Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-ниското ДДС върху книгите е най-голямата помощ за книжния бизнес у нас

Велизара Добрева е председател на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга". Завършила е Софийския университет "Климент Охридски", преди това АЕГ.  Асоциация „Българска книга” е единствената организация на книгоиздатели, книготърговци и литературни агенти в страна ни.

Велизара Добрева подробно анализира за Радио Варна резултатите от  проведената през месец февруари трета анкета, чиято цел е да проследи състоянието и тенденциите в книгоиздаването и книготърговията. Чуйте подробности по темата в интервюто на Светлана Вълкова: 

Какви са генералните изводи от това, което проучихте?

Намалената ставка на ДДС  влезе в сила от 1 юли миналата година. За нас е изключително важно тази мярка да остане постоянна, т.к. сега на практика виждаме, че тя е огромна подкрепа за издаването на книги. 75% от участниците в анкетата потвърждават, че най-голямата им подкрепа през 2020 година е точно намалената ставка на данъка.

Друго интересно, което излезе за миналата година, са негативните фактори. Те са основно затварянето на моловете и съответно големите книжарници, разположени на тяхна територия. Все още като читателско поведение в България се вижда, че читателите предпочитат да пазаруват в книжарници, т.е. да хванат книгата в ръце.

Имаше обаче повишение в онлайн търговията с книги преди месеци, но беше ли достатъчно?

Имаше, да. Но все още делът на онлайн продажбите е незначителен - около 10% от общите продажби. Имаше увеличение на онлайн поръчките, но то в никаква степен не може да компенсира, да замени физическите продажби. За българския читател книжарницата остава все още с изключително голямо значение, за да могат да направят своя избор на книга.

Кои от големите книжни събития през годината се наложи да отпаднат?

Отпадна големият Коледен панаир на книгата, но всички останали големи изложения се проведоха на открито. Имаше предизвикателства, но те се превърнаха във възможности - за развитие и за контакт с читателите.

Светлана Вълкова попита Велизара Добрева върху какво се фокусират занапред книгоиздателите и книготърговците у нас:

Забелязваме, че и читателите имат нужда от много повече информация за това какво се издава, какво се предлага. Има и много издателства, които споделят, че още срещат проблеми, за да стабилизират дейността си.
Със сигурност това, което видяхме през тази година на пандемия, е че българинът чете, продължава да чете и това за всички нас в индустрията е глътка въздух. Благодаря на всички четящи хора в България, на всички, които си купиха книги през тази тежка година, с което помогнаха да продължим да издаваме книги !
В анкетата, проведена от Асоциация „Българска книга” в началото на месец февруари, участват 63 респонденти - книгоиздатели и книготърговци през изминалата 2020 г. Според 74.6% от участниците в анкетата намаляването на ДДС върху книгите е факторът, оказал най-голяма подкрепа за книжния бизнес през 2020 г., преминала в условия на пандемия. Другите мерки в помощ на бранша, предложени от държавата - кампаниите за захранването на библиотечните фондове и програмите на Национален фонд „Култура”, са посочени като ефикасни съответно от 20% и от 7.9% от респондентите в проучването.

Като фактори с най-негативно влияние върху бизнеса книгоиздателите и книготърговците посочват затварянето на моловете (52.4%), цялостната намалена покупателна способност на потребителите (47.6%), непровеждането на най-голямото книжно изложение в страната - Софийски международен панаир на книгата (44.4%). Тези и други фактори резултират в по-малък брой издадени заглавия спрямо планирания за 2020 г. според 54% от анкетираните.

Като тенденция за изминалата година се очертава ръстът в онлайн продажбите, 68% от анкетираните имат повишение на продажбите от собствения си онлайн магазин в сравнение с продажбите от книжарници. Въпреки това според 49% от участниците в проучването делът на продажбите чрез собствен електронен магазин представлява едва 10% от общия дял на приходите през 2020 г.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40

Иван Портних: Не може да се прави аналогия между "Стадион Варна" и "дупката"

Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..

публикувано на 02.11.24 в 14:51

Фотографии на изоставени храмове представят в изложбата "Счупената вяра"

В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове.  Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..

публикувано на 01.11.24 в 12:05

Три пъти на връх Ботев за един ден

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..

публикувано на 01.11.24 в 08:40

Веско Ешкенази и Плевенска филхармония гостуват във Варна на 1 ноември

Веско Ешкенази и Плевенска филхармония с диригент Георги Милтядов ще зарадват варненската публика на 1 ноември. Концертът е част от тазгодишното турне „В света на музиката“ и ще се състои в зала 1 на Фестивален и конгресен център. Специално участие в този проект има Вероника Тодорова, позната като „вълшебницата на акордеона“ на световните музикални..

публикувано на 31.10.24 в 08:05

Боса нова на входа на Морската градина, говорят музикантите от Magic Street Jazz Varna

Те са хора със свободен дух, правят музика и свирят за всички, на улицата. Триото Magic Street Jazz Varna  срещнахмe в Морската градина, до Слънчевия часовник, привлечени от тяхната „боса нова“. Стефан, Владо и Александър с лекота говорят за музика, а триото, което изненадва варненци и гости с красив звук, излят от душите им, е в отворен..

публикувано на 30.10.24 в 09:10