Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва производство на български продукт срещу КОВИД-19 по технология на д-р Люпке

Вече година д-р Люпке е готов с технологията за препаратите

| обновено на 01.04.21 в 09:53

Български учени планират старта на производство на препарати срещу КОВИД-19 на основата на антитела, добити от коластра на животни, които да се прилагат локално върху лигавицата на устната и носната кухина. Това съобщи доц. д-р Волф Люпке, разработил технологията за добиване на лекарствени форми на база на антитела.
За борбата с това заболяване са нужни не само профилактични мерки, а и ефикасни лечебни средства, посочи ученият. Според него, в момента нещата в медицината са на ниво симптоматично и медикаментозно лечение, насочени обаче не срещу самия вирус, а срещу последствията от него. Това не е начинът, защото вирусните заболявания се лекуват целенасочено или с антивирусни препарати, или с антитела, а ваксините се прилагат профилактично и в случая са най-ефикасни, ако имитират естествената инфекция, посочи Люпке.

Люпке разясни, че от една година предлага технология за разработване и прилагане на антитела под различна форма с локално въздействие. Те може да бъдат таблетки за смучене, за да се предпазват устната кухина и гърлото, спрейове, които се впръскват в устата или носа и стигат да трахеята, или аерозол, който да се прилага с апаратите за обдишване под формата на добавка към течността за овлажняване на вдишвания килород.

Технологията за създаването на препаратите е изцяло готова, допълни Люпке. По думите му, предстои най-после да се прилага, като отделните фази ще се контролират от сертифицирана лаборатория, каквато е тази на Института по микробиология към БАН. Подготвя се и партньорство със завода в Пещера за производство на препаратите в тясно сътрудничество с Института по криобиология към БАН.

Предвижда се в разработената технология от Люпке антителата да бъдат добити от коластрата на кози, които ще бъдат ваксинирани срещу коронавирус. Произведените в организма на животните антитела, ще преминат от кръвта в млякото във вимето, като най-силна е концентрацията им в коластрата. Самото производство на антителата и тяхното прилагане отнема около три седмици.

Чрез разработената от д-р Люпке технология се цели да се постигне пасивен имунитет чрез готови антитела, които отиват точно на мястото, където вирусите атакуват и неурализират вирусните частици преди да нападат нови клетки. Ученият уточни, че инжектираната ваксина не предпазва организма от проникване на вируса. Тя предпазва само от усложненията от разпространението му в организма, но не и от заразяване. По думите му, хората, които са дали съгласие и са ваксинирани, не бива в никакъв случай да смятат, че вече са недосегаеми. Вирусът може да проникне в респираторната им система и да се размножава, уточни ученият. Според него, всъщност ваксината помага за изграждането на антитела в кръвта и се възпрепятства разнасянето на вируса по кръвен път от белия дроб в другите органи, тъй като антителата го неутразилират и му пречат да прониква в други клетки, за да се размножава. Всичко това подсказва категорично, че е наложително обществото да продължи да се предпазва от контакти със заразоносители и да използва възможностите на пасивния имунитет, каза още ученият.

Към технологията за изработване на препарати с антитела проявяват интерес и други държави, сред които Израел и Русия, каза още Люпке. Той допълни, че производството на тези лекарствени средства няма да е скъпо.

Ние ще живеем с коронавируса още дълго време, са очакванията на д-р Люпке. Според него, вирусите от този тип винаги се стремят да оцеляват и то чрез клетките на живи организми. Ще се появи нов щам, после още по-нов, защото това е типично за вирусите от този род, а ваксините няма да са ефикасни срещу новите "мутанти", поясни д-р Люпке. Въпреки това, той остава оптимист, тъй като ще може да разчитаме на лечението с антитела. Според него, разработването на такива препарати ще е като тренировка за действие и срещу други инфекции. Няма как да смятаме, че това ще е последното заболяване, предизвикало такива тежки за цялата планета последици, но когато бъдем атакувани отново, ще бъдем готови да действаме по-бързо, обобщи доц. д-р Люпке.

Разработването на ваксини е добра, но недостатъчна стъпка за борба с КОВИД-19, допълни ученият. Неговата позиция е, че ваксинацията може да се прилага само за профилактика при здрави хора, а при болни и при застрашения медицински персонал е най-удачно да се прилагат антитела. Това заболяване е специфично, защото засяга лигавиците на дихателния и храносмилателния апарат, поясни Люпке. По думите му, това поведение е типично за коронавирусите - да атакуват епителните клетки на лигавиците, които са от решаващо значение за организма. Когато вирусът порази дихателния апарат, обмяната на кислорода се редуцира и се стига до неговия недостиг, а когато атакува епителните клетки на чревните власинки се стига до диария и обезводняването на организма, поясни ученият. Той допълни, че вирусът е изключително агресивен и оказва големи поражения в човешкия организъм.

Против този "звяр" се действа само с антитела, каза Люпке. Разясни, че е приложил такова лечение години преди да се разрази настоящата пандемия, при кучета, заразени с коронавирус. Използвал е имунен серум с антитела и заболяването при животните е спряло за една седмица. Ученият е прилагал аерозолно антитела и при кокошки, болни от бронхит. В помещението на пернатите е бил разпръснат имунен серум под форма на аерозол и заболяването е било преустановено за 6-7 дни.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Темата "Черноморска бодлива акула" бе дискутирана сред рибарския бранш във Варна и региона

Среща на тема "Черноморска бодлива акула" се проведе във Варна по инициатива на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море и за Черно море (ГКРСМ) със съдействието на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и Местната инициативна рибарска група Шабла-Каварна-Балчик. Едно от предизвикателствата пред бранша, не само у нас, но и..

публикувано на 23.04.24 в 15:21

Музеите във Варна с лятно работно време от 1 май

От 1 май на лятно работно време преминават следните музеи и обекти в системата на Регионален исторически музей-Варна: -  Археологически музей Работно време: 10:00 – 17:00 часа, без почивен ден -  Музеен обект "Аладжа манастир" Работно време: 09:00 – 17:00 часа, без почивен ден -  Музей на Възраждането Работно време: 10:00 – 17:00 часа,..

публикувано на 23.04.24 в 15:06
Христо Григоров

Григоров за обучението на водни спасители не от БЧК: Дано не стане така, че давещият да спасява спасителя

Дълги години искаха да отнемат обучението на водни спасители от Българския червен кръст. Това каза Христо Григоров, председател на БЧК, който присъства на представянето на програмата на академията на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми във Варна.  Той изрази надежда фирмите, които ще издават сертификати, да са професионални и да не..

публикувано на 23.04.24 в 14:05

От Балчик започва пролетна ваксинация на лисиците срещу бяс

Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) стартира извършване на пролетна орална ваксинация на лисиците срещу бяс, която е част от Програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на заболяването от 2009 година. Процесът се провежда в 50-километровата ваксинална зона по северната, западната и южната сухопътна граница на страната и..

публикувано на 23.04.24 в 11:48

Първата имунизация срещу коклюш на бебетата ще бъде на възраст от месец и половина

Министерството на здравеопазването ще позволи първата имунизация срещу коклюш да бъде прилагана по-рано, месец и половина след раждането на бебето, а не както е сега според Имунизационния календар тя се прилага след втория месец, предаде БНР. Това е решено на среща между служебния премиер Димитър Главчев, министъра на здравеопазването Галя Кондева,..

публикувано на 23.04.24 в 11:22

Съставът на ТЕЛК към МБАЛ-Добрич няма да работи от 2 до 10 май

От 2 до 10 май няма да работи съставът на Т ериториалната експертна лекарска комисия  за общи заболявания към „МБАЛ-Добрич“ АД-Добрич.  Заседанията на ТЕЛК за общи заболявания към „МБАЛ-Добрич“ АД ще бъдат възобновени на 13 май.  РЗИ – Добрич продължава приема: · жалби срещу ЕР; · заявления – декларации за освидетелстване на лицата с трайно..

публикувано на 23.04.24 в 11:06

Варненският общински съвет заседава на 25 април, обсъждат цените за таксиметров превоз

Десетото си заседание ще проведе от 10 часа на 25 април Варненският общински съвет. Сред решенията, които се очаква да вземат местните парламентаристи, е определянето на минимални и максимални цени за таксиметров превоз на пътници за един километър пробег. По време на заседанието ще бъде обсъдено още предложението за разкриване на..

публикувано на 23.04.24 в 10:59