неговите творби има един специфичен за изкуството му синкретизъм, изразен чрез индивидуален естетически избор на различни стилови похвати, чрез които образно и емоционално се изразява. В това като художествен маниер и почерк, разпознаваме чисто сценографския му поглед и похват. В живописния му похват можем да открием стремеж към сепариране на картинното пространство и идейното му рамкиране в една заявена интимност. В картините си творецът акцентира върху едни или други качества на обектите и ги преобразява в символи. Неговите сюрреалистични живописни платна могат да бъдат разглеждани като екстазна игра в пейзажа, в която цветовете са в тонална хармония, детайлите са прецизно изписани, тоналните преливания са направени умело, за да се предаде прозрачност на въздушното пространство или една завършеност и пластична красота на формите.“
Съвместно с ТМПЦ – Варна, Галерията готви за юни месец голяма ретроспективна изложба, която ще покаже в мащабна експозиция приноса на художника в живописта и сценографията.
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..
Дългогодишният солист на Детския вокален ансамбъл "Сребърни звънчета" Божана Атанасова подготвя своя първи самостоятелен рецитал на 30 ноември, събота, от 18.30 часа в концертната зала на Младежкия дом. Божана Атанасова е лауреат на редица национални и международни конкурси, на които е наградена със стотици престижни отличия - златни и сребърни..
След невероятния успех на концерта си в Пловдив през юли тази година, световният феномен 40 FINGERS се завръща в България с два концерта. Освен в София, въртуозите на китарата ще гостуват и във Варна – на 17 януари 2025 г, в Двореца на културата и спорта . Италианците се завръщат с нова и още по-зрелищна програма. Смятани от критиците и от..
Изложбата „Проблеми и решения в дизайна на градската среда“ беше открита снощи в Дома на архитекта във Варна. В нея млади архитекти и студенти представят свои идейни проекти и виждания, касаещи развитието на дизайна на градската среда. Тя се организира от "Дизайн Хъб Варна" със съдействието на различни институции и организации...
С клавирния рецитал на Людмил Ангелов на 26 ноември от 17.30 часа в концертната зала на Мелницата започва празничната програма на Община Балчик по повод предстоящите коледни празници. Коледната елха ще светне официално в центъра на града на 5 декември от 17.30 часа, последвана от Балетен спектакъл „Лешникотрошачката“ на Държавна опера –..