Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как вътрешният дизайн влияе на здравето и въздейства на общуването ни

Снимка: pixabay.com

Хората конструират и проектират сгради въз основа на нашите нужди, но по определен начин тези сгради също ни „изграждат“ и оформят.

Прекарваме по-голямата част от живота си на закрито. По-конкретно, около 90%, според Националното проучване на моделите на човешка дейност.

Това означава, че на 40 години ще сте прекарали около 36 години на закрито (умножете възрастта си по 0,9 и получавате „вътрешните години“).

Едва ли обаче се съмняваме как тези пространства влияят на нашето физическо и психическо благосъстояние.

Как те променят нашите чувства и поведение? Какви ефекти имат върху нашето здраве? Как те влияят на нашата производителност и взаимоотношенията ни с другите?

Това са въпроси, които невролозите и психолозите изучават от десетилетия, наред с други неща, чрез така наречената „психология на околната среда“ или „космическа психология“ и че в тези времена на карантина и затваряне са по-актуални от всякога.

Научната писателка и журналистка Емили Антъс започва да изследва проблема още преди пандемията.

Нейният анализ е обобщен в есе, публикувано през юни 2020 г.: Страхотното на закрито: изненадващата наука за това как сградите формират нашето поведение, здраве и щастие.

Антъс е завършила история на науката и медицината от Йейлския университет, САЩ, изследва „екосистемите“, които изграждат нашите домове и места за учене и работа и как препроектирането на тези пространства може да ни помогне да подобрим качеството си на живот.

Книгата е прозорец, който ни приканва да преосмислим местата, където прекарваме по-голямата част от времето си, да се запитаме до каква степен те удовлетворяват нуждите ни и да търсим решения, за да се чувстваме по-добре в стените, които обитаваме.

Емили Антъс обяснява за Би Би Си тези странни взаимодействия :

- Вътрешните пространства станаха по-важни с пандемията, но темата не е нова за вас. Кога започнахте да го изследвате и защо привлече вниманието ви?

Да, беше преди пристигането на пандемията, преди около пет години.

Аз съм научен журналист, така че обикновено прекарвам много време в четене за науката. Започнах да чета изследвания на природозащитници, които са влизали в сгради и са писали за екологията в интериорния дизайн. Също така чета психолози, които говорят за психология в интериорния дизайн. Бях поразена от всичко, което учените разследваха за тези пространства.

- Кои са основните уроци, които можем да научим от вашия анализ на вътрешните пространства?

Голямата обща идея е, че дизайнът и оформлението на интериорните пространства засягат почти всеки аспект от живота ни, понякога по изненадващи начини, за които обикновено не мислим.

Голяма част от тях е свързана с психологията на околната среда, но има много други дисциплини и области, като микробиологията или социологията.

Изгледът, който имате от прозореца си, може да повлияе на нивото на стрес или способността ви да се концентрирате.

Начинът, по който е разположен вашият офис, може да повлияе на хората, с които общувате на работа и в работните ви социални мрежи.

Вътрешните пространства влияят на нашето ежедневие по много начини и ние често го пренебрегваме или не го вземаме достатъчно предвид.

- Ограниченията и карантините поради коронавируса ни принуждават да прекарваме повече време вкъщи. Какво бихте препоръчали, за да подобрите това вътрешно пространство от научна гледна точка?

Има много научни доказателства, които показват, че включването на външни елементи в дома може да донесе множество ползи. Знаем, че излагането на природни елементи може значително да ни помогне да намалим стреса и да подобрим концентрацията и производителността.

Основната ми препоръка е да „внесете“ природата в дома. Ако нямате гледка към естествен пейзаж от прозореца си, можете да включите още растения. Всъщност има изследвания, които казват, че дори снимки на растения и природни пейзажи имат ползи за нашето здраве.

Светлината също има много общо с нея. Най-добре е да държите завесите и щорите отворени, за да извлечете максимума от тях, особено сутрин

Ако в къщата има място, което получава повече сутрешна светлина, би било добре да започнете деня или да прекарате няколко часа в тази част на къщата, защото това излагане на тази естествена светлина е много важно.

Друг съвет е да отворите прозорците, за да пропускате свеж въздух, не само за пречистване на пространството, но и за намаляване на стреса.

- Тези мерки ли предприемате сами, като работите от вкъщи по време на пандемията? Забелязали ли сте разликата?

Е, в моя случай вече работех от вкъщи преди пандемията, така че този аспект от живота ми a не се е променил толкова много.

Но да, те са неща, които аз самата прилагам на практика и откривам, че те ме карат да се чувствам добре.

- Един от изводите, направен от вашата книга, е, че най-добрият начин да създадете здравословна вътрешна среда е да включите елементи от природата. Защо е важно и как може да ни повлияе?

Научно доказано е, че близостта до природата или самият факт на нейното наблюдение може да ни помогне да възстановим умствената и способността си за внимание. Позволява ни да отпуснем мозъчната дейност, така че да се чувстваме по-отпочинали и бодри, когато възобновим дадена дейност. Същото се отнася и за чистия въздух в сградите; Той може да насърчи нашите когнитивни и учебни способности и да повлияе положително на нашите резултати.

Много корпоративни сгради обаче нямат прозорци, които да могат да се отворят, за да проникнат чист въздух. Жизненоважно е да се замислим как можем да подобрим тези пространства

- Мислите ли, че сега сме по-наясно от преди за това как вътрешните пространства ни влияят?

Пандемията постави в центъра на вниманието значението на създаването на по-здравословни работни помещения за намаляване на разпространението на вируса. Независимо от мерките за социална дистанция, включително елементите на природата е нещо, което може да ни бъде от полза.

Също така обмисляме повече за това как да пресъздадем пространства у дома, често превръщани в офис, в които се чувстваме по-добре.

Вярвам, че този период ще осигури много по-интересни изследвания и изследвания по въпроса, които също ще ни позволят да отговорим на въпроси, на които все още няма категоричен научен отговор. Например как влияе фактът, че сме отделени от колегите си, върху производителността ни? По-продуктивни ли сме, защото имаме по-малко разсейване или, напротив, струва ни повече да бъдем продуктивни, защото сме изолирани от колегите си? Ще бъде интересно да разберем какво казва науката за това.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

6 дни, 400 км. и една жена: Силвия, която ще пробяга Черноморието ни

Отвесни скали, пясъчни плажове, природни феномени, исторически забалежителности, курорти, антични градчета и още, и още. Всичко това очаква Силвия Кьосева - собственик и генерален мениджър на хотел в Слънчев бряг, която на 11 май започва предизвикателството си да пробяга българското Черноморско крайбрежие.  Замисълът е цялото предизвикателство, което..

публикувано на 10.05.24 в 09:05

Във Варна връчват журналистическата награда "Златният тризъбец"

Виолета Тончева е носителят на журналистическата награда "Златният тризъбец". Тържественото връчване на приза ще бъде от 11 часа днес в арт салона на Радио Варна. Събитието е част от двудневната юбилейна програма във връзка с няколко кръгли годишнини - 100 години от създаването на Варненска журналистическа организация, 100 години „Варненски..

публикувано на 10.05.24 в 08:00

Варненец дари средства за литературен конкурс в своето училище

Творческо предизвикателство за писане получиха в самия край на училището абитуриентите на варненското Средно училище с езиково обучение (СУЕО) "Александър С. Пушкин". Бивш възпитаник дари сума за награден фонд на конкурс за есе на тема „Личността, която ме вдъхновява“, като единственото му желание е било да бъде организиран за бъдещите абитуриенти..

публикувано на 10.05.24 в 06:55

Във Вълчи дол организират благотворителен концерт „Заедно за Веси“

Благотворителен концерт в помощ на 12-годишната Веселина ще има във Вълчи дол на 14 май, вторник.  Той е част от мащабната кампания, чиято цел е в кратък срок да бъдат събрани 37 500 евро за спешна и сложна операция на момичето в Турция. Концертът е организиран от учители от СУ „Васил Левски“ във Вълчи дол. Залата на Културния дом в града ще..

публикувано на 09.05.24 в 17:50

Максуда: живот между сметта и канализационната вода

Най-голямата ромска махала във Варна е Максуда. Впечатлява с това, че е разположена в центъра на града: южно от ул. „Капитан Pайчо“. Разделена е на три района: ул. „Петко Напетов“, „Корея“ до хлебозавода и „Дерето“. В Максуда ромите са единни, но не обичат неканени гости. Ежедневието им е потопено в една различна реалност...

публикувано на 09.05.24 в 14:09

Търсят се още между 20 и 40 доброволци за Маратон Варна

Между 20 и 40 доброволци още се търсят за Маратон Варна. Надпреварата е тази неделя – 12 май. Стартът е в 9.30 ч. в неделя от площад „Независимост“, а началото на трасето преминава през пешеходната зона до главния вход на Морската градина, през част от нея и след това по пътя за „Златни пясъци“ от ИУ – Варна до Евксиноград. Общият..

публикувано на 09.05.24 в 11:41

Празнуваме Летен Никулден

Днес Православната църква отбелязва т.нар. “Летен Никулден”. На този ден християните честват пренасянето на мощите на св. Николай Мирликийски от гр. Мира (Мала Азия) в гр. Бари (Италия). Николай Мирликийски е роден през 3 век в Патара, днешна Мала Азия. След праведен монашески живот е избран за архиепископ на град Мир, Ликийска област...

публикувано на 09.05.24 в 06:13