Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лесна работа: За Панамския канал и шапката, която остана на отсрещния бряг

| обновено на 19.04.21 в 16:57

Здравейте! Денят ми дава повод да си припомня стара история.

Преди време се оказах част от приключението, наречено: “Да преминеш през Панамския канал“ и, когато корабът стигна до третата група шлюзове – „Гатун“, наблюдавах странна сценка.

Докато се отваряха батапортите на едната камера, по тях припряно притичваха пешеходци. Една от жените премина на отсрещния бряг и се спря да дочака кавалера си. Той, обаче, се забави, остана в началната точка и енергично заразмахва панамена дамска шапка. Жената безсилно вдигна рамене. През следващите 100 минути нямаше как да си върне нито шапката, нито кавалера...

Но... Започвам отначало! На днешния ден през 1850 година Великобритания и САЩ подписват договор за съвместно строителство на Панамския канал.

От XVI век и идеята за прокопаването му до откриването през 1920 година драматичният строителен обект отнема на човечеството време, средства, животи, илюзии…

Преди да стигнем до шапката, посрещнахме изгрева пред първата система от шлюзове – „Мирафлорес“. Гласът на капитана кънтеше във високоговорителите. Капитаните на круизните кораби неуморно обясняват детайли, така че човекът славно си изкара девет часа пред микрофон, докато уважаемата публика препускаше от хеликоптерната площадка до панорамния бар, в търсене на добра видимост. Каналът е дълъг над 80 километра, така че има време за обиколки... А гледката? Тя е впечатляваща, независимо дали вятърът развява косите ти на някоя палуба, или удобно си се настанил зад филистрина с чаша капучино в ръка.

Преди шапката имаше и друго: стряскащото ниво на водата над нас, малките локомотивчета, поели тежестта на кораба, изкуствените канали между шлюзовете „Мирафлорес” и „Педро Мигел” и скалите...- на места изрязани, сякаш представят разрез от пластовете на времето. Като в грандиозен исторически музей, съхранил спомени за драматични събития: грешни проекти, свлачища, човешки жертви, големи скандали, подкупи, фалити, борсов крах. Когато през 1914 година през канала преминава първият кораб, рекапитулацията за човечеството е: повече от 27 000 работници, загубили живота си по време на строителството и днешният еквивалент на 400 милиарда долара за инвестиции в съоръжения.

Колко много човешки истории, надежди, сълзи и очаквания кротичко почиват, скрити в стъкленицата на времето!

За да стигнем до момента, в който шапката се оказа на един Панамски канал разстояние от собственичката си. А зрителите наблюдаваха случката, накацали по палуби, кафенета и басейни.

Равновесието е било възстановено, докато ние намалявахме двете мили до Атлантическия океан, така че пропуснахме финала на историята, но гледката и до днес е пред очите ми.

Вярвам, че скоро ще преодолеем предизвикателствата. Ще има много пътувания и радостни срещи. Но често се сещам за тази двойка: жената и закъснелият й спътник, забравената шапка, разлюляна във въздуха като бяло птиче със синя панделка. Приятелство, обич, грижа. Това са нещата, които не бива да губим, без значение дали сме успели да притичаме до желания бряг и за колко време е затворен пътят.

Понякога да оставиш шапката си на отсрещния бряг може да се окаже много полезно. Като завръщане към смисъла.

Хубавите мисли, чувства и събития са лесна работа, стига да ги искаме и да ги ценим. От мен – Даниела Иванова: успешна седмица и нека важните хора в живота ви да са винаги наблизо! Дори да се бавят, дочакайте ги! Струва си.

Коментар на Даниела Иванова.
Аудио файлът е със субтитри



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
ОУ

Ден на отворени врати за бъдещи възпитаници на ОУ "Христо Ботев" във Варна

Ден на отворени врати се провежда днес в ОУ „Христо Ботев“ във Варна. Училището, което се намира в кв. Аспарухово, посрещна деца от всички детски градини в района, на които им предстои да бъдат първокласници. След тях сградата ще посетят и деца, които ще бъдат в пети клас през следващата учебна година. Малчуганите бяха посрещнати в двора..

публикувано на 26.04.24 в 13:10

Възпитаници на МГ-Варна с поредни успехи по лингвистика и български език и литература

Поредни успехи завоюваха възпитаници на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна.  Деветокласникът Павел Василев достигна първото място от Националния кръг на олимпиадата по лингвистика.  "Лингвистиката ми помага да мисля по нестандартни начини, които са полезни и помагат в различни ситуации", подчерта за Радио Варна..

публикувано на 26.04.24 в 09:46

Дрешник с кауза дава втори шанс на ненужните дрехи

Текстилните отпадъци са един от актуалните глобални проблеми, свързани със замърсяването на околната среда. По данни на Българска асоциация "Кръгов текстил",  всяка година в Европейския съюз се изхвърлят 5 милиона тона текстил. От тях, над 3 милиона тона  попадат в смесения битов отпадък и съответно вредят на природата. Вдъхновени от Деня на..

публикувано на 26.04.24 в 09:30

19 хорови формации изнасят концерти във Варна

18 хорови формации от Варна и един гостуващ хор от Балчик ще изнесат концерти в морската столица. Включвайки се в VIII Национална инициатива „България пее“ на Българския хоров съюз, Община Варна организира на 26, 27 и 28 април поредица от концерти в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. В 18:00 ч. днес началото ще постави Мъжкият хор на..

публикувано на 26.04.24 в 09:16

Антверпен - град с минало и бъдеще

Барокови фасади съжителстват със съвременна градска среда. Историческите сгради имат нов живот, а старото пристанище е зона на атракции и музеи. Антверпен е чудесен пример как се съчетава историческото наследство с модерния живот. По бреговете на река Шелда, в северната част на Белгия се намира един от значимите центрове на търговията. Известен като..

публикувано на 25.04.24 в 16:30
Снимката е илюстративна.

Варненец за лекото метро: Накъде отиваме - напред ли, назад ли

Критики към проекта за изграждане на лека градска железница отправи варненец по време на обществено обсъждане на проекта за разширение на бул. "Цар Освободител", в плана, на който е предвидено и леко метро. Според Красимир Ковачев, който е практикуващ строителен инженер, решението е морално остаряло. Аз съм против тази железница - те са присъщи за..

публикувано на 25.04.24 в 14:51

Осигурени са средства за традиционните фестивали на Балчик

С решение от днес се осигуряват бюджетни средства на юридически лица с нестопанска цел за организиране на традиционните фестивали на Балчик.  Това са международният хоров фестивал-конкурс „Черноморски звуци“, който и тази година ще открие фестивалното лято в дните от 12 до 16 юни, като за него се подсигуряват 40 хиляди лева. Два дни след това..

публикувано на 25.04.24 в 12:57