Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-ниското ДДС върху книгите е най-голямата помощ за книжния бизнес у нас

Велизара Добрева е председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга". Завършила е Софийския университет "Климент Охридски", преди това АЕГ.  Асоциация „Българска книга” е единствената организация на книгоиздатели, книготърговци и литературни агенти в страна ни.

Велизара Добрева подробно анализира за Радио Варна резултатите от  проведената през месец февруари трета анкета, чиято цел е да проследи състоянието и тенденциите в книгоиздаването и книготърговията. Чуйте подробности по темата в интервюто на Светлана Вълкова: 

Какви са генералните изводи от това, което проучихте?

Намалената ставка на ДДС  влезе в сила от 1 юли миналата година. За нас е изключително важно тази мярка да остане постоянна, т.к. сега на практика виждаме, че тя е огромна подкрепа за издаването на книги. 75% от участниците в анкетата потвърждават, че най-голямата им подкрепа през 2020 година е точно намалената ставка на данъка.

Друго интересно, което излезе за миналата година, са негативните фактори. Те са основно затварянето на моловете и съответно големите книжарници, разположени на тяхна територия. Все още като читателско поведение в България се вижда, че читателите предпочитат да пазаруват в книжарници, т.е. да хванат книгата в ръце.

Имаше обаче повишение в онлайн търговията с книги преди месеци, но беше ли достатъчно?

Имаше, да. Но все още делът на онлайн продажбите е незначителен - около 10% от общите продажби. Имаше увеличение на онлайн поръчките, но то в никаква степен не може да компенсира, да замени физическите продажби. За българския читател книжарницата остава все още с изключително голямо значение, за да могат да направят своя избор на книга.

Кои от големите книжни събития през годината се наложи да отпаднат?

Отпадна големият Коледен панаир на книгата, но всички останали големи изложения се проведоха на открито. Имаше предизвикателства, но те се превърнаха във възможности - за развитие и за контакт с читателите.

Светлана Вълкова попита Велизара Добрева върху какво се фокусират занапред книгоиздателите и книготърговците у нас:

Забелязваме, че и читателите имат нужда от много повече информация за това какво се издава, какво се предлага. Има и много издателства, които споделят, че още срещат проблеми, за да стабилизират дейността си.
Със сигурност това, което видяхме през тази година на пандемия, е че българинът чете, продължава да чете и това за всички нас в индустрията е глътка въздух. Благодаря на всички четящи хора в България, на всички, които си купиха книги през тази тежка година, с което помогнаха да продължим да издаваме книги !
В анкетата, проведена от Асоциация „Българска книга” в началото на месец февруари, участват 63 респонденти - книгоиздатели и книготърговци през изминалата 2020 г. Според 74.6% от участниците в анкетата намаляването на ДДС върху книгите е факторът, оказал най-голяма подкрепа за книжния бизнес през 2020 г., преминала в условия на пандемия. Другите мерки в помощ на бранша, предложени от държавата - кампаниите за захранването на библиотечните фондове и програмите на Национален фонд „Култура”, са посочени като ефикасни съответно от 20% и от 7.9% от респондентите в проучването.

Като фактори с най-негативно влияние върху бизнеса книгоиздателите и книготърговците посочват затварянето на моловете (52.4%), цялостната намалена покупателна способност на потребителите (47.6%), непровеждането на най-голямото книжно изложение в страната - Софийски международен панаир на книгата (44.4%). Тези и други фактори резултират в по-малък брой издадени заглавия спрямо планирания за 2020 г. според 54% от анкетираните.

Като тенденция за изминалата година се очертава ръстът в онлайн продажбите, 68% от анкетираните имат повишение на продажбите от собствения си онлайн магазин в сравнение с продажбите от книжарници. Въпреки това според 49% от участниците в проучването делът на продажбите чрез собствен електронен магазин представлява едва 10% от общия дял на приходите през 2020 г.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тома Белев

Тома Белев: ГЕРБ и ДПС правят нов опит за премахнат обжалването на втора инстанция по дела, свързани с ОВОС

Липсата на кворум вчера провали гласуването на първо четене на промените в Закона за опазване на околната среда. Те са внесени от депутатите от ГЕРБ и ДПС Делян Добрев и Станислав Анастасов и целят премахване на възможността за обжалване на втора инстанция по дела, свързани с оценката на въздействие върху околната среда (ОВОС) и екологична..

публикувано на 16.08.24 в 06:38

Роб Бърч, Stereo MC`s: Нашата музика е за живота, който живеем!

Тази нощ на фестивалната сцена на BREEZE by EXIT ще се качат музикантите от Stereo MC`s, които са част от програмата за празничния за Варна ден.  Английската хип-хоп и електрик денс група, създадена през 1985 г. в Лондон, вече е в морската столица , за да се срещне с медиите и отговори на въпросите им. Stereo MC`s обещават да изпълнят хита..

публикувано на 15.08.24 в 13:43

Kап. II ранг Николай Данаилов: Ще работя още по-упорито за това Варна да се устрои като един международен морски център

Тази вечер на официална церемония със званието "почетен гражданин" на Варна ще бъде удостоен  кап.  II ранг Николай Данаилов , първият командир на научно-изследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“. Под негово командване корабът завършва успешно два полярни плавания до Антарктида, в рамките, на които освен научноизследователска дейност, екипажите..

публикувано на 15.08.24 в 11:11

Сия Папазова: Уча моите млади хора чрез словото да внушават високи идеи и добри дела

Театралният критик и един от създателите на Детско-юношеския театър "Златното ключе" във Варна Сия Папазова е удостоена със званието "Почетен гражданин на Варна". Тя е виден общественик, който има огромни заслуги за развитието на културния живот във Варна. Носител е на няколко награди „Варна“ през годините, драматург, театрален педагог. Високият знак..

публикувано на 15.08.24 в 08:15

Актьорът Михаил Стоянов и машината, която пука и прави... каквото си иска

Михаил Стоянов е варненец и актьор. Създател на анимационната поредица mishozavinagi. Участвал е във филмите „Жалейка“ (реж. Елица Петкова, 2016), „Клопка“ (реж. Надежда Косева, 2024), „Земя“ (реж. Николай Тодоров, 2024), както и в други късометражни и аудиовизуални проекти.  Сценарист на смешки. Обича много синьото. "Машина за пуканки" е..

публикувано на 14.08.24 в 08:30

Terry Butler (LEFT TO DIE, OBITUARY, екс-DEATH): DEATH напълно осъзнато търсеха прогреса

Интервю с Terry Butler (LEFT TO DIE, OBITUARY, екс-DEATH) LEFT TO DIE e супер група – трибют на DEATH. Бандата изпълнява песни от първите два албума на класиците – „Scream Bloody Gore” и „Leprosy”. Съставът на LEFT TO DIE е Matt Harvey от EXHUMED, Gus Ríos, свирил с кого ли не и с кого ли да (GRUESOME, KILL DIVISION, MALEVOLENT CREATION), Rick..

публикувано на 14.08.24 в 08:00

Арабистът Борис Борисов: Съдбата ми е свързана с тези страни!

Борис Борисов е един от най-утвърдените български арабисти, преводач и дипломат. Завършил е Багдадския университет в Република Ирак, специалност „Арабска история и арабски език“. През 1996 г. постъпва в Министерството на външните работи, където 25 години заема различни длъжности, а като дипломат аташе – втори секретар, първи секретар,..

обновено на 13.08.24 в 10:00