Новият закон за филмовата индустрия беше приет на второ четене от парламента и влезе в сила със задна дата от 1 януари 2021 година. Между първо и второ четене обаче бяха внесени промени, които разгневиха гилдията. Над 300 кино дейци се подписаха под отворено писмо, в което изразяват несъгласие с промените и призовават президента Румен Радев да наложи вето. За коментар потърсихме режисьорът Анри Кулев.
Над 300 души се подписаха под писмото. Това са режисьори, продуценти, оператори, сценаристи - хора, които са направили над 99 процента от българското производство на филми днес. Това е основната група на българската кино гилдия. Бих нарекъл закона идейно сбъркан. Защото превръща самата идея на културата и изкуството, която е една ценност - общодържавна и общочовешка, я превръща в стока, във вид комерсиално предлагане на киното и това е глобално сбърканата идея на новия закон. По европейските нотификации Европа дава пари на всички държави, за да се поддържа едно авторско кино, да се поддържа една уникална култура, да се поддържа един уникален език. Това е смисълът на европейското финансиране. Когато между първо и второ четене в закона бяха вкарани телевизионните сериали, това рязко промени същността на закона, превръщайки комерсиалния успех в норма в изкуството. Нещо, което противоречи на всичките европейски практики. И това го няма никъде по света. Никой не е против телевизионните сериали, те трябва да съществуват, но те са обект на един друг закон, който се нарича Закон за аудио-визуални произведения. И те трябва да влязат в този закон. Разбира се, въпросите са много дълбоки, защото те започват от едни дефиниции, от една терминология. Не може всичко, което се движи да се окаже кино. Киното е нещо съвсем различно от телевизионните сериали и нямат нищо общо. Във всеки случай ние сме за това, от този закон, в който изкуствено са нанизани три различни компонента да се направят три различни закона - Закон за българската филмова индустрия, Закон за аудио-визуалните произведения, в който трябва да отидат телевизионните сериали и трети, отделен закон е Законът за възстановяването на част от разходите на чуждите продукции.
Вярвате ли, че ветото на президента, ще мине, имайки предвид каква е практиката?
В нищо не вярвам. Аз съм стар човек и не вярвам на нищо. Твърде възможно е да се случи, твърде възможно е да не се случи. Виждате какъв шанс е животът въобще и хаосът, който ни води. Може да сработи ветото, може да не сработи ветото. Има толкова много хитри процедурни хватки на това Народно събрание. Самият факт, че тези поправки в закона ги вкараха между първо и второ четене, в нарушение на Закона за административните актове, какво Ви говори... На мен ми говори, че могат да правят, каквото си искат.
При положение, че този закон е подготвян две години, с него цензура ли се налага?
Той е подготвян две години, но само за ден и половина в него е набутано между двете четения всичките тези нови неща. така че той е подготвян проформа, колкото да могат да се измамят няколко човека и всичко после да бъде подменено в този смисъл, в който Ви казах. Нямам идея. Каквото се случи, това. Отношението към българското кино и омразата към българското кино и натрупването на омраза се формира отдавна. Това не е въпрос само на едно десетилетие. Веднага след промените българското кино беше активно намразено. В момента то продължава да бъде мразено от всички слоеве на обществото, защото, айде да речем, че политиците не се интересуват от него, защото то не носи гласоподаватели. Телевизиите са основните неща. Задават се избори и тези избори в условията на пандемия, ще бъдат проведени само по електронен път през електронните медии. И си представете разговор, имитирам, не съм присъствал, между депутати и частна телевизионна компания. От там казват, че ще намалят хонорарите Ви за реклама на партиите, но в замяна на това Вие ще приемете един лобистки закон. Имитирам. Само го казвам, не поемам ангажимент, че е вярно. Тази работа с българското кино е много активно мразена, без да се разбира, че това кино е част от националната българска култура. То седи във фундамента на културата, че то седи в основата на нацията. Тази нация трябва да бъде учена на изкуство.
Още от режисьора Анри Кулев по отношение на новия Закон за филмовата индустрия чуйте в звуковия файл.
Премиерата на книгата ще се състои в Държавен архив-Варна на 12.11.2024 г. от 17.30 ч. Вход свободен! Неин автор е Симеон Кулиш - историк, учител по история, научен секретар на Тракийски научен институт, филиал Варна. Събитието ще се състои в Държавен архив-Варна. По тази тема се пише за първи път след 1989 г., а голяма част от..
Възпитаничката на Райна Кабаиванска - Александрина Михайлова, ще направи своя дебют в "Травиата" на Варненската опера. Спектакълът ще бъде представен на Основна сцена на 15 ноември от 19 часа. Михайлова е сред любимите ученици на Райна Кабаиванска, която я забелязва на варненския конкурс „Звезди в изкуството“, когато Алекс е едва на 17 години,..
“Есенна приказка с г-жа Виола” - концерт-спектакъл на „Варненско лято за деца“ представят млади таланти от НУИ „Добри Христов“ днес о т 11 часа във Фестивалния и конгресен център с програма, вдъхновена от красотата на есенния сезон. Събитието е образователен модул от програмата на Международния музикален фестивал „Варненско лято“...
„Танцови маршрути” с втора фестивална част през ноември (програма). Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през ноември с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10-ти, когато ще има четири различни артистични събития. От 10:00 сутринта в Юнашки салон ще се проведе Танцов уъркшоп с Коста Каракашян -..
Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева се представя за първи път с изложба във Варна. В галерия „Ларго“ те изследват взаимоотношенията между морето и брега с поредица живописни платна, създадени в последната година специално за изявата им. Изложбата си са озаглавили „Море. Бряг“. Тя е специален реверанс към публиката във Варна. Включва..
От 9 до 23 ноември в галерия “Тихото гнездо” на „Двореца“ в Балчик гостува изложба живопис "Трансилванската средновековна крепост" на Овидиу Кърпушор (Румъния). Вернисажът на 9 ноември е от 14:30 до 17 часа. Изложбеният проект „Трансилванската средновековна крепост“, започнат от Овидиу Кърпушор преди 20 години, е представян пред публика и..
На есенния християнски празник Архангеловден събор има най-голямото село в община Каварна - Българево. Камбанен звън на църквата „ Св. Архангел Михаил“ ще привлече миряните на празнична литургия, изнесена от архимандрит Методий Хлебаров. В 10,30 часа на големия площад в центъра на селото с приветствени думи към жителите и гостите ще се обърне..