Проф. д.ю.н. Йонко Кунчев е едно от големите имена в българската криминалистика с богат практически, изследователски и преподавателски опит. Той има огромен принос за повишаване нивото на криминалистическата подготовка на студентите от Варненския свободен университет „Черноризец Храбър”. В момента е декан на Юридическия факултет и ръководител на магистърската програма „Съдебни експертизи”. Наскоро излезе от печат вторият том на монографията му „Курс по криминалистика”. В интервю за Радио Варна, проф. Кунчев каза, че в книгата са включени четири фундаментални за криминалистическата наука теории – за следите, диагностиката, диференциацията и идентификацията.
Одорологична идентификация
Той обръща особено внимание на одорологичната идентификация на извършители на престъпления. По думите му, одорологичният метод, който представлява изземването на миризма от дадено място или предмет, е изключително подценяван в България.
„Тенденцията е методът да остане в историята, защото редица одорологични лаборатории в страната са вече закрити, включително и Националната одорологична лаборатория. Причината е, че много от магистратите вече не признават доказателственото значение на резултата от одорологичната експертиза”, каза проф. Йонко Кунчев и допълни, че не го признават, защото не познават добре същността на този метод.
„Затова във втория том на Курса по криминалистика съм отделил цяла глава на одорологичната идентификация и параграф за одорологичните следи”, поясни още авторът.
Той е посочил и гаранциите за достоверност на този вид експертиза, основани на съдебната практика и тълкувания на Върховния касационен съд.
„Подценяването на одорологичната идентификация, означава че се пропускат възможности за разкриване на обективната истина. И тук възниква въпросът, ако се игнорира този метод, дали органите на досъдебното производство и съда, са изпълнили произтичащото от чл. 13, ал.1 от НПК задължение да вземат всички мерки за разкриване на обективната истина в наказателния процес? Няма как да игнорираш един метод и да казваш, че си взел всички мерки”, каза проф. Йонко Кунчев.
Той се надява именно с Курса по криминалистика да помогне за възраждането на одорологичната идентификация.
Очаква се следващият том да излезе през януари догодина. Ще има и четвърто издание на монографията.
Интересът към криминалистиката
Проф. Йонко Кунчев изрази задоволството си от факта, че в последните години криминалистическата наука се радва на огромен интерес от страна на студентите.
„Криминалистиката е пряко свързана с практиката. В нашия университет, практическите обучения се провеждат в двата специализирани кабинета”, поясни деканът на Юридическия факултет. Според него, така се дава възможност на студентите да приложат практически методите за събиране и изследване на доказателства.
Възможностите за реализация
„Най-често студентите, завършили специалностите „Криминалистика” и „Защита на национална сигурност”, след това намират реализация в службите за сигурност и системата на МВР”, поясни проф. Кунчев и допълни, че кандидатстват за работа на общо основание, а не с преференции, за разлика от завършилите Академията на МВР.
„Подготовката, която срудентите получават в нашия университет, не отстъпва с нищо на тази на техните колеги от академията. Не е нормално студент, който е преминал 4-годишно обучение в университета, да трябва да минава наново 6 или 9-месечен курс при постъпване на работа в системата. Това не е финансово рентабилно за държавата. Нека ръководители от министеството да идват във Варна и да си подбират най-добрите кадри. Това ще е от полза и за двете страни”, каза още проф. Йонко Кунчев.
Студентите проявяват голям интерес и към комплексната магистърска програма „Съдебни експертизи”, чийто ръководител е проф. Кунчев.
Предизвикателствата пред професията
Според него, предизвикателствата пред професията на криминалистите са много, особено с напредването на технологиите.
„Дигитализацията в областта на криминалистиката се развива много бързо и динамично. Технологиите помагат за разкриването на престъпления, но да не забравяме, че могат да послужат и за извършване на престъпления. Затова сме свидетели на едно постоянно „състезание” между извършителите и разследващите органи”, поясни проф. Йонко Кунчев.
Чуйте цялото интервю на Иван Барбов с проф. Йонко Кунчев:
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..