Със сигурност пролетта в Университетска ботаническа градина – Балчик се забави. Друга година по това време най-ранните лалета са били видими за посетителите, но не и сега. Освен това разсадите за лятно зацветяване са били навън, а сега всичко е в оранжериите, а малкото извадени не се развиват, коментира ръководителят Валя Машкарова.
Разцъфтели са теменужки, единични нарциси и зюмбюли. Атмосферните условия – ниски температури, липсата на слънчево греене, слабо влагозапасяване, не позволяват развитието на растенията.
Лошата зима се отрази на теменужките и шибоя – толкова здраво цвете, подчерта Машкарова.
Ботаниците се надяват, че ежегодният парад на лалетата, превърнал се в традиция и атракция на градината, ще започне през първата половина на април, макар че прогнозата за времето през следващите десет дни отново е за ниски градуси. Тази година повече от 20 ще са новите сортове, внесени от Нидерландия.
За Великденските и майските празници едроразмерните кактуси и сукуленти със сигурност ще бъдат изнесени в Божествената градина.
Сегашният локдаун не е преустановил посещенията, но посетителите се броят на пръсти – семейства и малки компании. Това е и причината структурата към Софийския университет да изпитва недостиг на средства, които се надява да навакса в идните месеци.
Община Варна получи като дарение специализирано високопроходимо превозно средство UTV. Машината ще се използва за нуждите на отдел „Дейности по защита на населението“, както и за Доброволното формирование към Община Варна. Новата придобивка ще се използва при изпълнение на задачи, свързани с необходимост от специализиран автомобил с по-голяма..
От днес до края на месеца Административен съд – Варна ще е домакин на благотворителен базар. Инициативата се провежда съвместно с Център за социална рехабилитация и интеграция на възрастни с говорно-езикови нарушения при мозъчна увреда "Афазия". Средствата от базара ще бъдат предоставени за закупуването на слушалки с костна проводимост за подобряване..
Дирекция „Превенции“ към Община Варна се включва с няколко различни инициативи във втория етап на Националната АНТИСПИН кампания, която ще се проведе от 14 до 21 февруари 2025 г. Участието на морската столица ще протече под мотото „Предай знанието, не вируса“. Основните цели на кампанията са привличане на общественото внимание и постигане на..
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..