Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скъпоценните книги във варненската библиотека

Снимка: архив

Над 830 хиляди библиотечни документа съхранява варненската библиотека „Пенчо Славейков“. Част от тях са редки и ценни издания, които представляват особен интерес за библиофилите. Най-старата книга в колекцията на институцията е нумизматичен сборник на латински език от 1695 година. 

Всяка библиотека е съкровищница, която винаги може да изненада с нещо неподозирано, казва главният библиотекар Даниела Канева. Тя завежда отдела за ценни и редки сбирки. Варненската регионална библиотека е приела за свое най-старо издание нумизматичен сборник на латински език от 1695 година. Историята му не е известна, но експертите имат предположения как книгата е достигнала до фонда на институцията. Даниела Канева обяснява:

"Всъщност Варна е град, който е отворен към морето отдавна и оттук са преминавали доста хора, които са носили скъпи за тях вещи. Най-вероятната версия е, че това е попаднало като дарение. През годините е постъпило в библиотеката с някои от даренията на варненци."

В отдела за редки и ценни книги се пазят издания на повечето европейски езици, малки колекции основно от 18 и 19 век. Има издания на латински и френски от края на 17 и началото на 18 век. 

За най-старите български издания се счита възрожденската книжнина. Това са 700 книги, които са от периода 1806-1878 година. Тези книги са описани в онлайн каталога на библиотеката и могат да бъдат потърсени и видени. Част от тях са сканирани и може да се видят и в пълен текст.

Регионалната библиотека притежава първите издания на най-старата печатна книга на славянобългарски език „Свещено цветообрание”, издадена от Анастас Кипиловски през 1825 година. Тук е и първото печатно издание на Паисиевата „История славянобългарска”, преработена и издадена от Христаки Павлович през 1844 година.

Ценни са също така и образците от първото издание на Новия завет на Неофит Рилски от 1840 година, второто издание на „Неделник“ на Софроний Врачански от 1856 година. Има и издания, които също имат своята историческа стойност като „Българска граматика“ на Неофит Рилски от 1835 година, считана за първия труд на нашата филологическа литература. „Първичка българска граматика” на Иван Богоров от 1844 година.

В регионалната библиотека е и единственото издание приживе на поезията на Христо Ботев – „Песни и стихотворения на Ботьова и Стамболова“.

Чуйте целия репортаж в звуковия файл:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Деня на поезията и музиката балчишкият литературен клуб възобновява дейност

В навечерието на 60-ата си година Литературен клуб „Йордан Кръчмаров“ при читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик възобнови своята дейност – като още през септември започна творческият сезон 2024-2025г. Гости на първата творческа вечер бяха Таня Доганова - Христова - енциклопедист, диригент и кинорежисьор, създател на единствения по рода си мъжки..

публикувано на 01.10.24 в 14:24

"Дедал" приема деца за новата учебна година

Приемът за предстоящите учебни занятия в школа "Дедал" ще е на  28 септември, събота от 9 до 13 часа  в художественото ателие на школата, намиращо се на бул. "Съборни" 24, ет. 7 Обучението ще се провежда по програмата на екипа за 2024-2025 година  с мотото "Фарът на Дедал свети". Реализирането й се финансира с лични средства и средства от дарения, а за..

обновено на 27.09.24 в 10:56

Режисьорът на филма-победител на "Златна роза": В "Триумф" има много пластове

Голямата награда "Златна роза" на едноименния фестивал на българския игрален филм получи лентата на Кристина Грозева и Петър Вълчанов "Триумф", с участието на Мария Бакалова и Маргита Гошева. Двете си поделиха наградата за най-добра женска роля, а филмът получи и наградите на публиката, на Съюза на българските филмови дейци, както и отличието за..

публикувано на 27.09.24 в 09:40

Велислава Гечева гостува с "Тихи напасвания" във Варна

Есента влиза във варненската Галерия A&G Art Meeting с „тихите напасвания“ на Велислава Гечева. Впечатлени от нейната дълбока непринудена откровеност, Анна Халамян и Герхард Хорнман я канят за първата ѝ самостоятелна изява в морския град. Изложбата се открива на 25 септември от 18:30 на ул. „Любен Каравелов“ 8. Експозицията е създадена специално за..

публикувано на 24.09.24 в 13:58
Фестивал

МФФ "Море от ритми" постави началото на международен културен обмен между Балчик и Кралство Мароко

За участие в 14-ото издание на международния фолклорен фестивал „Море от ритми“, който се провежда всяка година по това време в Балчик, организиран от сдружение „За Балчик“ с подкрепата на Общината и спонсори, тук са повече от 1200 изпълнители от 17 области на страната, както и от чужбина – Украйна, Босна и Херцеговина, и с участието на..

публикувано на 21.09.24 в 15:06

Премиера на "Златка - златното момиче" в Кукления театър в Добрич днес

Новият сезон на Държавния куклен театър „Дора Габе“ в Добрич започва с премиера на спектакъла по българската народна приказка „Златка - златното момиче“. Постановката вече е получила първото си одобрение от най-малката публика в предпремиерните си изигравания и успява да прикове вниманието на децата, независимо че продължава малко по-дълго от..

публикувано на 20.09.24 в 10:15
Проф. Ангел Ангелов в  създадената от него патоморфологична лаборатория в Медицински център

Представят книгата "Крайморска Добруджа - Балчик, Каварна, Шабла" и в Шабла днес

След представянето в Балчик по-рано този месец, днес, 20 септември, от 17,30 часа в читалището на гр. Шабла ще бъде представена книгата на проф. Ангел Ангелов „Крайморска Добруджа – Балчик, Каварна, Шабла – недоразказаното минало“ – книга I. Представянето ще направи проф. Ивелин Иванов от Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“. Проф...

публикувано на 20.09.24 в 09:47