Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виолончелистката Лиляна Кехайова за музиката като семейно наследство

| обновено на 05.03.21 в 11:02

Лиляна Кехайова е 4-то поколение музикант и от 6 годишна свири на виолончело. Тя завършва Национално музикално училище „Любомир Пипков”, след което получава магистърска степен във Виенската Консерватория. От 12 години живее във Виена и заедно със съпруга си Марио Хосен организират майсторски класове в австрийската столица. „International Music Academy Orpheus” – Виена всяка година посреща над 100 студенти и 20 професори и световноизвестни солисти от САЩ, Европа и Япония. 

Челистката гостува на варненска сцена в деня на националния ни празник с концерт за виолончело и оркестър, написан от Марин Големинов в средата на миналия век. За музиката в живота си Лиляна Кехайова разказва пред Мартин Николов.

С какво се занимавахте през тези четири месеца, в които нямахте концерти?

Много ни липсва сцената и много ни е тъжно. Но в този период винаги изникват проекти. Сега ние правим интегрален запис на всички квартети с китара от Паганини, което е един много интересен проект. Излиза новият ми диск след няколко месеца. Възползваме се от ситуацията колкото се може най-позитивно.

Какво ще ни кажете за него?

Той е много интересен с двете сонати от Николай Мясковский за чело и пиано, които почти никой не изпълнява, но те са изключително красиви. Преди две години я с вирих на Варненско лято и хората бяха много впечатлени, защото е непозната музика, но не отстъпва по нищо на Рахманинов.

Защо публиката предпочита познатото или пък на публиката й се предлагат предимно познати произведения?

Защото по-лесно е да дойде публика на познато произведение отколкото на непознато. Много често новата музика е специфична и понякога толкова интелектуална, че е трудно да се слуша. Трудно е да кажеш на публиката, че това наистина е стойностно.

А Вие как се решавате да представите подобна музика с риска публиката да се дистанцира от нея?

Аз представям не сложната, а красивита музика. т.е предлагам това, което хората търсят да се пренесат в едно друго време, да се пренесе на едно друго място, да се обърне към себе си, да забрави проблемите си, да намери решение за някои от тях. Просто храна за духа и душата. Този концерт е за чело например е изцяло благодарение на майка ми. Тя го е свирила, а аз посегнах към него от любопитство. Аз познавам втория концерт, кой то е по-хармонично сложен. Докато първият му концерт е от периода на композирането на „Нестинарка”.

Вие сте четвърто поколение музикант. Това задължава ли Ви по отношение на Вашите близки?

Не мога да кажа, че ме задължава. По-скоро съм много горда и щастлива като си представя колко е странно, че въобще може да се случи нещо такова. Толкова дълго във времето се предава традицията ние да се занимаваме професионално с това нещо. Аз съм много щастлива и горда от това нещо. И за мен това е моят живот. Моят съпруг също с това се занимава.

Това че сте израснала в музикално семейство помага ли Ви днес?

Понякога ми помага, понякога – не. Понякога е точно обратното.

Защо?

Защото някои хора имат предразсъдъци за някои неща, а понякога е по-добре хората да не знаят нищо за теб. Във Виена, където живея например, когато кажеш, че си четвърто поколение музикант това е страхотно. Зависи от обстановката. Но така или иначе за мен това е изключително щастие и дар.

Раскажете ни за живота и работата си във Виена. Виена е столицата на класическата музика...

Вече 12 години със съпруга ми организираме лятна академия и посрещаме много професори от цял свят. От САЩ, от Европа, от Япония и много студенти. Имаме много концерти и вече сме доста популярни.

Има ли разлика във възприемането на класическата музика от страна на младите хора у нас и във Виена?

Има голям интерес както в България, така и в чужбина. Да. Просто има разлика по начина, по който това се представя на младите хора. В Австрия традицията е различна. Още докато си малък това е почти задължително и много от семействата, които могат да си го позволят смятат, че заниманието с музика като хоби е нещо много важно. Докато в България това не е разпространено като хоби. Но имам чувството, че и тук започва да става популярно за хората, които искат децата им да си развият мозъка в една друга посока.

И освен това след това този човек ще знае какво е да свириш на инструмент. Знае колко е трудно, да свириш всеки ден.

Един вид изгражда и дисциплина

Да. Както в спорта.

Интересна аналогия

Съвсем различно е, но дисциплината е абсолютно същата. Ако някой каже, че без да свири му се получава страхотно, то просто няма как да стане.

Колко часа на ден трябва да свириш, за да стигнеш до определено ниво.

Това е много трудно да се каже. До една определена възраст трябва да се свири редовно. Но впоследствие всичко зависи от броя на концертите, трудността, до колко познаваш музиката и т.н. Аз например не свиря толкова често, но по-скоро гледам нотите, влизам в музиката чисто емоционално, дори физически си го представям, слушам записи. Понякога дори, когато спя мисля за музиката и като се събудя вече съм го измислила как да стане.Трудно ми е да кажа колко. През цялото време.

За тези музикални произведения, които записвате за Вашия следващ албум по същия начин ли постъпвате? Гледате нотите, свирите и слушате всеки ден други записи...

Човек слуша най-различни записи, но не трябва да ги копира. Сонатите на Мясковский нямат хубави записи. И така се получи изцяло мой прочит, интерпретация на произведенията.

Цялото интервю на Мартин Николов можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Michael Schenker представя "My Years with UFO" на "Midalidare Rock In The Wine Valley"

MICHAEL SCHENKER GROUP се присъединяват към "Midalidare Rock In The Wine Valley 2025". Michael Schenker празнува своята 50-годишнина и обещава страхотно шоу с музика от последния си албум „My years with UFO“, издаден през септември миналата година.  MICHAEL SCHENKER GROUP ще свирят в събота, 12 юли. В същия ден за първи път в България ще видим и..

публикувано на 08.02.25 в 11:28

И MACHINE HEAD на "Hills Of Rock 2025"

Някои срещи са неизбежни: И MACHINE HEAD на "Hills Of Rock 2025" MACHINE HEAD се присъединяват към "Hills Of Rock 2025". Калифорнийската банда, предвождана от Роб Флин, са хедлайнерите на 26 юли, втория фестивален ден.  Досега освен MACHINE HEAD са обявени още: THE SMASHING PUMPKINS, SKUNK ANANSIE, GOJIRA, SEPULTURA, EXTREME, STATIC-X, WHILE SHE..

публикувано на 08.02.25 в 11:20

Късометражни „Български митове и легенди“ в бар за крафт бира

Все по-често изкуството излиза от общоприетите и достолепни здания и търси алтернативни пространства. Все повече продуценти и артисти предпочитат да представят творчеството си пред неформални публики, извън приетите театри, опери, галерии, кинозали. Такъв е случаят с филмовата инициатива „Български митове и легенди“ на платформата Кинематограф БГ. Филмите..

публикувано на 08.02.25 в 10:08

Градската художествена галерия "Борис Георгиев" отбелязва своята 75-годишнина

Г радската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна отбелязва 75 години от създаването си. Експозицията "Художниците в галерията" ще бъде открита от 18 часа днес. Тя е разположена на  два етажа на историческата сграда на ул. "Любен Каравелов" 1.  Историята на Градската художествена галерия Борис Георгиев във Варна започва през 1943 година,..

публикувано на 06.02.25 в 14:21

Вечер с творчеството на краеведа Георги Казанджиев в Добрич

Вечер с творчеството на добруджанския краевед Георги Казанджиев ще се проведе днес в Регионалната библиотека "Дора Габе" в Добрич. Поводът е 85 години от рождението на писателя, автор на над 60 книги. Краеведските изследвания на Георги Казанджиев обхващат период от над 50 години от живота му. Те са посветени на различни селища от област Добрич -..

публикувано на 06.02.25 в 07:02

Представят 15 автентични носии от филма "Капитан Петко войвода"

Изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина" ще бъде открита на 7 февруари, петък, от 14 часа в Музея на Възраждането.  Експозицията включва 15 автентични народни носии от фонда на  Историческия музей в град Попово . Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и  80-те години на миналия век от екипа на  серийния игрален филм  "Капитан..

публикувано на 05.02.25 в 15:29

Кабинетът разписа 15 млн. лева за култура

Министерският съвет прие решение за извършване на разходи за 2025 г. от централната администрация на Министерство на културата и държавните културни институти осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства. С решението се предлага да бъда осигурено финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичното..

публикувано на 05.02.25 в 13:48